Powiedzieć, że troska o stwarzanie optymalnych warunków opiekuńczych, resocjalizacyjnych i wychowawczych dla młodych pokoleń powinna być priorytetowa, to jak nie powiedzieć nic.
Studia na kierunku pedagogika specjalna są doskonałą opcją kształcenia dla tych, którzy marzą o nabyciu kompetencji uprawniających do podjęcia pracy w rozmaitych placówkach specjalistycznych dla wychowanków w wieku dziecięcym i nastoletnim.
Podczas swojej przygody z tym kierunkiem będziesz mógł poznać najważniejsze zagadnienia dotyczące psychologii rozwoju, zrozumieć czynniki warunkujące dostosowanie społeczne, a także zgłębić tajniki prawidłowej diagnozy w poradniach specjalistycznych.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pedagogika specjalna możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Pedagogika specjalna w Trójmieście to kierunek, który może być realizowany w ramach studiów jednolitych oraz studiów II stopnia. W praktyce oznacza to, że studenci poświęcają pięć lub dwa lata na zdobycie dyplomu z tytułem magistra.
Ogromnym ułatwieniem dla wielu kandydatów na ten kierunek jest możliwość wyboru trybu przyszłej nauki.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Pedagogika specjalna jest przykładem kierunku społecznego. Oznacza to, że tematem przewodnim niemal wszystkich zajęć obecnych w siatce kształcenia staje się człowiek, jego funkcjonowanie w różnych komórkach społecznych oraz dobrostan psychofizyczny.
Osoby wybierające edukację na pedagogice specjalnej powinny mieć świadomość istoty posiadania odpowiednich predyspozycji do sprawowania pieczy nad wychowaniem osób małoletnich. Dlatego zajęcia praktyczne pozwolą ci na rozwinięcie empatii, wyrozumiałości i technik komunikacyjnych.
Szczegółowy plan kształcenia odnajdziesz na stronie internetowej interesującej cię uczelni, która posiada w swojej ofercie pedagogikę specjalną.