Prawo - Łódź
Dodaj do ulubionych

13.01.2023

Prawo studia Łódź - 2023 | woj. łódzkie

Studia na kierunku Prawo w Łodzi to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia trwa 5 lat (jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra. Studia można podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym (zaocznym) lub online.

Studia na kierunku prawo w Łodzi
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne, online
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku prawo w Łodzi rozpocznie się 5 maja 2023 r. i potrwa do 18 września 2023 r. | Prawo Łódź - terminy rekrutacji >

Uczelnie

W Łodzi prawo możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznej: Uniwersytet Łódzki (Wydział Prawa i Administracji UŁ) oraz 4 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższychAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi oraz Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi.

 

Opis kierunku

Program nauczania na kierunku prawo będzie oscylował wokół nauk prawnych, społecznych i administracyjnych. Studenci poznają rożne dziedziny prawa, w tym prawo cywilne, karne czy prawo pracy. Ponadto nauczą się udzielania porad prawnych oraz poznają zasady postępowania administracyjnego. Studia przewidują realizacje symulacji rozpraw sądowych, dzięki którym studenci rozwiną swoje kwalifikacje zawodowe.

Prawo należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybierane było przez ponad 20 tys. kandydatów (o 1525 więcej niż rok wcześniej).

Wśród łódzkich uczelni publicznych prawo znałazło się wśród najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Łódzkim (ponad 1,1 tys. zgłoszeń).

 

Specjalności

Współczesne studia z prawa charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku prawo w Łodzi: prawo sądowe, prawo w biznesie, publicznoprawna, wymiar sprawiedliwości, gospodarcza i europejska, karna... specjalności na prawie w Łodzi >

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia w Łodzi na kierunku prawo w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: geografia, historia, język obcy, język polski, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie. l szczegółowe wymagania >

 

Ceny

Uniwersytet Łódzki przygotował 250 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych na kierunku prawo. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w UŁ będziemy musieli zapłacić. Ceny wahają się od 4320 zł do 6240 zł za pierwszy rok studiów Wykaz opłat za studia na kierunku prawo w Łodzi >

 

Praca po studiach

Po ukończeniu studiów, absolwenci mogą ubiegać się o przyjęcie na aplikację m. in. adwokacką, radcowską, notarialną czy sędziowską, po których zdobędą kwalifikacje do wykonywania zawodu prokuratora, sędziego, adwokata, notariusza oraz radcy prawnego. Co więcej, mogą związać swoją przyszłość z jednostkami administracji publicznej, organizacjami pozarządowymi oraz z organami UE.

czytaj dalej wszystko o Prawo - Łódź

Zobacz, na jakich uczelniach w Łodzi jest kierunek prawo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: stacjonarne, niestacjonarne
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: stacjonarne, niestacjonarne, online

Ścieżki kształcenia na kierunku prawo

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: stacjonarne, niestacjonarne, online

Specjalności na kierunku prawo

Społeczna Akademia Nauk w Łodzi

Społeczna Akademia Nauk w Łodzi

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku prawo

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Uczelnie, gdzie prawo jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

Prawo dla magistrów i licencjatów w indywidualnym trybie stopień: (Jednolite)
tryb: niestacjonarne, online

Ścieżki kształcenia na kierunku prawo dla magistrów i licencjatów w indywidualnym trybie

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Administracja stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: niestacjonarne, online, stacjonarne

Specjalności na kierunku administracja

Pokaż więcej
Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Zdrowie publiczne stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku zdrowie publiczne

Społeczna Akademia Nauk w Łodzi

Społeczna Akademia Nauk w Łodzi

Administracja stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku administracja

Jakie wymagania na kierunek Prawo w Łodzi?

Jak wygląda rekrutacja na kierunek Prawo w Łodzi? Należy wiedzieć, że dostać się na studia prawnicze to wyczyn niełatwy, dlatego trzeba pochwalić się bardzo dobrymi wynikami w obowiązującym konkursie świadectw.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku prawo najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • geografia
 • historia
 • język obcy
 • język polski
 • język łaciński i kultura antyczna
 • matematyka
 • wiedza o społeczeństwie

 

Wymagania na Prawo w Łodzi to dość wysoko postawiona poprzeczka, gdyż studia prawnicze należą do wymagających. Zanim aplikujesz, zapoznaj się z wyganiami na uczelniach w Łodzi.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Prawo w Łodzi

Aktualności rekrutacyjne

Najczęściej zadawane pytania

Jakie prawo można studiować w Łodzi

Studia prawnicze w Łodzi to bardzo szeroka oferta zarówno kierunków studiów jak i specjalności obejmujących wszystkie dziedziny prawa. Do popularnych należą między innymi: prawo, prawo ochrony danych osobowych, prawo sądowe, prawo dowodowe, prawo medyczne, prawo ochrony zdrowia ... studia prawnicze w Łodzi >

Czym są studia prawnicze

Studia prawnicze mają na celu przygotowanie studentów do wykonywania wszystkich zawodów prawniczych m.in.: adwokata, prokuratora, sędziego, notariusza, radcy prawnego, czy komornika. W trakcie studiów studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu tworzenia prawa i jego stosowania. | czym są studia >

Ile kosztują studia zaoczne

Studia niestacjonarne zarówno na uczelniach publicznych jak i prywatnych są płatne. Ceny za jeden rok akademicki na kierunku prawo w Łodzi wahają się od 4540 zł do 5280 złceny - prawo Łódź >

Czy są studia zaoczne bezpłatne w Łodzi

Niestety wszystkie uczelnie w Łodzi pobierają opłaty za studia niestacjonarne, wyjątkiem są studia stacjonarne w uczelni publicznej.

Gdzie najlepiej studiować prawo w Łodzi

W Łodzi prawo można studiować w 4 uczelniach. Najwięcej kandydatów wybiera Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Dobrym wyborem są także łódzkie uczelnie niepubliczne: Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi oraz Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, które również oferują wysoki poziom nauczania i dużą elastyczność dla studentów.

Wszystko o studiach na kierunku Prawo w Łodzi

Kiedy współcześnie pomyślimy sobie o zawodach, które przynoszą największe korzyści, bez wątpienia w ścisłej czołówce pojawi się zawód prawnika.

Jest tak ponieważ po ukończeniu długich i wymagających studiów, czeka na absolwenta kariera zawodowa związana z wymiarem sprawiedliwości i ustanawianiem prawa. By jednak dotrzeć do tej satysfakcjonującej kariery, należy podjąć studia na kierunku prawo.

 

Jak wyglądają studia na kierunku prawo w Łodzi

Łódź jest jednym z tych miejsc, które oferują kandydatom na studia jedne z lepszych uczelni w Polsce. To właśnie w Łodzi kształcą się najlepsi prawnicy, sędziowie lub radcy prawni. Ponadto, tylko w Łodzi można studiować w budynku przypominającym paragraf – tak często cytowany w późniejszej drodze zawodowej. Dla kogo są te studia i co należy zrobić, by się na nie dostać? Czy to prawda, że są jednymi z najcięższych studiów, jakie można sobie wybrać? Z czym łączy się kariera prawnika?

Na większość tych pytań odnajdziesz odpowiedź w tym artykule, lecz warto byś pomyślał sobie o swoich predyspozycjach i zainteresowaniach, jeśli masz w zamiarze pójść na te studia.

Już we wstępie trzeba powiedzieć, że nie będzie łatwo, a ogrom wiedzy jaki trzeba będzie przyswoić jest porównywalny z tym na studiach lekarskich. Nie należy się jednak zrażać, gdyż późniejsza droga zawodowa może przynosić bardzo duże korzyści.

 

 

Poziom i forma studiów:

Studia na kierunku prawo możemy podzielić na:

 

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Program studiów i przedmioty

Program studiów prawniczych na łódzkich uczelniach jest jednocześnie różnorodny, jak i kierunkowy. Co to oznacza? Że studiując ten kierunek przyszły absolwent będzie wiedział nie tylko jak zastosować poznany kodeks karny, artykuły i paragrafy, ale także dowie się, jak występować publicznie, jak mówić by go słuchano, a nawet jakich sztuczek psychologicznych użyć, by potencjalny złoczyńca mógł mu zaufać.

Wszystko to znajdzie się w programie studiów na kierunku prawo w Łodzi. Student prawa dowie się także, jak wyglądało prawo w Polsce i na świecie na przestrzeni lat, jakie są struktury wprowadzające ład i porządek oraz czym jest prawo samo w sobie. Ponadto, niezwykle ciekawe praktyki studenckie w sądach rejonowych pozwolą poczuć się w roli adwokata, prokuratora lub sędziego, a wydawane wyroki będą mogły wybrzmieć w uszach studentów.

W programie studiów na kierunku prawo znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 

Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?

Najważniejsze jest, by przyszły student tego kierunku potrafił szybko zdobywać wiedzę i zapamiętywać naprawdę najmniejsze szczegóły kodeksu karnego, paragrafów i artykułów. Dobra pamięć jest na tym kierunku decydująca. Ponadto dobrze jest, by kandydat na te studia interesował się obowiązującymi przepisami, polityką i ustrojem państwa.

Bowiem wszelkie te czynniki będą poruszane i rozszerzane na przyszłych studiach dając gwarancję wszechstronnej wiedzy, jaką student nabędzie na kierunku prawo. Przyszły kandydat na te studia powinien lubić się uczyć i orientować się w takich przedmiotach jak historia czy wiedza o społeczeństwie. Należy nadmienić, że prawo to kierunek społeczny, przez co zdobyta już wiedza w liceum może wspomóc kształcenie na studiach.

Kolejną bardzo ważną cechą jest obowiązkowość. Młody człowiek, chcący zostać prawnikiem ma bardzo wiele obowiązków, przez co w jego życiu może zacząć panować chaos. W takim wypadku, sumienność w prowadzeniu notatek i kalendarza jest niezbędna. Przyszły student prawa powinien interesować się tematami związanymi z sądownictwem, a także lubić oglądać filmy i seriale związane z tym zagadnieniem. Pomoże to w nabraniu pewnych cech i zachowań, pomocnych w późniejszej pracy.

 

Predyspozycje kandydata na studia na kierunku prawo:

 • chęć do stałego uczenia się
 • umiejętności analityczne
 • umiejętność radzenia ze stresem
 • dokładność
 • dociekliwość
 • odpowiedzialność
 • dobra pamięć
 • cierpliwość
 • pewność siebie
 • umiejętność pracy w zespole
 • umiejętność zadawania dobrych pytań
 • umiejętność szybkiego kojarzenia i interpretowania
 • umiejętność budowania relacji
 • inteligencja emocjonalna
 • erudycja

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Wiedza

Student na kierunku prawo dowie się jakie zachodzą relacje między systemem prawa a innymi systemami społecznymi. Pozna funkcje systemu prawnego w przeciwdziałaniu i rozwiązywaniu konfliktów społecznych, a także posiądzie wiedzę o ustroju strukturach i funkcjonowaniu państwa.

Będzie wiedział, jak kształtowało się prawo w procesie ewolucji systemu. Pozna system prawa polskiego a także jego normy, zasady oraz instytucje. W trakcie kształcenia nauczy się wyróżniać system prawa polskiego na tle systemów prawnych innych państw. Wykładowcy przekażą mu, jakie są podstawowe metody uzyskiwania danych, a także jakie są profesjonalne narzędzia dla zdobywania informacji prawniczych.

 

Umiejętności

Dzięki kształceniu na kierunku prawo, student tego kierunku będzie potrafił przeanalizować system prawa polskiego na tle innych systemów, a także będzie potrafił wyjaśnić procesy tworzenia prawa i jego stosowania. Ponadto, dowie się czym jest zjawisko naruszania prawa, a także jak wyegzekwować konsekwencje z nim związane.

Dogłębna analiza wielu tekstów źródłowych, jak również sytuacji na salach sądowych, nauczy studenta interpretować i ustalać przebieg rozstrzygnięcia problemu prawnego. Studia nauczą go jak formułować i prezentować problemy badawcze oraz zajmować stanowisko w odniesieniu do bieżącej polityki.

 

Kompetencje społeczne

Student tego kierunku będzie znał powszechnie panujące prawo, a świadomość zmienności norm prawnych wzbudzi w nim potrzebę ciągłego uczenia. Doskonale poradzi sobie on w pracy w grupie oraz jako jednostka. Student prawa będzie wiedział czym jest etyka zawodowa, a w trakcie swojej kariery prawniczej będzie jej przestrzegał.

Studia przygotują go do pełnienia funkcji publicznej z należytym szacunkiem i tolerancją dla innych osób. Będzie zdawał sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką został obarczony wybierając taką drogę kształcenia. Nie zrazi go to jednak do pracy na rzecz człowieka i jego praw.

 

Studia podyplomowe z prawa w Łodzi

Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu prawa. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.

Studia podyplomowe - prawo w Łodzi

 • Prawo egzekucji sądowej
 • Prawo karne skarbowe
 • Prawo medyczne z elementami bioetyki
 • Prawo podatkowe
 • Prawo podatkowe e-learning
 • Prawo pracy dla menedżerów
 • Prawo pracy, kadr i ubezpieczeń społecznych
 • Prawo rodzinne z elementami psychologii

Zobacz więcej: studia podyplomowe w Łodzi

Ile trwają studia na kierunku Prawo w Łodzi?

Ile trwają studia na kierunku Prawo w Łodzi?

Studia na kierunku Prawo w Łodzi trwają 5 lat (studia jednolite magiterskie).

Studia prawnicze są prowadzone wyłącznie w trybie jednolitym – nie inaczej odbywa się to na wydziale prawa Uniwersytetu Łódzkiego jak również na innych uczelniach w Łodzi.

Niezależnie od tego, czy zamierzasz studiować w trybie stacjonarnym, czy niestacjonarnym - nauka na studiach prawniczych będzie składała się z dziesięciu semestrów. Pięcioletnie specjalistyczne studia zostaną zwieńczone uzyskaniem przez absolwenta tytułu magistra prawa.

Prawo w Łodzi - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
jednolite magisterskie 5 lat magister

Jaka praca po studiach na kierunku Prawo w Łodzi?

Zapewne większość kandydatów na studia zadaję sobie pytanie „jaką pracę będę mieć po studiach na tym kierunku”? W tym przypadku odpowiedź jest nieoczywista. Wszystko bowiem zależy od zaangażowania i umiejętności studenta, a także nabytej wiedzy w trakcie kształcenia.

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie w tym miejscu, że najprawdopodobniej po studiach prawniczych można pracować w sądzie czy kancelarii adwokackiej. Ważne jest jednak, jaką rolę będzie się pełniło i w jakim kierunku student podejmie dalsze kształcenie. Do wyboru jest bowiem kilka specjalizacji, które w dalszym toku nauczania pomogą określić pełnioną wkrótce rolę.

Po prawie można przecież być nie tylko prawnikiem, ale także sędzią, radcą prawnym czy choćby kuratorem sądowym. Wszystko zależy od preferencji studenta, jego zainteresowań i zaangażowania.

 

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku prawo

Jest wiele miejsc, w których przyszły absolwent prawa może ubiegać się o pracę. Oczywistym wyborem jest wymiar sprawiedliwości (np sądy, kancelarie adwolackie), ale nie jest to jedyne miejsca, w których można pracować po tych studiach. Kolejnym miejscem, gdzie można się realizować są prywatne firmy, którym coraz częściej zależy na posiadaniu w swoich szeregach wykwalifikowanych specjalistów właśnie po kierunku prawniczym.

Dlaczego? Ponieważ coraz częściej to właśnie prawnicy wymyślają, redagują i ustanawiają prawa wewnętrzne dużych firm, a także w razie potrzeby chronią interesy swoich pracodawców i ich pracowników.

Ponadto, należy stwierdzić, że w naszym kraju bardzo popularne jest „pójście w politykę”, właśnie po kierunkach związanych z prawem. Dzieje się tak, ponieważ studia te rozwijają wiedzę na temat historii i polityki na przestrzeni lat i dziejów.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej i przeciętne wynagrodzenie

 

Ścieżki kariery Przeciętne zarobki brutto
Sędzia 13000 zł
Prokurator 10680 zł
Adwokat 7140 zł
Radca prawny 8100 zl
Aplikant adwokacki 4600zł
Aplikant radcowski 4400 zł
Windykator terenowy 5300 zł
Notariusz 5500 zł
Komornik 5500 zł

źródło: zarobki.pracuj.pl, wynagrodzenia.pl

 

Gdzie studiować na kierunku prawo w Łodzi?

W rekrutacji na studia jednolite magisterskie na kierunku prawo, w roku akademickim 2022/2023, Uniwersytet Łódzki oferuje 250 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UŁ oraz uczelniach prywatnych. Ceny wahają się od 4320 zł do 6240 zł za pierwszy rok studiów.

 

Prawo studia w Łodzi - uczelnie:

czytaj dalej uczelnie w Łodzi

 

Limity miejsc

W postępowaniu rekrutacyjnym na studia przewidywane jest utworzenie listy rankingowej, w ramach której kandydaci przyjmowani są do wybranych uczelni. Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach jest ograniczona.

Limity miejsc na kierunku prawo w Łodzi:

 • Uniwersytet Łódzki – 250

*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

 

Ile kosztują studia na kierunu prawo w Łodzi

Nauka stacjonarna w uczelniach publicznych jest bezpłatna – za studia najczęściej muszą zapłacić studenci niestacjonarni w publicznych szkołach wyższych lub studenci uczelni prywatnych.

 

Prawo studia Łódź - ceny 2022

 • Uniwersytet Łódzki: od 5000 zł
 • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi: od 5760 zł
 • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi: od 4320 zł
 • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi: 1000 €
 • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu: od 5400 zł

*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Uczelnie informują kandydatów o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu na studia za pomocą prywatnych profilów w systemie IRK lub ERK. Termin publikacji wyników rekrutacji jest indywidualny dla każdej szkoły wyższej. Dzięki temu kandydaci mogą dowiedzieć się, które miejsce zajęli na liście rankingowej, a także, ile punktów zdobyli.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Łodzi:

 • Uniwersytet Łódzki: 14.07.2022

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Dokumenty rekrutacyjne złożyć można np. osobiście w siedzibie uczelni lub wysłać komplet dokumentów za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej – preferowana forma doręczenia zestawu może różnić się w zależności od wymagań danej szkoły wyższej.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Dokumenty rekrutacyjne można zazwyczaj dostarczać do uczelni zaraz po ogłoszeniu wyników rekrutacji – najczęściej zakwalifikowani kandydaci mają na to kilka dni. Spóźnienie lub dostarczenie niekompletnego zestawu dokumentów może się skończyć dla kandydatów skreśleniem z listy osób, które zostały przyjęte na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Łodzi:

 • Uniwersytet Łódzki: od 15.07.2022 do 19.07.2022

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Uczelnie w Łodzi - kierunek prawo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi stacjonarne, niestacjonarne, online studia jednolite więcej
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi stacjonarne, niestacjonarne studia jednolite więcej
Uniwersytet Medyczny w Łodzi niestacjonarne, stacjonarne studia I i II stopnia więcej
Uniwersytet Łódzki (Wydział Prawa i Administracji UŁ) stacjonarne, niestacjonarne studia jednolite więcej
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi stacjonarne, niestacjonarne studia jednolite więcej
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi stacjonarne, niestacjonarne, online studia jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Prawo w Łodzi?

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Prawo w Łodzi?

Proces rekrutacji

Rekrutacja na studia prawnicze jest podobna do rekrutacji na inne kierunki. Oznacza to, że pierwszym krokiem jaki należy poczynić jest rejestracja kandydata na stronie internetowej wybranej uczelni, a także uiścić opłatę rekrutacyjną.

Nie bez znaczenia jest tutaj czas, w jakim należy złożyć określony przez uczelnię dokumenty. Niedopełnienie terminowości się składaniu dokumentów, może kosztować kandydata wykreślenie z listy studentów.

 

Jakie przedmioty brane są pod uwagę

Ponieważ prawo jest kierunkiem społecznym, najczęstszymi przedmiotami branymi pod uwagę są: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, język obcy nowożytny lub geografia. Dobrze jest, by kandydat na studia prawnicze zdawał te przedmioty na poziomie rozszerzonym.

Jednak, aby nabrać pewności w wyborze przedmiotów jakie należy zdawać na maturze, zalecamy sprawdzenie tej informacji na stronie internetowej wybranej szkoły wyższej. Nie bez znaczenia jest także udziału w olimpiadzie przedmiotowej, która zagwarantuje laureatowi bądź finaliście upragnione miejsce na liście studentów.

 

Wymagane dokumenty

Kandydaci na studia składają wymagane dokumenty w formie papierowej w terminie wynikającym z terminarza rekrutacji:

 • formularz ankiety osobowej - wydrukowany z systemu i podpisany przez kandydata - ankieta jest możliwa do pobrania odrębnie z każdego kierunku, na który zapisał się kandydat - należy zwrócić uwagę na nazwę kierunku (formularz ankiety osobowej znajduje się na koncie kandydata w zakładce "Zgłoszenia rekrutacyjne" przy danym kierunku -> "Dokumenty i dalsze kroki")
 • zdjęcie w formie papierowej - spełniające wymogi określone dla zdjęć do dowodów osobistych;
 • oryginał i kserokopia świadectwa dojrzałości lub oryginał i kserokopia odpisu świadectwa dojrzałości wydanego przez OKE (oryginał/odpis wydany przez OKE zostanie po poświadczeniu zwrócony kandydatowi);

 

STUDIA W ŁODZI - ważne informacje

kierunki studiów w Łodzi

studia w Łodzi

 

PRAWO - ważne informacje

prawo studia

prawo studia online

prawo studia stacjonarne w Łodzi

prawo studia niestacjonarne w Łodzi

prawo studia online w Łodzi

studia prawnicze w Łodzi

studia prawnicze w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Czy warto iść na studia na kierunku prawo w Łodzi?

Czy warto iść na studia na kierunku prawo w Łodzi?

Współcześnie każdemu maturzyście towarzyszą nie lada dylematy. Towarzyszą mu nie tylko pytania o to, jakie przedmioty i na jakim poziomie zdawać na maturze, lecz także te związane z wyborem dalszej ścieżki.

W głowie każdego młodego człowieka kłębią się bowiem następujące pytania – czy warto iść na studia lub czy może od razu warto zadbać o rozwój kariery zawodowej. Każdemu temu wyborowi również towarzyszy społeczna presja, ponieważ wciąż pokutuje przekonanie, że studia powinny być naturalną drogą rozwoju każdego młodego człowieka.

 

 

Oczywiście kontynuacja nauki na szczeblu wyższym jest dobrym wyborem dla tych osób, które wiedzą, że dzięki studiom ich wykształcenie będzie mogło przekuć się w stabilne zatrudnienie. Warto podkreślić, że nie zawsze tak musi być.

Czasami pójście na studia ze względu na to, że „tak wypada” może przysporzyć nam wyłącznie problemów i zniechęcić do dalszego dbania o intelektualny rozwój.

 

 

Na studia warto iść wyłącznie wtedy, jeżeli ma się wyraźnie sprecyzowane oczekiwania wobec kształcenia wyższego. Studia na kierunku prawo tym bardziej powinny być wybierane przez osoby zdecydowane i wiedzące, czego chcą.

 

 

Co warto wiedzieć

 

To profil kształcenia dzięki, któremu zdobędziesz wykształcenie, a drzwi do zawodowego rozwoju będą zawsze otwarte. Jeżeli towarzyszy ci jednak dylemat i rozważasz wybór kierunku studiów takiego jak prawo, to musisz pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

 

Po pierwsze – studia prawnicze powinny być wybierane przede wszystkim przez osoby o otwartym umyśle, którym nieobce jest przyswajanie rozległych partii materiału teoretycznego.

 

Po drugie – jeśli wybierasz studia na kierunku prawo, musisz pamiętać, że powinieneś być pasjonatem historii, który dysponuje rozległą wiedzą z zakresu innych wybranych przedmiotów humanistycznych, bo szansę na znalezienie się na listach osób przyjętych, na studia bezpłatne, mają wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich.

Co dadzą ci studia na kierunku prawo w Łodzi?

Uczelnie w Łodzi starają się przygotowywać taką ofertę kształcenia, która przyciągać będzie wielu absolwentów szkół średnich. Nie od dziś wiadomo, że studia prawnicze cieszą się wśród maturzystów ogromną popularnością od wielu dekad. To wciąż żywe i niegasnące zainteresowanie pokazuje, że to ten profil kształcenia, z którym maturzyści wiążą największe nadzieje.

 

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru studiów warto wykonać jednak zimną kalkulację zalet danego kierunku, by przekonać się, czy spełnia on wszelkie nasze oczekiwania.

 

 

Dlaczego warto wybrać studia prawnicze

 

Studia w Łodzi na kierunku prawo mogą jawić się jako atrakcyjny wybór przede wszystkim dlatego, że ten profil ma charakter renomowany i cieszy się dużym szacunkiem społecznym. Twój wybór edukacji na szczeblu wyższym nie powinien być podyktowany wyłącznie tymi dwoma czynnikami. Studia prawnicze są atrakcyjne pod wieloma innymi względami.

 

 

►►

Kierunki studiów takie jak prawo gwarantują ci przede wszystkim rozległą wiedzę i umiejętność poruszania się w gąszczu przepisów, dyrektyw i norm prawnych. Będziesz tę wiedzę wykorzystywać podczas codziennych aktywności zawodowych, lecz może być pewien, że lata wytężonej nauki będziesz mógł także wykorzystywać w życiu prywatnym. Rzeczywistość od razu staje się łatwiejsza, kiedy w sytuacjach konfliktowych wiesz, po której stronie stoi prawo.

 

 

Studia na kierunku prawo dadzą ci także szereg kompetencji społecznych, o czym nie wspomina się dość często. Musisz wziąć pod uwagę, że jeśli wybierzesz ten profil kształcenia, to czeka cię przede wszystkim praca z ludźmi, którzy z prawem od strony teoretycznej mają niewiele wspólnego. Będziesz musiał zatem wykazywać się niemałą cierpliwością podczas przeprowadzania ich przez zawiłe meandry chociażby żargonu prawniczego.

 

 

Czy absolwneci prawa są atrakcyjni na rynku pracy

 

Warto podkreślić także, że jeśli wybierzesz i ukończysz studia prawnicze w Łodzi, to nie będziesz musiał się martwić o swoje przyszłe zatrudnienie. Absolwenci prawa mogą rozwijać się na wielu płaszczyznach, zarówno w sektorze publicznym, jak i w prywatnych kancelariach, biurach, czy przedsiębiorstwach, gdzie nieustannie potrzebne jest czujne oko prawników.

 

 

Dla kogo studia prawinicze

 

Na koniec trzeba również wspomnieć o tym, że kierunki studiów takie jak prawo powinny być wybierane przede wszystkim przez osoby, które czują powołanie do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu. Jeżeli nie odnajdujesz go w sobie, to nauka obszernych partii materiału teoretycznego pobudzi w tobie wyłącznie frustrację.

 

Jeśli studia prawnicze wybierzesz jednak ze względu na chęć niesienia pomocy innym, to możesz mieć pewność, że pielęgnować będziesz podczas wszystkich lat kształcenia wrażliwość na ludzkie cierpienie, empatię, otwartość oraz tolerancję.

Czego nie dadzą ci studia na kierunku prawo w Łodzi?

Czego nie dadzą ci studia na kierunku prawo w Łodzi?

 

Czy prawo jest  idealnym kierunkiem studiów

 

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o tym, jaki kierunek studiów wybrać, musisz uświadomić sobie nie tylko jego zalety, lecz także wady, które związane będą z twoim przyszłym zatrudnieniem. Na początku należałoby obalić mit kierunków idealnych.

 

W praktyce oznacza to, że na aktualnym rynku akademickim nie znajdziesz takiej propozycji, która spełni wszystkie twoje wymagania. Nie ma bowiem kierunków studiów, które łączą w sobie treści humanistyczne, ścisłe oraz te związane z zarządzaniem. Dlatego twojej decyzja powinna być podjęta w oparciu o rzetelne analizy własnych oczekiwań.

 

 

Czy łatwa praca po studiach

 

Studia prawnicze, mimo że cieszą się tak żywym zainteresowaniem, również mogą być rozczarowujące dla osób, które nie zdają sobie sprawy z tego, jak wygląda specyfika pracy prawnika.

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że twój żywy rozwój intelektualny nie powinien zakończyć się wraz z otrzymaniem tytułu magistra.

Oznacza to, że studia na kierunku prawo nie zagwarantują ci kompletnego wykształcenia. O swoją wiedzę i umiejętności będziesz musiał dbać podczas trwania całej kariery zawodowej, ponieważ dyrektywy i normy prawne zmieniają się nieustannie.

 

Pamiętaj podczas wyboru studiów, że sam tytuł magistra prawa nie sprawi, że będziesz mógł obejmować stanowiska adwokata, radcy prawnego czy sędziego.

 

Dodatkowo musisz mieć świadomość, że studia prawnicze nie zagwarantują ci wyłącznie jednej możliwej ścieżki zawodowego rozwoju. W dużej mierze zależeć będzie ona od aplikacji, którą ukończysz. Aplikacja nie ma obligatoryjnego charakteru, znacznie ułatwi jednak twój zawodowy start, ponieważ twoje wykształcenie zostanie wyprofilowane w zależności od tego, co wybierzesz. Możesz kształcić się bowiem na m.in. sędziego, prokuratora, czy radcę prawnego. 

 

Jeżeli zdecydujesz się na wykonywanie odpowiedzialnego zawodu prawnika, to musisz mieć świadomość, że twoja praca należeć będzie do wyjątkowo dynamicznych. Jeśli marzysz zatem o spokojnym i harmonijnym zatrudnieniu, to musisz porzucić plany kształcenia się na studiach prawniczych. Pamiętaj o tym podczas wyboru ścieżki nauki na szczeblu wyższym. W twojej przyszłej pracy liczyć się będą przede wszystkim mocne nerwy, wytrwałość, czy umiejętność działania pod presją czasu.

 

Studia na kierunku prawo Łódź – niestacjonarne

Studia na kierunku prawo Łódź – niestacjonarne

 

Stacjonarnie czy niestacjonarnie

Uczelnie w Łodzi starają się przygotowywać taką ofertę kształcenia, która atrakcyjna będzie dla większości absolwentów szkół średnich. Współcześnie nie liczy się jednak wyłącznie propozycja zajęć dydaktycznych. Studenci szczególną uwagę zwracają również na formę organizacji zajęć.

Dziś wielu młodym ludziom zależy na wielopłaszczyznowym rozwoju, który obejmować będzie nie tylko naukę. Ważne jest często, by jednocześnie zadbać chociażby o swoją karierę zawodową. Wtedy z pomocą przychodzą studia niestacjonarne, które znajdują się także w ofercie łódzkich ośrodków akademickich.

 

Czy są różnice w programie nauczania?

 

Studia niestacjonarne z reguły mają formę weekendowych zjazdów, podczas których studenci zdobywają swoją wiedzę. Warto pamiętać jednak, że część materiału teoretycznego muszą oni opanować we własnym zakresie.

 

Pomiędzy studiami dziennymi a niestacjonarnymi nie powinny pojawiać się żadne różnice dydaktyczne, więc wiedza studentów i tak zostanie zweryfikowana podczas sesji egzaminacyjnej.

Należy pamiętać także, że studia niestacjonarne wiążą się także z uiszczaniem opłat za czesne. Zastanów się zatem, czy studia niestacjonarne zgodne będą z twoimi oczekiwaniami.

 

dowiedz się więcej na temat kierunku prawo studia niestacjonarne w Łodzi

Jakie są ceny studiów na kierunku prawo w Łodzi?

Studia niestacjonarne w formie wieczorowej i zaocznej są studiami płatnymi. Ceny semestralne i roczne są zróżnicowane w zależności od realizowanego kierunku studiów i indywidualnie ustalane przez uczelnie w Łodzi.

Czesne za rok studiów na kierunku prawo w Łodzi możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch rat semestralnych. Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.

Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, wymagają jednak uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.

dowiedz się więcej na temat cen za studia na kierunku prawo - ceny w Łodzi

 

Jakie opinie mają studia na kierunku Prawo w Łodzi?

Przed rozpoczęciem nauki często zadajemy pytania odnośnie wyboru kierunku studiów; zastanawiamy się czy jest dla nas odpowiedni i czy kształcenie w danym mieście będzie nas satysfakcjonowało. Jakie ma kierunek Prawo w Łodzi opinie?

Ewa, studentka Prawa mówi: 

„Prawo nie jest kierunkiem studiów dla każdego. To nie są łatwe studia i po drodze, niestety, część kolegów się wykruszyło. Ale studia są satysfakcjonujące, dające bardzo szlachetny, istotny zawód. Bywało niełatwo, to prawda. Ale nie wyobrażam sobie, że mogłabym pójść inną drogą.”

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Prawo Łódź studia jednolite magisterskie


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Prawo Łódź studia stacjonarne

Prawo Łódź studia niestacjonarne

Zobacz także

Pokaż wszystkie

Kierunki prawnicze i administracja w Łodzi

Popularne kierunki prawnicze i administracja niestacjonarne w Łodzi

 

21 Uczelni w Łodzi

Może zadajesz sobie pytanie, czy Łódź jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród sześciu publicznych i piętnastu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują łódzkie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Łodzi

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (1)

Natalia21 odpowiedz

Ostatnio WSBiNoZ otworzyła kierunek prawo. Super, że są to studia magisterskie. Już prawie kończę pierwszy rok i póki co jestem bardzo zadowolona.

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ulica Rzemieślnicza 5, 81-855 Sopot https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCsza https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/59f1e-sans-sopot.jpg Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
 • Wydział Nauk Społecznych, Wydział Humanistyczny, Wydział Teologiczny oraz Wydział Prawa i Administracji UŚ https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGo https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/397da-US-Katowice.jpg Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • ul. Kowalska 5 20-115 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ73HP7UFXIkcR6V4MugltyWs https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/9778e-collegium-humanum.jpg Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Lublinie)
 • Uniwersytet Zielonogórski, Kampus A, budynek A-29, ul. prof. Z. Szafrana 4a, Zielona Góra https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=uniwersytet%20zielonog%C3%B3rski https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/acf58-uniwersytet-zielona-gora.jpg Uniwersytet Zielonogórski
 • ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00 – 908 Warszawa 46 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ8WBAKPfKHkcRBWVI4EFdjeM https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/113ce-wat.jpg Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
 • Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJuZqGraPpD0cRMBocD0T8VY8 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d8caa-awl-wroclaw.jpg Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu