Logopedia z nauczaniem języka polskiego jako obcego to kierunek studiów oferowany przez szkoły wyższe w Rzeszowie. Studenci tego kierunki mają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności w zakresie m.in. językoznawstwa, w tym glottodydaktyki, a także logopedii i literaturoznawstwa. Program studiów zakłada również, że studenci zdobędą wiedzę na temat językowych podstaw glottodydaktyki i logopedii, a także na temat pracy z dzieckiem bilingwalnym i zdobędą umiejętność nauczania języka polskiego jako obcego.
Kierunki studiów w Rzeszowie takie jak Logopedia z nauczaniem języka polskiego jako obcego umożliwia studentom również zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu pedagogiki i psychologii, szczególnie dotyczącymi etapów rozwoju mowy dziecka, mechanizmów nabywania mowy i języka czy specyfiki opieki i pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Logopedia z nauczaniem języka polskiego jako obcego możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku Logopedia z nauczaniem języka polskiego jako obcego dają studentom możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa, terapii zaburzeń mowy, anatomii i neurologii czy psychologii i pedagogiki. Mogą również zapoznać się z kluczowymi dziełami literatury polskiej i światowej, zdobyć umiejętność analizy dzieł kultury oraz nauczania języka polskiego jako obcego.
Studenci kierunku Logopedia z nauczaniem języka polskiego jako obcego mają możliwość zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu samodzielnego prowadzenia postępowania diagnostycznego, planowania i prowadzenia terapii logopedycznej, korekcji wadliwie wymawianych głosek czy wymowy polskich dźwięków.
Przykładowe przedmioty oferowane przez uczelnie w Rzeszowie na kierunku Logopedia z nauczaniem języka polskiego jako obcego: składnia języka polskiego z kulturą języka, diagnoza i terapia zaburzeń płynności mowy, komunikacja alternatywna i wspomagająca.