PO KTÓRYCH KIERUNKACH NIE MA PRACY

PO KTÓRYCH KIERUNKACH NIE MA PRACY

PO KTÓRYCH KIERUNKACH NIE MA PRACY

Jeśli chcielibyśmy podzielić studentów na dwie grupy, to zapewne najłatwiejszym sposobem byłoby podzielenie na tych, którzy wybierają określony kierunek z myślą o przyszłej pracy, oraz tych, którzy skupiają się mocniej na wykształceniu, które zdobędą, odsuwając na później myśl o przyszłym zawodzie.

Co ciekawe, same kierunki kształcenia mogą generować taki podział. Utarło się przekonanie, że warto studiować i zdobywać wyższe wykształcenie. Prawda bywa bolesna, bo istnieją obszary kształcenia, które niemal produkują osoby bezrobotne. Jak to możliwe? Jeśli zakładamy, że wyższe wykształcenie ma prowadzić do dobrej pracy w wyuczonym zakresie, to trzeba swoje plany weryfikować z rynkiem pracy i jego potrzebami.

Nie oszukujmy się, dyplom ukończenia studiów niewiele znaczy, jeśli nie jest on nigdzie potrzebny. Jest jak kurtka zimowa w środku lata. Co ciekawe, kierunki kształcenia, które niosą ze sobą ryzyko bezrobocia są nadal dość popularne. Paradoks? Optymizm?

W temacie studiów wspólnym głosem mówią ekonomiści, którzy zaznaczają, że ma miejsce masowa produkcja magistrów. No, właśnie – nie trzeba być wszechwiedzącym, aby odgadnąć, iż nie będzie miejsca w zawodzie dla każdego.

Tak było, jest i będzie. Grona kierunków kształcenia, które zdają się być niepewne w aspekcie przyszłej pracy mogą się różnić w zależności od konkretnego województwa i jego zapotrzebowania na wiedzę i umiejętności.

Niestety, istnieją kierunki, które występują wszędzie, we wszystkich mało chlubnych rankingach. To: filozofiakulturoznawstwosocjologiainformacja naukowa i bibliotekoznawstwoadministracja publicznapedagogikapolitologiaturystyka i rekreacja. Naturalnie, nie wolno nam zakładać, że skoro wybrany przeze mnie kierunek określany jest jako niepewny zawodowo, to mnie także czeka niepewna przyszłość.

Warto jednak przemyśleć swoją drogę edukacyjną, jeśli ma ona faktycznie wiązać się z wykonywaniem zawodu wyuczonego. Dobrze jest postawić sobie pytanie: „Skończę studia…i co dalej?”.

spradź co możesz studiować w 2019r. >

 

 

Komentarze (0)