22.11.2022
Dla uczniów, którym nauka kończy się w semestrze wiosennym 2023 egzamin ósmoklasisty z matematyki w terminie głównym zostanie przeprowadzony 24 maja 2023 r., a egzamin w terminie dodatkowym - 13 czerwca 2023 r. Wyniki egzaminu ósmoklasisty ogłoszone zostaną 3 lipca 2023 r., a odbiór zaświadczeń będzie możliwy 6 lipca 2023 r.
Matematyka na egzaminie ósmoklasisty to przedmiot, którego większość uczniów obawia się najbardziej. Jest to jeden z trzech przedmiotów, które muszą napisać uczniowie na zakończenie szkoły podstawowej poza językiem polskim oraz językiem obcym nowożytnym (zazwyczaj jest nim angielski).
Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty z matematyki w 2023 roku.
Co znajdziesz w artykule
Matematyka - egzamin ósmoklasisty 2022
Matematyka - egzamin ósmoklasisty 2022 dla obywateli Ukrainy
Matematyka - egzamin ósmoklasisty 2021
Matematyka - egzamin ósmoklasisty 2020
Matematyka - egzamin ósmoklasisty 2019
Egzamin ósmoklasisty z matematyki odbędzie się 24 maja 2023 roku o godzinie 9:00. Będzie to drugi dzień egzaminów ósmoklasisty (pierwszego wypada egzamin ósmoklasisty z języka polskiego, trzeciego dnia – egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego).
Jeżeli uczeń z przyczyn losowych nie będzie mógł napisać egzaminu ósmoklasisty z matematyki w terminie głównym – może to zrobić w terminie dodatkowym wyznaczonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Odbędzie się on 13 czerwca 2023 roku o godzinie 9:00.
Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki będzie sprawdzana wiedza i umiejętności ucznia, które nabył podczas wszystkich lat nauki w szkole podstawowej.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki będzie miał za zadanie sprawdzenie kompetencji matematycznych ucznia. Uczeń będzie musiał wykazać, że potrafi zastosować wiedzę matematyczną w praktyce, pochwalić się znajomością wzorów i reguł matematycznych, a także zdolnością analizowania i rozwiązywania problemów matematycznych (oraz procesu ich planowania).
W 2023 roku egzamin ósmoklasisty z matematyki będzie przeprowadzany na podstawie okrojonych wymagań egzaminacyjnych podstawy programowej. Uczeń może sprawdzić, jakie będą dokładne wymagania na egzaminie ósmoklasisty z matematyki, zapoznając się z informatorem (oraz aneksem do niego) opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Jakie są wymagania dla egzaminu ósmoklasisty 2023 z matematyki?
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała również wymagania egzaminacyjne z matematyki. Jakie zadania mogą pojawić się na egzaminie, co jeszcze trzeba przećwiczyć? Wcale nie jest to "wiedzą tajemną", a ogólnodostępnymi informacjami.
Ogólne wymagania egzaminacyjne:
I. Sprawność rachunkowa
II Wykorzystanie i tworzenie informacji
III Wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji
IV Rozumowanie i argumentacja
Dowiedz się więcej
Jak możemy przeczytać w Informatorze o egzaminie ósmoklasisty z matematyki od roku szkolnego 2018/19 na egzaminie ósmoklasisty z matematyki arkusz egzaminacyjny składa się z 19 do 23 zadań (14-16 zamkniętych zadań oraz 5-7 otwartych). W aneksie widnieje jednak informacja, że w 2023 roku liczba zadań otwartych z matematyki zostanie zmniejszona.
Sprawdź arkusze egzamin ósmoklasisty
Egzamin z matematyki trwa równo 100 minut, jest to 1 godzina zegarowa i 40 minut.
W określonych przypadkach uczeń może mieć jednak wydłużony ten czas do 150 minut. Dotyczy to ósmoklasistów, którzy posiadają:
dowiedz się więcej
Uczeń na egzaminie ósmoklasisty z matematyki może zdobyć 25 punktów: 15 punktów za zadania zamknięte oraz 10 punktów za zadania otwarte. To, ile punktów uczeń zdobędzie na egzaminie ósmoklasisty z matematyki, ale także z innych przedmiotów, jest bardzo istotne w procesie rekrutacji do szkoły średniej. Poza punktami z egzaminu liczą się także punkty z ocen na świadectwie oraz dodatkowych osiągnięć.
Nie można nie zdać egzaminu ósmoklasisty – nie ma ustalonego żadnego progu punktowego, od którego uczeń zdaje go lub nie. Ósmoklasista ma jednak obowiązek, by podejść do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Egzaminu ósmoklasisty nie można poprawić, dlatego uczniowie naprawdę solidnie powinni się do niego przygotować.
Punkty z egzaminu ósmoklasisty z matematyki są bardzo ważne podczas procesu rekrutacji do szkoły średniej. Warto pamiętać o tym, że nawet jeden punkt może zaważyć na tym, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły.
Podczas egzaminu ósmoklasisty z matematyki uczeń może mieć przy sobie długopis z czarnym tuszem lub pióro z czarnym atramentem. W przeciwieństwie do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego i języka obcego nowożytnego, ósmoklasista na egzamin z matematyki może wnieść ze sobą również linijkę. Podczas egzaminu nie można jednak korzystać z kalkulatora oraz żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają już 3 lipca 2023 roku. Tego dnia uczniowie poznają nie tylko wyniki z egzaminu ósmoklasisty z matematyki, ale także innych przedmiotów: języka polskiego i języka obcego nowożytnego. To właśnie wtedy okaże się, czy wyniki z tego najważniejszego egzaminu w szkole podstawowej pozwolą im dostać się do szkoły średniej, którą wybrali.
Uczniowie 6 lipca 2023 roku będą mogli odebrać ze swoich szkół zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Średnie wyniki na egzaminie ósmoklasisty 2022
Średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022 z matematyki to 57 proc. możliwych do uzyskania punktów.
Dowiedz się więcej
Po egzaminie ósmoklasisty z matematyki w 2022 roku większość uczniów wyszła wyraźnie zadowolona z tego, na jakim poziomie trudności był egzamin. Oto niektóre z wypowiedzi uczniów: "Nie było tak źle z tą matmą", "Mega proste", "Matma też coś podejrzanie łatwa", "Albo to ze mną jest coś nie tak, albo to było niesamowicie łatwe". Niektórzy uczniowie mieli mieszane uczucia odnośnie egzaminu ósmoklasisty z matematyki w 2022 roku: "Było to jednocześnie bardzo łatwe, ale też ciężkie".
W 2021 roku po egzaminie ósmoklasisty z matematyki uczniowie również byli zdania, że egzamin nie był zbyt trudny. Oto niektóre z wypowiedzi uczniów opublikowane przez Express Bydgoski: "Przed matematyką stresowałam się najbardziej, ale chyba było trochę łatwiej niż na próbnym", "W sumie pojawiły się zadania i łatwe, i trudne. Cieszę się, że mam to już za sobą, bo matematyki obawiałam się najbardziej. Z zadań zamkniętych zrobiłam wszystkie, ale z otwartych dwóch nie rozwiązałam. No i w jednym zamkniętym z pierwiastkami »strzelałam«.
Po egzaminie ósmoklasisty w 2021 roku uczniowie twierdzili, że choć niektóre zadania z pozoru wydawały się łatwe, to po zapoznaniu się z nimi okazywało się, że wymagają większej koncentracji, niż uczniowie się spodziewali, ponieważ na egzaminie pojawiły się między innymi potęgi, pierwiastki, ułamki oraz bryły. "Zaskoczyło mnie natomiast zadanie o podatkach, gdzie trzeba było wybrać poprawne wyrażenie arytmetyczne opisujące daną sytuację" – powiedziała jedna z uczennic, która pisała egzamin w 2021 roku.
dowiedz się więcej
co sprawia zdającym najwięcej trudności na egzaminie ósmoklasisty
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|