23.08.2023
Przystępując do egzaminu maturalnego, uczeń musi wykazać się znajomością lektur obowiązkowych. Omawiane są one na lekcjach języka polskiego w szkole, jednak zadaniem ucznia jest samodzielne przeczytanie ich w domu. To właśnie między innymi na treści tych książek oparte będą zadania na maturze z języka polskiego, zarówno na egzaminie pisemnym, jak i ustnym.
Żeby dobrze zdać egzamin maturalny – należy przeczytać je jak najdokładniej. Jest to ważne, ponieważ matura jest bardzo istotnym egzaminem, a dokładnie – przepustką na studia. Dostanie się na dobrą uczelnię, wymarzony kierunek studiów, jest uzależnione właśnie od wyniku tego egzaminu.
Jedną z lektur obowiązkowych na egzaminie maturalnym z języka polskiego jest "Lalka", autorstwa Bolesława Prusa. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia dotyczące tej książki, listę pytań jawnych, które mogą się pojawić na maturze 2024 z tej pozycji. Przedstawiamy również najważniejszych bohaterów tego dzieła, czas i miejsce akcji oraz opinie uczniów, zdających maturę, na której pojawiły się pytania dotyczące "Lalki".
Co znajdziesz w artykule
Lalka lista pytań jawnych na maturę z języka polskiego w 2024 roku:
sprawdź
Zagadnienia dotyczące :Lalki", które mogą pojawić się na maturze z języka polskiego w 2024 roku:
Lalka - główni bohaterowie
Ignacy Rzecki – subiekt Wokulskiego, jest zabawny i sympatyczny, pisze pamiętnik (kreśli w nim sytuację polityczną tamtego okresu). Pracuje w sklepie.
Stanisław Wokulski - jest zamożnym kupcem, właścicielem sklepu i kamienicy. Jest bardzo zakochany w Izabeli Łęckiej.
Izabela Łęcka – jest piękną arystokratką, ma bardzo wysokie mniemanie o sobie. Podoba się płci przeciwnej.
Prezesowa Zasławska – szlachetna i mądra staruszka. Łączył ją kiedyś romans ze stryjem Wokulskiego.
Pani Helena Stawska – ta bohaterka mieszka z matką i córką w kamienicy Wokulskiego, jest pracowita oraz uczciwa.
Kazio Starski – kiedyś starał się o względy Izabeli Łęckiej, robi to ponownie po powrocie z zagranicy.
Julian Ochocki – jest to arystokrata fascynujący się nauką, której decyduje się poświęcić życie.
Akcja 'Lalki" toczy się w latach 1878-1879 (dokładne daty można poznać przez zapiski w „Pamiętniku starego subiekta”) w Warszawie (która jest bardzo szczegółowo opisana przez autora).
Najważniejsze wątki w "Lalce" dotyczą:
"Lalka" pojawiła się na maturze w 2021 roku, był to jeden z tematów wypracowania, który uczniowie mogli wybrać. Brzmiał następująco: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów".
"Spodziewaliśmy się “Lalki”, to była lektura, o której na naszej uczniowskiej giełdzie mówiło się najczęściej" – brzmi wypowiedź jednej z uczennicy zdającej maturę w 2021 roku, cytowana przez portal gdansk.pl.
Zdaje się, że uczniowie byli jednak bardzo zadowoleni z pojawienia się "Lalki" na maturze.
„Lalka” to lektura, którą chyba każdy licealista zna i to jest jedna z lektur, które są lepiej „przerabiane” w szkole. Dlatego fajnie, że nam się trafiła akurat taka książka – mówi jeden z licealistów dla Gazety Krakowskiej. - „Lalka” jest wielowątkowa, a losy Wokulskiego z „Lalki” do tematu ambicji doskonale się dopasowują" – dodaje.
Zobacz także
matura z języka polskiego 2023 - poziom podstawowy
matura z języka polskiego 2023 - poziom rozszerzony
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia