Studia te łączą teorię z praktyką w zakresie terapii mowy oraz nauk o uczeniu się i funkcjonowaniu mózgu. Program studiów obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Studenci uczą się na temat teorii i praktyki logopedii, diagnozowania oraz terapii zaburzeń mowy.
Uczelnie w Zielonej Górze uwzględniły w ramach tego kierunku w programie także zajęcia skupiające się na omówieniu zasad neurodydaktyki, wpływu funkcjonowania mózgu na procesy uczenia się. Uczestnicy studiów poznają też metody wspierania dla dzieci i dorosłych z różnymi potrzebami edukacyjnymi.
Kierunki studiów w Zielonej Górze związane z tą dyscypliną obejmują także praktyki zawodowe, które pozwalają uczestnikom zdobywać doświadczenie w diagnozowaniu oraz terapii zaburzeń mowy w różnych środowiskach.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku logopedia z neurodydaktyką możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią oceniać rozwój mowy, identyfikować problemy, takie jak dysleksja, jąkanie, afazja. Używają standardowych testów, kwestionariuszy i innych narzędzi do oceny zaburzeń mowy.
Tworzą oraz wdrażają indywidualne plany terapii dopasowane do potrzeb pacjentów. Wykorzystują różne metody i techniki terapeutyczne, takie jak terapia behawioralna, zajęciowa itd. Prowadzą terapię mowy i języka u dzieci w różnym wieku.
Rozumieją, jak funkcjonowanie mózgu wpływa na procesy uczenia się, pamięć, koncentrację i motywację. Oceniają też wpływ różnych metod nauczania na efektywność uczenia się w kontekście funkcjonowania mózgu.