Studia na kierunku ochrona dóbr kultury realizowane są w ramach dwóch ścieżek kształcenia – jubilerstwo i rzeczoznawstwo kamieni szlachetnych oraz jubiler ze specjalnością projektowania i druku 3D.
Kształcenie łączy studia w zakresie historii sztuki od czasów prehistorii aż do XXI wieku z podstawowymi zagadnieniami z zakresu archeologii czy antropologii kultury. W programie nauczania szczególny nacisk jest położony na teorię oraz praktykę muzealnictwa. Uczestnicy zdobywają wiedzę także w ramach konserwacji zabytków czy elementów zarządzania obiektami zabytkowymi.
W programie uwzględniono zarówno prawne, jak i instytucjonalne formy ochrony dziedzictwa kultury. Zajęcia skupiają się więc na sposobie, w jaki powstawały zabytki i dzieła sztuki. Integralną część wykładów stanowią ćwiczenia terenowe w pobliskich zabytkach.
Wszystkie przedmioty prowadzą autorytety z zakresu sztuki, jubilerstwa i kamieni szlachetnych. Zajęcia odbywają się w pracowniach wyposażonych w nowoczesne narzędzia i sprzęt multimedialny.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ochrona dóbr kultury możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie we Wrocławiu na kierunku ochrona dóbr kultury kształcą absolwentów, którzy wykazują się znajomością znaczenia dziedzictwa kulturowego w procesie konstruowania tożsamości kulturowej. Kwalifikują i rozpoznają, a także dokonują oceny obiektów sztuki.
Mają rozbudowaną wiedzę w ramach funkcjonowania instytucji kultury oraz ich znaczenia w życiu społecznym. Wyróżnia ich obszerna wiedza w zakresie historii sztuki i dziedzictwa materialnego. Potrafią wartościować zabytki, identyfikować je i dokumentować.