Matura z historii 2023 – poziom rozszerzony

Matura z historii 2023 – poziom rozszerzony

Matura z historii 2023 – poziom rozszerzony

07.07.2023

Matura 2023 z historii – poziom rozszerzony

Matura 2023 z historii na poziomie rozszerzonym odbyła się w czwartek 18 maja 2023 r. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się 13 czerwca 2023 r. Egzamin potrwa 180 min (3 godziny). W arkuszach znajdzie się od 26 do 39 zadań. Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 60 punktów.

Chcęć przystąpienia do egzaminów zadeklarowało ponad 19 tysięcy uczniów. 13 573 osoby napiszą maturę w nowej formule, z kolei 5576 osoby wypełnią formułę 2015. Abiturienci mają 180 minut na rozwiązanie wszystkich zadań.

Wyniki egzaminu maturalnego z historii ogłoszone zostały 7 lipca 2023 roku. Średni wynik matury z historii w 2023 roku wyniósł 45 procent (absolwenci liceum w formule 2023) oraz 27 procent (absolwenci technikum w formule 2015).

Historia na maturze jest dość chętnie wybieranym przedmiotem, zwłaszcza przez uczniów, którzy uczęszczali do klasy o profilu humanistycznym.

Do tego przedmiotu podchodzą także pasjonaci historii, którzy właśnie z tą dziedziną nauki wiążą swoją przyszłość i plany zawodowe. Historia pojawia się podczas wielu rekrutacji na studia, zwłaszcza jeśli chodzi o kierunki humanistyczne np. lub społeczne.

Egzamin maturalny z historii nie należy do najłatwiejszych – uczniowie muszą zaprezentować swoją wiedzę z kilu ostatnich lat nauki, jednak dobrze zdana matura z historii będzie przepustką między innymi na takie kierunki studiów jak: administracja, prawo, historia, archeologia, historia sztuki, filozofia.

Z kolei po studiach związanych z historią absolwenci mogą szukać pracy w placówkach oświatowych różnych szczebli, ośrodkach naukowych, zajmujących się różnymi aspektami badania dziejów, archiwach, instytucjach muzealnych, kulturalnych i wielu innych miejscach.

Wyjaśniamy, jak będzie wyglądała matura z historii w 2023 roku: ile będzie czasu na egzaminie, jakie przedmioty będzie można wnieść na salę egzaminacyjną i najważniejsze – kiedy będą wyniki matury z historii w 2023 roku.


najpopularniejsze dzisiaj

matura poprawkowa 2023

niezdana matura 2023 co dalej

wyniki matur 2023, kiedy i gdzie sprawdzić

rekrutacja na studia 2023 terminy


 

Arkusze maturalne i zasady oceniania zadań

Kiedy matura z historii 2023

Historia matura 2023 - data:

 • 18 maja 2023 (czwartek), godz. 9:00 - termin główny
 • 23 maja 2023 (wtorek), godz. 16:55 - dodatkowe zadania dla klas dwujęzycznych
 • 13 czerwca 2023 (wtorek), godz. 9:00 - termin dodatkowy

Egzamin maturalny z historii w terminie głównym odbędzie się w czwartek 18 maja 2023 roku o godzinie 9:00.

Egzamin maturalny z historii w dodatkowym terminie odbędzie się z kolei 13 czerwca 2023 roku (jest to wtorek) o godzinie 9:00.

Co było na maturze z historii 2023

W formule 2015 maturzyści mieli do wyboru aż pięć tematów, które dotyczyły poszczególnych epok: starożytności, średniowiecza, dziejów nowożytnych, XIX i XX wieku. Natomiast w formule 2023 uczniowie mieli do wyboru zaledwie trzy tematy. Z relacji zdających wynika, że trafił im się temat Zimnej Wojny oraz porównania rewolucji nowożytnych – francuskiej i amerykańskiej.

Maturzyści nie kryją swojego zdziwienia wysokim poziomem trudności egzaminu:

 • "Spośród 9 matur, które pisałam ta była najgorsza"
 • "Grudniowe próbne były o wiele lepsze od tej oficjalnej"
 • "Beznadziejnie mi poszła historia"
 • "Jak zobaczyłam jakie są tematy w wypracowaniu, myślałam, że zawału dostanę".

 

Jak wygląda matura z historii 2023

Matura w Formule 2015 oraz w Formule 2023 będzie przeprowadzana na podstawie wymagań egzaminacyjnych (a nie jak kiedyś – bazując na podstawie programowej).

Przykładowe zadania i wymagania można znaleźć w Informatorze o egzaminie maturalnym z historii od roku szkolnego 2022/2023 (Formuła 2023) - pobierz, a także Informatorze o egzaminie maturalnym z historii od roku szkolnego 2014/2015 (Formuła 2015) - pobierz.

UWAGA: W roku 2023 i 2024 Informatory należy czytać łącznie z Aneksem. Aneks zawiera informacje o treściach Informatora, które nie obowiązują na egzaminie w 2023 i 2024 roku - pobierz.

 

Opublikowane materiały zawierają m.in.:

 • opis wymagań sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych,
 • opis arkuszy egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów,
 • zasady oceniania rozwiązań zadań z komentarzami,
 • przykładowe zadania egzaminacyjne wraz z rozwiązaniami.

Dodatkowo Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już arkusz pokazowy z historii, który z pewnością będzie bardzo przydatny podczas przygotowań do matury z historii w 2023 roku.

 

Ile będzie zadań z historii

Na egzaminie maturalnym z historii będzie łącznie 29-36 zadań. Podczas egzaminu zdający otrzyma arkusz egzaminacyjny, który będzie się składał z – wyposażonych w źródła – zadań zamkniętych i otwartych, uwzględniających wszystkie epoki historyczne i różne obszary historii.

W arkuszu mogą się także pojawić zadania bez wyposażenia źródłowego. Ostatnim i jednocześnie najwyżej punktowanym zadaniem będzie zadanie rozszerzonej odpowiedzi, którego rozwiązanie ma stanowić wypowiedź argumentacyjna.

 

Ile punktów można zdobyć na maturze z historii

Łączna liczba punktów, jakie można uzyskać za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań, jest równa 60.

Ile trwa matura z historii

Egzamin maturalny z historii trwa 180 minut, czyli trzy godziny zegarowe.

Czy można nie zdać matury z historii

Matura w Formule 2015 – nie ma progu punktowego z przedmiotu dodatkowego, oznacza to, że nie można nie zdać matury z historii. Uczeń ma jednak obowiązek, by podejść do jednego dodatkowego przedmiotu.

Matura w Formule 2023 – nie ma progu punktowego z przedmiotu dodatkowego, oznacza to, że nie można nie zdać matury z historii. (Obowiązek uzyskania co najmniej 30% punktów z jednego z wybranych przedmiotów dodatkowych będzie obowiązywać od 2025 r.).

Choć w planach było to, żeby uczeń miał obowiązek przystąpić do dodatkowego egzaminu, a także zdać go już od 2023 roku, to minister edukacji Przemysław Czarnek podjął jednak decyzję, by obowiązek zdania jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym przesunąć na rok 2025.

Co można mieć przy sobie podczas egzaminu?

Uczniowi potrzebny będzie jedynie długopis lub pióro z czarnym wkładem czy tuszem. Niezbędne będzie także okazanie dowodu osobistego, by nauczyciel mógł zweryfikować tożsamość danej osoby. CKE nie wymieniła żadnych innych pomocy, które mogłyby być wniesione na egzamin z historii poza lupą.

Zmiany na egzaminie z historii

Na egzaminie maturalnym z historii w Formule 2023 została zmniejszona minimalna liczba wyrazów w wypracowaniu z historii na poziomie rozszerzonym: 300 (zamiast 500).

Kiedy wyniki z matury z historii

Wyniki egzaminu maturalnego (w terminie głównym oraz dodatkowym) ogłoszone zostaną na stronie OKE w systemie ZIU - 7 lipca 2023 r. po godzinie 8 rano.

Sprawdź wyniki matur 2023

 

Wyniki matury 2022 z historii (poziom rozszerzony)

 • Średnie wyniki matury 2022 z historii: 38 proc. możliwych do uzyskania punktów*

*w terminie głównym, dodatkowym oraz poprawkowym

 

Historia jest jednym z częścięj wybieranych przedmiotów dodatkowych na maturze:

 • 2022: 18 442 osoby (9% - absolwenci liceum, 3% - absolwenci technikum)
 • 2021: 17 222 osoby (9% - absolwenci liceum, 3% - absolwenci technikum)
 • 2020: 19 049 osób (10% - absolwenci liceum, poniżej 4% - absolwenci technikum)

 

Zobacz jak wyglądały wyniki matur w twojej szkole:

Liceum

Technikum

Łatwa czy trudna - opinie zdających w latach ubiegłych

Jakie były średnie wyniki z historii w 2022 roku

Średni wynik z matury z historii w 2022 roku wyniósł zaledwie 37 procent.

 

Opinie zdających w latach ubiegłych

Uczniowie, którzy zdawali maturę z historii w 2022 roku byli zdania, że nie należała ona do najprostszych. Oto niektóre z wypowiedzi maturzystów: "To był żart przez wielkie Ż", "Ale lanie wody", "Co to było?".

Innym uczniom matura z historii poszła jednak dość dobrze: "Historia nawet przyjemna" - stwierdził jeden ze zdających.

Niektórzy zdający opublikowali również swoje opinie na temat egzaminu maturalnego 2022 na Twitterze: "wgl w tych zadaniach na uzasadnij/udowodnij to ja nie wiem, czy bardziej przekonywałam ich czy siebie", "z zerową wiedzą jestem zaskoczona, jak dużo napisałam".

Z kolei w 2021 roku matura z historii też nie należała do najłatwiejszych. Użytkownicy mediów społecznościowych podzielili się swoimi odczuciami: "Jedyne, co wiedziałam na historii to wojnę koreańską. Za wypracowanie nawet się nie zabierałam, bo w życiu nie pisałam wypracowania na historii", "napisałam super wypracowanie, bo podpasował mi temat, ale załamałam się po większości zadań. Było parę zadań, gdzie mnie oświeciło, jak z depeszą emską czy przywilejem koszyckim, ale tak to miało być prościej, a prostsze były matury z poprzednich lat" – ubolewała kolejna uczennica.

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia