Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
03.12.2024
W poniedziałek, 2 grudnia, rozpoczęły się próbne egzaminy ósmoklasisty 2025, organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Pierwszego dnia uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych mierzyli się z językiem polskim, a w kolejnych dniach przystąpią do testów z matematyki i języka obcego nowożytnego.
Jaki zakres wiedzy sprawdzał egzamin? Czy był trudny? Nad czym trzeba jeszcze popracować w kontekście oficjalnego egzaminu?
Sprawdź Arkusze egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.
Próbne egzaminy ósmoklasisty to próba generalna przed egzaminami, które odbędą się w maju przyszłego roku. Do oficjalnych egzaminów musi przystąpić każdy uczeń, ponieważ stanowią nie tylko podsumowanie lat nauki, ale również podstawę do pełnoprawnego zakończenia szkoły podstawowej. I chociaż nie istnieje próg zdawalności, a zatem aby go zaliczyć wystarczy się na nim pojawić, to wyniki mogą mieć znaczenie przy wyborze szkoły średniej. Sprawdź ile punktów uzyskasz i czy się dostaniesz do wybranej szkoły kalkulator ósmoklasisty.
Co znajdziesz w artykule
Każdy uczeń ma obowiązek przystąpić do oficjalnych egzaminów z trzech przedmiotów, a pierwszy na liście jest język polski, który rozpoczął także próbne zmagania. Dzięki udostępnionym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną arkuszom, uczniowie i nauczyciele mogą sprawdzić jaki zakres obowiązującego materiału jest już opanowany.
Sprawdź harmonogram egzaminu ósmoklasisty
Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego zawierał 18 zadań, na rozwiązanie których przeznaczono 120 minut. W pierwszej części arkusza pojawił się fragment powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, autorstwa J.R.R. Tolkiena, na podstawie którego uczniowie mieli wykonać polecenia, z których większość miała charakter zamknięty. Polegały one między innymi na ocenie prawdziwości podanych stwierdzeń – „prawda / fałsz”, dokończeniu zdań tak, aby były zgodne z treścią przytoczonego fragmentu czy wskazaniu zdań o błędnej interpunkcji.
Kolejne zadania związane były z utworem „Ciekawość” Wojciecha Chudego oraz bajką „Jowisz i owce” autorstwa Ignacego Krasickiego. W dalszej części arkusza pojawiło się polecenie oparte na sentencji Alberta Einsteina, a także zadanie polegające na zredagowaniu zaproszenia na spotkanie pod hasłem: Wynalazki, które zawdzięczamy ludzkiej ciekawości.
Ostatnim i najwyżej punktowanym zadaniem było napisanie wypracowania. Uczniowie mieli do wyboru dwa tematy:
Napisz przemówienie skierowane do koleżanek i kolegów, mające ich przekonać, że warto postępować zgodnie z wartościami, które zawarte są w wielu książkach. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
Napisz opowiadanie o spotkaniu z wybranym bohaterem lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda zachęciła Cię do szukania i odkrywania ciągle czegoś nowego. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.
W wypracowaniu należało odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej, a praca powinna liczyć co najmniej 200 wyrazów.
Sprawdź
Jak napisać charakterystykę i opis postaci
Dalsza część artykułu pod reklamą
Po zakończeniu testu diagnostycznego z języka polskiego pojawiło się sporo komentarzy, z których większość dotyczyła pierwszej części arkusza, czyli fragmentu „Hobbita”. Przeglądając media społecznościowe można przeczytać:
„Dlaczego akurat „Hobbit”?”
„Okropny był ten próbny egzamin”
„Hobbit CKE tragedia”
Nie wszyscy jednak byli załamani treścią arkusza i pojawiały się także optymistyczne wpisy:
„Mam nadzieję, że dobrze mi poszło.”
„Stawiam, że będę mieć 80 procent”
„Nawet jeśli było kiepsko, to tylko egzamin próbny.”
A jakie opinie na temat zawartych w arkuszu poleceń mieli nauczyciele? W większości komentarzy podkreślano, że tegoroczny egzamin próbny z języka polskiego nie należał do szczególnie trudnych, a wybrane lektury były uczniom dobrze znane i nie powinny wywoływać zaskoczenia. To, co mogło sprawiać pewne kłopoty to przemówienie, ponieważ jest rzadziej ćwiczoną formą wypowiedzi.
dowiedz się więcej
kalkulator ósmoklasisty - jak liczyć punkty do liceum i technikum
Dalsza część artykułu pod reklamą
Próbne egzaminy ósmoklasisty, jak sama nazwa podpowiada, maja wyłącznie charakter diagnostyczny i wyniki nie powinny wpływać na oceny w szkołach. Ich przeprowadzenie ma pokazać jaki zakres obowiązującego materiału został już opanowany oraz na czym należy się skupić przed rozpoczęciem właściwych egzaminów. A kiedy się one odbędą? Egzaminy ósmoklasisty odbędą się w dniach 13 – 15 maja przyszłego roku.
Zobacz także
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia