Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
20.05.2025
We wtorek, 20 maja, punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczęła się matura z fizyki na poziomie rozszerzonym. Do egzaminu przystąpiło około 14,7 tysiąca uczniów, co stanowi 5,4 proc. wszystkich tegorocznych maturzystów. W sieci od rana pojawiały się już pierwsze komentarze, w których uczniowie dzielą się swoimi odczuciami i emocjami związanymi z egzaminem.
Już mi się odechciało pisać fizykę, to zbyt stresujące - takie słowa wyrażają frustrację niektórych maturzystów stojących przed wyzwaniem egzaminu z fizyki na poziomie rozszerzonym. Inni dodają: Nadal nie wiem, co mnie podkusiło, by wybrać fizykę rozszerzoną; błagam o łatwy arkusz.
Matura 2025 z fizyki na poziomie rozszerzonym to jedno z największych wyzwań wśród przedmiotów dodatkowych. Najczęściej wybierają ją uczniowie planujący studia na kierunkach technicznych, inżynierskich i przyrodniczych, takich jak inżynieria materiałowa, chemia jądrowa i radiofarmaceutyki, lotnictwo i kosmonautyka, fizyka techniczna czy mechanika i budowa maszyn.
Arkusz maturalny 2025
Egzamin potrwa 180 minut (3 godziny). W arkuszach maturalnych znajdzie się od 25 do 35 zadań. 80% końcowego wyniku stanowią zadania otwarte. Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 60 punktów.
Na dzisiejszej maturze z fizyki mogą pojawić się zagadnienia dotyczące ruchu drgającego i fal, grawitacji oraz elementów astronomii, termodynamiki, elektrostatyki, elektryczności i prądu elektrycznego, magnetyzmu, fal i optyki, a także fizyki atomowej lub jądrowej oraz właściwości materii.
Do dyspozycji zdających będą przybory pomocnicze, takie jak linijka, kalkulator naukowy oraz wybrane wzory i stałe fizykochemiczne zatwierdzone na egzamin maturalny z fizyki.
Średni wynik matury z fizyki w 2024 roku wyniósł 41 procent.
Jak uczniowie oceniają arkusz?
Maturzyści zakończyli dziś swoje zmagania z fizyką punktualnie w południe. Nieliczni opuścili sale egzaminacyjne około kwadransa przed czasem i od razu zaczęli dzielić się swoimi przemyśleniami w sieci. Czy ta fizyka była taka prosta czy ja wszystko sobie powymyślałem? - czytamy w jednym z pierwszych komentarzy na platformie X.
Z minuty na minutę w sieci pojawiało się coraz więcej opinii – podejrzanie łatwa – komentują maturzyści.
Takie komentarze budzą optymizm i być może są zapowiedzią dobrych wyników. Jutro maturzyści zmierzą się z rozszerzeniem z języka polskiego.
Najpopularniejsze:
matura 2025 polski - podstawowy
matura 2025 polski - rozszerzony
matura 2025 matematyka - podstawowa
matura 2025 matematyka - rozszerzona
matura 2025 angielski - podstawowy
matura 2025 angielski - rozszerzony
matura 2025 niemiecki - podstawowy
nowa lista pytań jawnych matura 2025
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia