Kształcenie to zostało zaprojektowane w taki sposób, aby dostarczyć studentom wszechstronną wiedzę i praktyczne umiejętności niezbędne do zarządzania bezpieczeństwem i reagowania na różnego rodzaju zagrożenia.
Kierunki studiów w Warszawie związane z bezpieczeństwem cywilnym obejmują kilka specjalności kształcenia, m.in. zarządzanie kryzysowe i zarządzanie bezpieczeństwem. Zarówno na pierwszej, jak i drugiej specjalizacji, omawiane są podstawowe pojęcia i definicje, rola oraz znaczenie bezpieczeństwa cywilnego.
Studenci uczą się też metod identyfikacji, analizy czy oceny ryzyka. Poznają struktury i procedury zarządzania kryzysowego na różnych poziomach administracyjnych. Zapoznają się także z zarządzaniem zasobami i logistyką w sytuacjach kryzysowych.
Wykłady ujęte w programie obejmują teoretyczne wprowadzenie do zagadnień związanych z bezpieczeństwem cywilnym. Zajęcia praktyczne pomagają z kolei studentom analizować przypadki i uczyć się stosować teoretyczną wiedzę w praktyce.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku bezpieczeństwo cywilne możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Warszawie na tym kierunku kładą ogromny nacisk na praktyczne przedmioty, które dostarczają studentom wielu niezbędnych umiejętności. W efekcie znają oni przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa cywilnego, zarządzania kryzysowego i ochrony ludności.
Identyfikują, analizują i oceniają różne zagrożenia, w tym naturalne, technologiczne i społeczne. Planują oraz organizują działania w sytuacjach kryzysowych. Potrafią też tworzyć i wdrażać plany zarządzania kryzysowego na różnych poziomach administracji.
Skutecznie reagują na różne sytuacje kryzysowe, w tym klęski żywiołowe, awarie technologiczne i incydenty terrorystyczne. Wykorzystują techniki i narzędzia do zarządzania operacjami ratunkowymi.