Administracja i polityka publiczna

Administracja i polityka publiczna

Studia na kierunku administracja i polityka publiczna możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Ignatianum w Krakowie

Uniwersytet Ignatianum w Krakowie

Administracja i polityka publiczna

Studia na kierunku administracja i polityka publiczna to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku administracja i polityka publiczna
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku administracja i polityka publiczna możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | administracja i polityka publiczna - uczelnie >

Opis kierunku

Administracja i polityka publiczna to kierunek studiów stworzony z myślą o osobach, które chciałyby poznać tajniki prawa i postępowania administracyjnego tak, by aktywnie wykorzystywać je podczas codziennych aktywności zawodowych. Studenci w trakcie nauki poznają również różne odmiany administrowania w sektorze publicznym. Drugim obszar obejmować będzie treści związane z polityką publiczną.

 

Specjalności

Współczesne studia z administracji i polityki publicznej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku administracja i polityka publiczna: administracja publiczna i służby państwowe, administracja samorządowa i fundusze europejskie, administration and public policy in the european union, zarządzanie kapitałem ludzkim.

 

Praca po studiach

Osoby, które skończą studia, mogą ubiegać się o zatrudnienie w różnorodnych urzędach czy organach administracji rządowej i samorządowej. Czekać na nich będą również instytucje związane z życiem politycznym kraju. Absolwenci mogą starać się o obejmowanie stanowisk takich jak koordynator polityki publicznej.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Administracja i polityka publiczna - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując Administrację i polityka publiczna

Program studiów i przedmioty

Administracja i polityka publiczna to studia, które oferują zbilansowany program, dzięki któremu zdobędziesz wiedzą teoretyczną oraz umiejętności praktyczne połączone z kompetencjami miękkimi.

Na studiach licencjackich do wyboru będziesz mieć kilka specjalności: administracja samorządowa i fundusze europejskie, administracja publiczna i służby państwowe, analityk i koordynator polityk publicznych w administracji oraz Administration and Public Policy in the European Union.

Specjalność w języku angielskim to także możliwość rozwinięcia umiejętności oraz wiedzy w zakresie administracji w języku obcym. Studia magisterskie oferują następujące specjalności: administracja rządowa i tworzenie polityk publicznych oraz administracja samorządowa i rozwój lokalny.

Każda z tych specjalności pozwoli na rozwinięcie wiedzy w zakresie administrowania finansami publicznymi i zapewnienia jak najlepszym rozwiązań administracyjnych obywatelom.

 

W programie studiów na kierunku administracja i polityka publiczna znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • Ruchy i organizacje społeczne
 • Etyka sfery publicznej
 • Komunikowanie publiczne
 • Polityka prawa
 • Prawo zamówień publicznych
 • Narzędzia e-administracji
 • Innowacyjność w administracji samorządowej
 • Polityka kulturalna jako polityka publiczna
 • Alternatywne rozwiązywanie sporów
 • System instytucjonalny Unii Europejskiej

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • zasad funkcjonowania samorządów lokalnych,
 • polityki publicznej państwa,
 • systemów społecznych i politycznych Unii Europejskiej oraz aktualnych zagadnień o Unii Europejskiej,
 • pozyskiwania funduszy unijnych,
 • języka angielskiego na poziomie B2 zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego
 • prowadzenia analiz z zakresu polityk publicznych w różnych dziedzinach
 • projektowania najskuteczniejszych działań zmierzających do zapewnienie warunków rozwoju obywatelom

Jak wyglądają studia na kierunku administracja i polityka publiczna?

 

1. Tryb i typ studiów

Kierunek administracja i polityka publiczna można realizować zarówno w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy ma szansę wybrać opcję najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb i planów.

Studia dzienne będą idealnym wyborem dla osób ambitnych, które chcą się w pełni poświęcić zdobywaniu wykształcenia. Natomiast jeżeli zależy Ci na połączeniu nauki z innymi aktywnościami, na przykład z pracą naukową, to powinieneś zdecydować się na studia zaoczne.

Studenci, którzy zdecydują się aplikować na kierunek administracja i polityka publiczna będą mieli okazję ugruntować i rozwinąć swoją wiedzę z obszaru nauk politycznych, prawnych, społecznych i ekonomicznych. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów związanych z polityką gospodarczą i społeczną, prawem administracyjnym, bezpieczeństwem wewnętrznym czy finansami publicznymi.

Oprócz specjalistycznej wiedzy teoretycznej, wykształcisz także cenne umiejętności praktyczne i nauczysz się technik zarządzania czy metod pozyskiwania funduszy unijnych, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. W ramach studiów przewidziano także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych.

Ich aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni. Uzyskaną wiedzę i kompetencje będziesz mógł wykorzystać podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zdobędziesz doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.

 

Studia na kierunku administracja i polityka publiczna możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Dla kogo ten kierunek

W dobie pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej administracja polityką publiczną jest niezwykle ważnym aspektem sektora publicznego.

Studia na kierunku Administracja i polityka publiczna to oferta studiów licencjackich oraz magisterskich, którą każdy, kto jest zainteresowany pracą w administracji publicznej powinien wziąć pod uwagę

Administracja i polityka publiczna to kierunek z ciekawymi specjalnościami, zatem warto przeczytać co jeszcze możesz zyskać studiując na tym kierunku.

 

3. Gdzie studiować administrację i politykę publiczną

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek administracja i polityka publiczna:

 

Ile trwają studia?

Studia na kierunku administracja i polityka publiczna trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunek administracja i polityka publiczna można realizować zarówno w ramach studiów pierwszego, jak i drugiego stopnia. Pierwsza opcja będzie idealna dla absolwentów szkół średnich, którym zależy na uzyskaniu wyższego wykształcenia.

W tym przypadku, studia trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Po upływie tego czasu uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę będziesz musiał poświęcić dwa lata, czyli cztery semestry. Absolwenci zdobędą tytuł magistra, który otworzy przed nimi wiele zawodowych drzwi.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Administracja i polityka publiczna

Praca po studiach

Studia na kierunku Administracja i polityka publiczna dadzą Ci możliwość podjęcia pracy w instytucjach administracji państwowej oraz samorządowej, a także w ciałach doradczych. Są to tzw. think tanki, które zajmują się badaniem polityk publicznych.

Nic nie stoi także na przeszkodzie w podjęciu pracy w lokalnych instytucjach publicznych na różnym poziomie. W zależności od specjalności po kierunku Administracja i polityka publiczna czeka na Ciebie kariera w administracji publicznej.

Absolwent kierunku Administracja i polityka publiczna znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • koordynator polityk publicznych,
 • analityk polityk publicznych,
 • pracownik instytucji politycznych,
 • instytucjach i urzędach administracji publiczne,
 • służbach państwowych,
 • służbie cywilnej,
 • firmach bezpośrednio zaangażowanych w relacje z instytucjami administracji publicznej,
 • instytucjach zajmujących się pozyskiwaniem funduszy europejskich,
 • fundacjach,
 • organizacjach pozarządowych.

 

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Administracja i polityka publiczna studia niestacjonarne

Administracja i polityka publiczna studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Administracja i polityka publiczna studia I stopnia

Administracja i polityka publiczna studia II stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku administracja i polityka publiczna

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
Forma studiów

Zobacz inne kierunki ekonomiczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki ekonomiczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Administracja i polityka publiczna

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)