Większość z nas nie zastanawia się nad tym, czego jego dane – przechowywane chociażby w bankach, czy placówkach medycznych – są bezpieczne. W tym zakresie ufamy specjalistom, powinniśmy jednak bardzo ostrożnie podchodzić do przekazywania przykładowo naszych danych personalnych. Rozważne działania uchronią nas bowiem od wszelkich nadużyć, związanych z wyłudzeniami kredytów, o których słyszy się tak często. Z racji tego, że dziś większość przekazywanych informacji ma charakter cyfrowy, to nieustannie potrzebni są specjaliści, którzy czuwać będą nad poprawnością ich przekazywania.
Studia na kierunku bezpieczeństwo informacyjne stanowią unikalną odpowiedź na wyzwania współczesnego świata, gdzie poczucie komfortu stawia się na pierwszym miejscu. Dodatkowo każdy dziś ma świadomość, że żyjemy w globalnej wiosce, a chcemy mimo to szanować swoją prywatność. Jeśli czujesz, że chciałbyś zatem rozwijać się w tej dziedzinie i kwestie bezpieczeństwa są dla ciebie niezwykle ważne, to ten profil kształcenia przyniesie ci naprawdę dużo satysfakcji.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku bezpieczeństwo informacyjne możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku bezpieczeństwo informacyjne w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Uczelnie w Warszawie znajdują się w kręgu zainteresowań wielu absolwentów szkół średnich. Stolica ma bowiem do zaoferowania bardzo dużo dla swoich studentów – praktyki, staże, interesujące miejsca zatrudnienia. Dodatkowo w Warszawie znajdują się takie ośrodki akademickie, które przykładowo specjalizują się w jednej dziedzinie. W przypadku kwestii związanych z bezpieczeństwem są uczelnie, które znajdziesz w dziale poniżej. To na nich rozpoczniesz studia na kierunku bezpieczeństwo informacyjne.
Program kształcenia na tego typu kierunkach studiów jest niezwykle rozbudowany. Studenci muszą bowiem zapoznać się z podstawami:
-
prawa
-
zarządzania
-
administracji
Studia zapewnią ci wszechstronną wiedzę prawniczą, dzięki której będziesz wiedział jak chociażby przeciwdziałać nadużyciom związanym z przetwarzaniem informacji. Ponadto wzmocnisz swoją wiedzę z zakresu strategicznego komunikowania i cyberkomunikowania. Nawet jeśli teraz te zagadnienia brzmią dla ciebie abstrakcyjnie, to musisz mieć świadomość, że od bezpieczeństwa informacyjnego zależy na dobrą sprawę bezpieczeństwo całego narodu.