Lament świętokrzyski matura 2025

Lament świętokrzyski matura 2025

Lament świętokrzyski matura 2025

17.10.2024

Lament świętokrzyski matura 2025

Matura to jeden z najważniejszych egzaminów, który oprócz tego, że kończy okres wieloletniej nauki to wprowadza w dorosłe życie. Każdy zdający musi podejść do egzaminów z przedmiotów obowiązkowych oraz przynajmniej jednego z przedmiotu przez siebie wybranego. W pierwszej grupie znajduje się oczywiście język polski, który wymaga znajomości lektur. Sprawdź lista lektur matura 2025

Matura 2025 z języka polskiego podzielona będzie na ustną i pisemną i w każdej z tych wersji znaczącą rolę odgrywać będą lektury. Bez ich znajomości trudno mówić o poradzeniu sobie z maturalnymi zadaniami, a zatem warto czym prędzej zabrać się do czytania. Lista obowiązujących tytułów jest powszechnie znana i omawiana podczas lekcji. Sprawdź arkusze maturalne

Jedną z pozycji na liście lektur jest „Lament świętokrzyski”. Utwór, znany pod innymi tytułami: „Posłuchajcie bracia miła” albo „Żale Matki Boskiej pod krzyżem”, należy do najstarszych zabytków poezji religijnej, będący prawdopodobnie zaginionym fragmentem dramatu liturgicznego.

Powstanie tego dzieła datuje się na XV wiek, jednak autor pozostaje nieznany. „Lament świętokrzyski” to plankt, czyli utwór żałobny, wyrażający żal po stracie bliskiej osoby, jak również wzywający innych do wspólnego przeżywania cierpienia. Kto i do kogo zwraca się w tym utworze?

Lament świętokrzyski – najważniejsze informacje

Fragmenty „Lamentu świętokrzyskiego” mogą pojawić się na egzaminie maturalnym z języka polskiego, a zatem warto zaznajomić się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego dzieła.

Zacznijmy od tego, że jest to utwór powstały w XV wieku, a zatem język i niektóre wyrażenia mogą być niezrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. W treści wiele jest wyrazów pochodzących ze słownika staropolskiego, które dzisiaj nie są używane, ale mają niezwykle istotny wydźwięk i wpływ na całość utworu. Przykłady:

  • „kcęć” – chcę ci
  • „zamętek” – smutek, cierpienie
  • „jen mi się zstał” – który przydarzył mi się
  • „ożaleć” – opłakać kogoś po stracie
  • „dosiąc” – dosięgnąć
  • „barzo” – bardzo

Utwór należy do liryki bezpośredniej, a podmiotem lirycznym jest Matka Boska, zwracająca się najpierw do ludzi, aby wysłuchali opowieści o tym, co spotkało ją oraz jej syna.

Następnie zwraca się do anioła Gabriela, mając mu za złe obiecaną radość, po czym kolejne słowa kieruje do innych matek, aby zabiegały u Boga, aby ten nie dopuścił do tego, by ich dzieci cierpiały tak, jak jej syn. Na końcu woła do samego Jezusa, swojego syna: „Nie mam ani będę mieć jinego. Jedno ciebie, Synu, na krzyżu rozbitego.”

sprawdź 

Dalsza część artykułu pod reklamą

Lament świętokrzyski – interpretacja

Powiedzieliśmy o tym, że „Lament świętokrzyski” jest utworem żałobnym, wyrażającym ból, smutek i żal po niewyobrażalnej stracie.

Dzieło ukazuje uczucia Matki Boskiej, stojącej pod krzyżem, patrzącą na cierpienie syna i która nie może mu w jakikolwiek sposób pomóc.

Oznacza to, że przeżywa najczystsze ludzkie emocje, takie jak strach i bezsilność, a zatem mamy do czynienia nie tylko z Matką Boską, ale przede wszystkim ze zwykłym człowiekiem, odczuwającym bolesną stratę, matką, która próbuje podzielić się swoimi przeżyciami, proszącą o wysłuchanie.

Matka nie może do końca pogodzić się ze stratą dziecka i właśnie dlatego swoje słowa kieruje do różnych odbiorców, chcąc zwrócić ich uwagę, a jednocześnie dać upust emocjom. W jej postawie widać także gniew, który wymierzony jest w oprawców jej syna, jak również poczucie niesprawiedliwości.

Co warto zauważyć, wraz z biegiem utworu Matka Boska skupia się na dokładnym opisie wielkopiątkowych wydarzeń. Posługuje się czasem teraźniejszym, a nie przeszłym, mimo iż wydarzenia te miały miejsce jakiś czas temu. Taka forma narracji jeszcze mocniej podkreśla jej cierpienie.

„Lament świętokrzyski” jest utworem, który ukazuje Matkę Boską jako matkę. W dziele traci swoje atrybuty boskości, staje się istotą pełną bólu, cierpienia i poczucia niesprawiedliwości. Przedstawiona w tekście prezentuje oblicze, które bliższe jest każdemu odbiorcy, pokazuje słabość, rozmaite emocje, czyli wszystko to, co kryje się w każdym człowieku.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Lament świętokrzyski na maturze w latach ubiegłych

„Lament świętokrzyski” widnieje na aktualnie obowiązującej liście lektur obowiązkowych, jednak próżno szukać jego fragmentów w dostępnych maturalnych archiwach. Ponadto utwór ten nie figuruje w zestawie pytań jawnych. Czy oznacza to, że można być pewnym tego, że tekst ten nie pojawi się na maturze? Oczywiście, że nie.

Należy przyznać, że inne utwory znajdujące się na liście lektur mają zdecydowanie większe szanse na to, że zostaną dołączone do maturalnych zadań, jednak nie warto sugerować się podobnymi przesłankami, tylko przeczytać tekst, zwłaszcza że należy do lektur obowiązkowych.

harmonogram matur 2025

kalkulator maturalny

progi punktowe na studia

matura 2025 polski - podstawowy

matura 2025 polski - rozszerzony

matura 2025 polski - ustny

matura 2025 matematyka - podstawowa

matura 2025 matematyka - rozszerzona

matura 2025 angielski - podstawowy

matura 2025 angielski - rozszerzony

matura 2025 angielski - ustny

matura 2025 niemiecki - podstawowy

matura 2025 biologia

matura 2025 chemia

matura 2025 fizyka

matura 2025 historia

matura 2025 geografia

matura 2025 informatyka

matura 2025 wos

matura 2025 - wszystko

matura poprawkowa

niezdana matura

jak wyglądają matury 2025

jak liczyć punkty matura 2025

nowa lista pytań jawnych matura 2025

kierunki studiów 2025

jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku

Dalsza część artykułu pod reklamą

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia