Administracja i polityka publiczna
Kraków
POKAŻ
Ścieżki kształcenia na kierunku administracja i polityka publiczna
Studia na kierunku administracja i polityka publiczna to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku administracja i polityka publiczna | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku administracja i polityka publiczna rozpocznie się 17 czerwca 2024 r. i potrwa do 17 września 2024 r. | administracja i polityka publiczna - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Studia na kierunku administracja i polityka publiczna możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | administracja i polityka publiczna - uczelnie >
Opis kierunku
Administracja i polityka publiczna to kierunek studiów stworzony z myślą o osobach, które chciałyby poznać tajniki prawa i postępowania administracyjnego tak, by aktywnie wykorzystywać je podczas codziennych aktywności zawodowych. Studenci w trakcie nauki poznają również różne odmiany administrowania w sektorze publicznym. Drugim obszar obejmować będzie treści związane z polityką publiczną.
Specjalności
Współczesne studia z administracji i polityki publicznej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku administracja i polityka publiczna: administracja publiczna i służby państwowe, administracja samorządowa i fundusze europejskie, administration and public policy in the european union, zarządzanie kapitałem ludzkim.
Praca po studiach
Osoby, które skończą studia, mogą ubiegać się o zatrudnienie w różnorodnych urzędach czy organach administracji rządowej i samorządowej. Czekać na nich będą również instytucje związane z życiem politycznym kraju. Absolwenci mogą starać się o obejmowanie stanowisk takich jak koordynator polityki publicznej.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Ceny
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku administracja i polityka publiczna: dzieje filozofii i myśli chrześcijańskiej, logika, najnowsza historia Polski, język angielski, katolicka nauka społeczna.
Administracja i polityka publiczna to studia, które oferują zbilansowany program, dzięki któremu zdobędziesz wiedzą teoretyczną oraz umiejętności praktyczne połączone z kompetencjami miękkimi.
Na studiach licencjackich do wyboru będziesz mieć kilka specjalności: administracja samorządowa i fundusze europejskie, administracja publiczna i służby państwowe, analityk i koordynator polityk publicznych w administracji oraz Administration and Public Policy in the European Union.
Specjalność w języku angielskim to także możliwość rozwinięcia umiejętności oraz wiedzy w zakresie administracji w języku obcym. Studia magisterskie oferują następujące specjalności: administracja rządowa i tworzenie polityk publicznych oraz administracja samorządowa i rozwój lokalny.
Każda z tych specjalności pozwoli na rozwinięcie wiedzy w zakresie administrowania finansami publicznymi i zapewnienia jak najlepszym rozwiązań administracyjnych obywatelom.
W programie studiów na kierunku administracja i polityka publiczna znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Kierunek administracja i polityka publiczna można realizować zarówno w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy ma szansę wybrać opcję najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb i planów.
Studia dzienne będą idealnym wyborem dla osób ambitnych, które chcą się w pełni poświęcić zdobywaniu wykształcenia. Natomiast jeżeli zależy Ci na połączeniu nauki z innymi aktywnościami, na przykład z pracą naukową, to powinieneś zdecydować się na studia zaoczne.
Studenci, którzy zdecydują się aplikować na kierunek administracja i polityka publiczna będą mieli okazję ugruntować i rozwinąć swoją wiedzę z obszaru nauk politycznych, prawnych, społecznych i ekonomicznych. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów związanych z polityką gospodarczą i społeczną, prawem administracyjnym, bezpieczeństwem wewnętrznym czy finansami publicznymi.
Oprócz specjalistycznej wiedzy teoretycznej, wykształcisz także cenne umiejętności praktyczne i nauczysz się technik zarządzania czy metod pozyskiwania funduszy unijnych, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. W ramach studiów przewidziano także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych.
Ich aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni. Uzyskaną wiedzę i kompetencje będziesz mógł wykorzystać podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zdobędziesz doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
Studia na kierunku administracja i polityka publiczna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
W dobie pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej administracja polityką publiczną jest niezwykle ważnym aspektem sektora publicznego.
Studia na kierunku Administracja i polityka publiczna to oferta studiów licencjackich oraz magisterskich, którą każdy, kto jest zainteresowany pracą w administracji publicznej powinien wziąć pod uwagę.
Administracja i polityka publiczna to kierunek z ciekawymi specjalnościami, zatem warto przeczytać co jeszcze możesz zyskać studiując na tym kierunku.
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek administracja i polityka publiczna:
Studia na kierunku administracja i polityka publiczna trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Kierunek administracja i polityka publiczna można realizować zarówno w ramach studiów pierwszego, jak i drugiego stopnia. Pierwsza opcja będzie idealna dla absolwentów szkół średnich, którym zależy na uzyskaniu wyższego wykształcenia.
W tym przypadku, studia trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Po upływie tego czasu uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę będziesz musiał poświęcić dwa lata, czyli cztery semestry. Absolwenci zdobędą tytuł magistra, który otworzy przed nimi wiele zawodowych drzwi.
Praca po studiach
Studia na kierunku Administracja i polityka publiczna dadzą Ci możliwość podjęcia pracy w instytucjach administracji państwowej oraz samorządowej, a także w ciałach doradczych. Są to tzw. think tanki, które zajmują się badaniem polityk publicznych.
Nic nie stoi także na przeszkodzie w podjęciu pracy w lokalnych instytucjach publicznych na różnym poziomie. W zależności od specjalności po kierunku Administracja i polityka publiczna czeka na Ciebie kariera w administracji publicznej.
Absolwent kierunku Administracja i polityka publiczna znajdzie zatrudnienie w/jako:
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Administracja i polityka publiczna
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia