Aleksander Fredro, Zemsta - egzamin ósmoklasisty 2023

Aleksander Fredro, Zemsta - egzamin ósmoklasisty 2023

Aleksander Fredro, Zemsta - egzamin ósmoklasisty 2023

01.01.2023

Zemsta - Aleksander Fredro egzamin ósmoklasisty

Podczas egzaminu ósmoklasisty uczniowie muszą wykazać się znajomością lektur, które przerabiali w szkole podstawowej. To właśnie między innymi na ich podstawie będą pisać wypracowanie, a także odpowiadać na pytania otwarte oraz zamknięte.

Listę lektur obowiązkowych można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Warto jednak, by uczeń zapoznał się również z lekturami nieobowiązkowymi – poszerzy to jego wiedzę, a także kontekst wypowiedzi.

Lektury na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego są jednak tym, czego uczniowie obawiają się najbardziej. Ósmoklasiści boją się, że zapomną szczegółów dotyczących danej książki. Ci, którzy uważnie przeczytali lektury z zakresu szkoły podstawowej – na pewno sobie jednak świetnie poradzą.

Jedną z takich lektur obowiązkowych jest "Zemsta" autorstwa Aleksandra Fredry. Warto zapoznać się więc z najważniejszymi wydarzeniami tej książki, a także bohaterami. Poniżej przedstawiamy również zagadnienia dotyczące "Zemsty", które mogą pojawić się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2023 roku.

Zagadnienia, które mogą się pojawić egzaminie ósmoklasisty z "Zemsty"

Zagadnienia, które mogą pojawić się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego dotyczące "Zemsty":

 • Dlaczego Fredro zatytułował swoją komedię "Zemsta"?
 • Na czym polegał spór między Cześnikiem a Rejentem?
 • W jakiej epoce odbywa się akcja "Zemsty"?
 • "Zemsta" – jaki to rodzaj i gatunek literacki?
 • Komizm w "Zemście" (rodzaje komizmu w "Zemście)
 • Problematyka utworu "Zemsty"
 • Bohaterowie "Zemsty".

Zemsta - co powinieneś wiedzieć

ZEMSTA - GŁÓWNI BOHATEROWIE

 • Maciej Raptusiewicz (Cześnik)
 • Klara (Starościna)
 • Wacław (Rejentowicz)
 • Podstolina
 • Józef Papkin
 • Dyndalski 
 • Śmigalski

 

Maciej Raptusiewicz (Cześnik) – jest to jeden z właścicieli zamku oraz stryj Klary (Cześnik ją wychowuje). Uważa się za lepszego od Rejenta, stoi wyżej w hierarchii społecznej od niego. Jest porywczy i impulsywny, a jego nazwisko odnosi się właśnie do jego charakteru. Nie zgadza sie na odbudowanie muru, jest nawet gotowy użyć strzelby, żeby postawić na swoim. Cześnik planuje zemstę na Rejencie.

Rejent Milczek to kolejny bohater "Zemsty". Jest właścicielem drugiej połowy zamku. Nazwisko bohatera nawiązuje do jego cech charakteru. Jest wręcz przeciwieństwem Cześnika. Jest obłudny i chciwy, choć z pozoru jest uprzejmy, to tak naprawdę jest człowiekiem upartym oraz mściwym. Ciągle knuje, w jaki sposób dopiec Cześnikowi. Najczęściej powtarzaną przez niego kwestią jest „Niech się dzieje wola nieba,
Z nią się zawsze zgadzać trzeba”.


Klara (Starościna) - Kolejna bohaterka "Zemsty' to Klara (Starościna). Jest zakochana w Wacławie, jednak ma świadomość, że jej stryj Cześnik nigdy nie zgodzi się na ślub z jej ukochanym. Mimo miłości nie zgadza się na ucieczkę i potajemny ślub z Wacławem, można stwierdzić, że ze sporą rezerwą podchodzi do jego pomysłów w celu dojścia na ślubny kobierzec, jednak w ostateczności wszystkim ulega. Nie wie jednak o dawnym romansie Wacława i Podstoliny.

 

Wacław (Rejentowicz) jest synem Rejenta, który szalenie kocha się w Klarze. Konflikt jego ojca i stryja Klary przekreśla jednak jego marzenia o ślubie ze swoją ukochaną. Na początku planuje ucieczkę i potajemny ślub z Klarą, jednak gdy ona się nie zgadza – Wacław próbuje pogodzić Czesława i Rejenta. Konflikt stara się rozwiązać przy pomocy podstępu. Mimo niepowodzeń i nowych, niesprzyjających okoliczności, nie ustaje on w swoich próbach. Wacław jest również dawnym amantem Podstoliny, która nadal darzy go uczuciem.

 

Podstolina jest wdową po Podstolim, a także właścicielką folwarków. Cześnik chce ją poślubić, uznając tę kobietę za "dobrą partię". Wdowa również jest chętna, by wyjść za niego za mąż. Obliguje się jednak do ślubu z Rejentowiczem, spisując akt z Rejentem i zdradzając w ten sposób Cześnika. Jest piękną kobietą, jednak liczą się dla niej rzeczy materialne, myśli o własnych korzyściach i jest przy tym bardzo przebiegła. Jej decyzja o kolejnym ślubie nie jest podyktowana uczuciami, a materializmem.

 

Józef Papkin jest gadułą, która opowiada niestworzone historie o swoim męstwie. Nie rozstaje się ze swoją szablą. Mówi często "nie na temat", a swoje wypowiedzi ubarwia i koloryzuje, często mijając się z prawdą. Jest dwulicowy i interesowany, gra na kilka frontów.

 

Dyndalski jest marszałkiem u Cześnika, jest to stary sługa. Kolejnym bohaterem jest Śmigalski, czyli dworzanin Cześnika.


 

ZEMSTA - CZAS I MIEJSCE AKCJI

Zemsta jest komedią, która rozgrywa się czterech aktach. Czas akcji to XlX wiek. Wydarzenia "Zemsty" mają miejsce głównie na zamku (którego współwłaścicielami są Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek). Zamek podzielony jest na dwie części murem. Część z wydarzeń ma miejsce także na terenie wsi.

 

ZEMSTA - NAJWAŻNIEJSZE WĄTKI

Wątek główny w "Zemście" dotyczy sporu Rejenta z Cześnikiem o mur, a także ich wzajemnych, nieprzyjaznych relacji. Jedna cześć budynku prawnie należy do Klary (bratanicy Cześnika), druga natomiast jest Rejenta. Obie części rozdziela mur, który jest wyszczerbiony. To właśnie przez ten "wyłom" odbywa się komunikacja głównych bohaterów.

Sąsiedzki spór przybiera na sile, gdy Rejent, jako właściciel połowy zamku i połowy muru, postanawia go naprawić. Cześnikowi nie podoba się jednak cała ta sytuacja. Gdy murarze wynajęci przez Rejenta wykonują prace naprawcze, Cześnik wysyła swoich pachołków, by przerwali prace. Wtedy właśnie dochodzi do bójki.

Wątkiem pobocznym jest wątek planów małżeńskich Cześnika, a także wątek miłości Klary i Wacława, którzy spotykają się potajemnie i pragną pobrać, jednak jest to niemożliwe ze względu na sąsiedzkie spory.

Zemsta w latach ubiegłych na egzaminie ósmoklasisty (jakie pytania itp.)

"Zemsta" pojawiła się na egzaminie ósmoklasisty w 2021 roku. Uczniowie na podstawie przytoczonego fragmentu musieli ocenić prawdziwość twierdzenia "W przytoczonym fragmencie Zemsty jeden z bohaterów pisze testament".

Kolejne twierdzenie brzmiało: "Z podanego fragmentu Zemsty można wnioskować, że Papkin jest osobą". Ósmoklasiści mogli wybrać spośród dwóch odpowiedzi: "bogatą" i "biedną". Uczniowie musieli także dokończyć zdanie "Z wypowiedzi Papkina wynika, że najdzielniejszy rycerz w Europie otrzyma …".

Kolejne zadanie polegało na wybraniu poprawnej odpowiedzi do twierdzenia, że "Papkin uważa, że został otruty przez" a) Dyndalskiego, b) Rejenta Milczka, c) Cześnika Raptusiewicza.

"Zemsta" pojawiła się również na egzaminie ósmoklasisty w 2022 roku. Jedno z zadań brzmiało następująco:

"Czy sformułowanie żyją jak pies z kotem trafnie określa relację między Cześnikiem a Rejentem? Uzasadnij swoją odpowiedź, odwołując się do przytoczonego fragmentu Zemsty".

Zemsta - opinie zdających na temat lektury w latach ubiegłych

"Zemsta była, opowiadanie pisałam i małego Księcia do tego użyłam i poszło mi wyjątkowo dobrze, przyjemnie mi się pisało i no jestem zadowolona bardzo" – brzmi jeden z wpisów ucznia, opublikowany na Twitterze. Jak widać, uczniowie byli raczej zadowoleni z tego, że "Zemsta" pojawiła się na egzaminie.

Oto kolejny komentarz: "ROZWALIŁAM TEN EGZAMIN KOCHANI OBY 100%". "Egzamin wydawał się dziwnie łatwy. Królowały odpowiedzi B i C. Bardzo fajnie, że była Zemsta" – brzmi kolejny wpis. Pojawiły się również słowa rodzica ósmoklasisty na Twitterze: "Dziecko donosi, że egzamin był łatwy, a z lektur pojawiła się Zemsta".

 

Zobacz także

Lektury na egzaminie ósmoklasisty – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających

egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2023

harmonogram egzaminu ósmoklasisty

egzamin ósmoklasisty - arkusze

wyniki egzamiu ósmoklasisty 2023

co sprawia uczniom najwięcej kłopotu na egzaminie ósmoklasisty

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia