12.10.2023
Uczeń przystępujący do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego musi posiadać odpowiednie umiejętności oraz wiedzę, by uzyskać z niego dobry wynik. Jednym z elementów dobrego przygotowania jest przeczytanie lektur, które były omawiane na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej.
Warto na kilka miesięcy przed egzaminem przypomnieć sobie ich treść, zaznajomić się z najważniejszymi zagadnienia. Pomóc w tym mogą między innymi różnego rodzaju opracowania oraz streszczenia. Należy również pamiętać o tym, że wynik z egzaminu ósmoklasisty zdecyduje o tym, do jakiej szkoły średniej dostanie się uczeń. Należy więc poważnie podejść do tego najważniejszego egzaminu po podstawówce i odpowiednio się do niego przygotować.
Ósmoklasista przed podejściem do egzaminu powinien zaznajomić się z treścią lektur obowiązkowych. To właśnie między innymi na ich podstawie będą układane pytania. Jedną z takich lektur jest "Latarnik" Henryka Sienkiewicza. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia dotyczące tego dzieła.
Co znajdziesz w artykule
Zagadnienia, które mogą pojawić się na egzaminie ósmoklasisty z lektury "Latarnik" Henryka Sienkiewicza, to:
Latarnik - główni bohaterowie
Akcja utworu "Latarnik" toczy się w latach 70. XIX wieku. Wydarzenia rozgrywają się w Aspinwall i położonej niedaleko wybrzeża wysepce, czyli Panamie. Czasami przywoływane są przez autora wydarzenia z powstania listopadowego (zabieg retrospekcji).
"Latarnik" Henryka Sienkiewicza pojawił się na egzaminie ósmoklasisty w 2021 roku.
Jedno z zadań polegało na odpowiedzeniu "tak" lub "nie' na następujące pytania:
Polecenie kolejnego zadania brzmiało następująco:
Przypomnij sobie treść całego utworu Henryka Sienkiewicza Latarnik. Na podstawie całego utworu Latarnik ułóż podane niżej treści zgodnie z porządkiem chronologicznym. Wpisz litery (A–E) w kratki we właściwej kolejności.
A. Wypadek łodzi na mieliźnie. B. Zaginięcie latarnika z Aspinwall. C. Rozmowa latarnika z Falconbridge’em. D. Opuszczenie wyspy przez Skawińskiego. E. Przybycie łodzi z przesyłką dla Skawińskiego.
A to jeszcze jedno zadanie dotyczące lektury "Latarnik", które pojawiło się na egzaminie ósmoklasisty: Przypomnij sobie treść całego utworu Henryka Sienkiewicza Latarnik. Odpowiedz na pytanie. Czy – Twoim zdaniem – Skawiński był dobrym latarnikiem? Uzasadnij swoją odpowiedź.
Jedno z zadań miało również takie polecenie: "Który bohater lektury obowiązkowej, innej niż Latarnik, doświadczył w życiu wielu trudności? Podaj tytuł tej lektury oraz jej bohatera".
Uczniowie musieli także zmierzyć się z następującym zadaniem: "Napisz, jakich trudności doświadczył ten bohater i jak sobie z nimi poradził".
Z wpisów ósmoklasistów w sieci wynika, że "Latarnik" Henryka Sienkiewicza jest dla nich prostą lekturą i chcieliby oni, żeby pojawiała się na egzaminie. "Dobranoc wszystkim Ósmoklasistom, rozwalimy ten egzamin dzięki kamieniom/latarnikowi" – brzmi wpis jednego z uczniów na Twitterze, co oznacza, że ósmoklasiści chcą, żeby ta lektura pojawiała się na egzaminie zakończenia szkoły podstawowej.
Inny uczeń również opublikował podobną wypowiedź: "do mnie jeszcze nie dociera ze jutro pisze egzamin ale jedyne, o co błagam to Mały Książe, Latarnik i Kamienie na szaniec ". "Mi latarnik czyli lektura +- 30 stron zrobiła egzamin" – brzmi kolejny wpis użytkownika Twittera, sugerujący, że dzięki "Latarnikowi" Henryka Sienkiewicza egzamin poszedł mu naprawdę dobrze.
Zobacz także
Lektury na egzaminie ósmoklasisty – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających
egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2024
harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2024
egzamin ósmoklasisty - arkusze
co sprawia uczniom najwięcej kłopotu na egzaminie ósmoklasisty
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia