16.05.2024
Streszczenie jest formą wypowiedzi, z którą często muszą mierzyć się uczniowie na maturze z języka polskiego. Tłumaczymy, jak napisać je poprawnie i o czym należy pamiętać.
Streszczenie to krótki tekst, który opisuje np. daną książkę lub obejrzany film. Powinno stanowić mniej więcej 10 procent tekstu bazowego i zawierać kluczowe elementy. Najczęściej streszczenie maturalne powinno więc zamykać się w przedziale 40-60 słów. Streszczenie na maturze często jest przez uczniów pisane w sposób niepełny lub błędny.
Jak więc poprawnie napisać streszczenie, które może znaleźć się na maturze z języka polskiego? Wyjaśniamy krok po kroku, jak to zrobić. Podajemy także słownictwo, które może się przydać podczas pisania streszczenia.
Streszczenie jest przekształceniem tekstu, które polega na zmniejszeniu jego długości przy zachowaniu najważniejszych elementów tekstu bazowego. Streszczać można książkę, film artykuł. Uczniowie na maturze z języka polskiego zazwyczaj mają za zadanie, by streścić jakiś tekst. Szczegółowe wymogi egzaminacyjne w zakresie pisania streszczenia znajdują się w Informatorze opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Cechy streszczenia to:
Zacznij od przeczytania z uwagą całego tekstu, który masz streścić. Podziel go na części (być może zostało już to zrobione np. poprzez konkretne śródtytuły) i z każdej części wyłoń myśl przewodnią, najważniejszy motyw/wydarzenie. Zastanów się także, co jest głównym tematem całego tekstu i co mówi o tym autor.
Przede wszystkim przypomnij sobie główne wątki i motywy utworu, a także to, kim byli bohaterowie, gdzie i kiedy akcja miała miejsce oraz co było punktem kulminacyjnym (w brudnopisie możesz sobie wynotować te pytania i sukcesywnie stawiać na nie odpowiedź).
Postaraj się pisać krótko i zwięźle – pamiętaj, działa tu zasada: im mniej, tym lepiej. Unikaj także lania wody, ponieważ nie na tym polega pisanie streszczenia. Tekst musi być oszczędny w słowach, ale nie zmienia to faktu, że ma być dokładny, a wydarzenia przedstawione dość precyzyjnie.
Nie wstawiaj cytatów, dygresji oraz osobistych komentarzy. Streszczenie ma być napisane w sposób obiektywny i zawierać jedynie wydarzenia, które znalazły się w tekście bazowym.
Zwróć uwagę na polecenie i to, ilu słów musisz użyć w swojej pracy. Przestrzegaj tego. Streszczenie, które będzie za długie, spowoduje utratę punktów (nawet, jeżeli będzie bardzo dobre).
Nie kopiuj fragmentów z podanego tekstu. Musisz je opowiedzieć własnymi słowami. Nie przytaczaj także dialogów – nie jest to potrzebne w streszczeniu. Nie opisuj także wszystkiego, co pojawi się w tekście.
Bardzo ważne jest też, by streszczenie było chronologiczne. Nie zaczynajmy go od informacji, które znajdują się na samym końcu tekstu bazowego.
Częstym błędem, jaki popełniają uczniowie, pisząc streszczenie, jest brak logiki. Wynika on z niezrozumienia przez ucznia tekstu. Dlatego tekst bazowy przeczytaj naprawdę dokładnie i przede wszystkim ze zrozumieniem. Jeśli jest taka potrzeba – przeczytaj go kilka razy, zwracając również uwagę na szczegóły w nim zawarte. Ważną cechą streszczenia jest także kompletność – pamiętaj, by nie pomijać istotnych informacji.
sprawdź
matura 2024 polski - podstawowy
matura 2024 polski - rozszerzony
Podczas pisania streszczenia na maturze z języka polskiego może przydać się uczniowi następujące słownictwo:
Poniżej przedstawiamy streszczenie opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Spełnia ono wszystkie wymogi egzaminacyjne. W nawiasie znajduje się liczba słów (zwróć na to uwagę).
Andrzej Markowski w artykule „O przekręcaniu, czyli skrzydlate słowa ze zwichniętym skrzydłem” poruszył problem modyfikacji słów znanych autorów przez współczesnych ludzi. Zauważył, iż może stanowić to poważny problem w odbiorze oraz właściwemu zrozumieniu znaczenia. W swoim artykule przedstawia konkretne przykłady, najczęstszych przekręceń znanych cytatów pochodzących z polskiej literatury. W zakończeniu zwraca się z prośbą o dokładność w cytowaniu. (58)
Artykuł Andrzeja Markowskiego mówi o modyfikacjach powiedzonek znanych postaci lub cytatów z literatury i o wpływie na prawidłowe ich zrozumienie. Autor podał trzy przykłady, w których przedstawił różne konsekwencje tych przekształceń. Przedstawia on również swoją opinię na ten temat nie zgadzając się z celowością takich zabiegów i przestrzega czytelników przez niedokładnym cytowaniem. (52)
Artykuł „O przekręcaniu, czyli skrzydlate słowa ze zwichniętym skrzydłem” opowiada o nieświadomym modyfikowaniu cytatów. Autor tekstu przedstawia trzy przykłady przekształceń, które zmieniają sens słów znanych pisarzy. Tekst ma na celu uświadomić czytelnika, aby uważnie i starannie cytował słowa artystów. Autor zaznacza, że nawet niewielkie zmiany stylistyczne, mogą spowodować duże modyfikacje znaczeniowe. (51)
Podczas rozwiązywania jednego z zadań na maturze z języka polskiego, pomyłka może kosztować uczniów naprawdę bardzo wiele. Skutkiem jego popełnienia jest odrzucenie całej pracy, a w konsekwencji – uzyskanie za nią 0 punktów.
czytaj dalej błąd kardynalny na maturze
Jeśli masz już tylko kilka dni do egzaminu maturalnego, to warto skoncentrować się na tym, co jest najważniejsze. Oto kilka porad, jak przygotować się do matury na kilka dni przed.
sprawdź
matura 2024 polski - podstawowy
matura 2024 polski - rozszerzony
matura 2024 matematyka - podstawowa
matura 2024 matematyka - rozszerzona
matura 2024 angielski - podstawowy
matura 2024 angielski - rozszerzony
matura 2024 niemiecki - podstawowy
matura 2024 niemiecki - rozszerzony
Takie pół na pół
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia