Studia na kierunku terapia zajęciowa to przede wszystkim zwiększona ilość zajęć praktycznych, które prowadzone są jako ćwiczenia oraz praktyki zawodowe. W efekcie słuchacze zdobywają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też kompetencje i umiejętności praktyczne, jakie są niezbędne do pracy z podopiecznymi.
To kierunek przeznaczony dla osób zainteresowanych promowaniem zdrowia czy dobrostanu poprzez uczestniczenie w różnych zajęciach uznawanych przez podopiecznego jako ważne dla niego.
Kierunek ma interdyscyplinarny charakter, który łączy wiedzę z zakresu nauk medycznych, o zdrowiu, społecznych z wiedzą o kulturze fizycznej. Program kształcenia został opracowany na podstawie standardów, jakie stworzyła Światowa Federacja Terapeutów Zajęciowych i Europejska Sieć Terapii Zajęciowych w Szkolnictwie Wyższym. W efekcie treści kształcenia są zgodne z europejskimi standardami.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku terapia zajęciowa możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie).
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Trójmieście na kierunku terapia zajęciowa, uczą absolwentów, w jaki sposób podejmować działania na rzecz poprawienia dobrostanu fizycznego i psychicznego jednostek społecznych oraz grup.
Absolwenci mają obszerną wiedzę oraz umiejętności z zakresu nauk o zdrowiu czy kultury fizycznej, jakie są niezbędne do wykonywania zawodu terapeuty. Po ukończeniu kształcenia słuchacze potrafią podejmować działania diagnostyczne, profilaktyczne i edukacyjne, jakie zmierzają do zapobiegania skutków obniżonej wydolności psychicznej.
Absolwent potrafi też wspierać i umacniać funkcjonowanie osób, które w swoim życiu doświadczyli różnych problemów zdrowotnych czy społecznych. Po ukończeniu studiów wie, jak oddziaływać na ich zdrowie i pomagać w przekraczaniu barier, jakie utrudniają wykonywanie istotnych ról czy zajęć.