Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
16.10.2024
Matura to ważny egzamin dla każdego licealisty. Jest to pierwszy tak liczący się egzamin w życiu młodego człowieka. Nic dziwnego, że każdy z uczniów chce go zdać jak najlepiej. To właśnie wynik matury, w zależności od tego, czy jest dobry czy nie, może zagwarantować uczniowi dostanie się na wymarzone studia.
Przed podejściem do egzaminu maturalnego należy dobrze powtórzyć sobie wiadomości zdobyte na ścieżce edukacji zarówno w szkole podstawowej, jak i w liceum. Jednym z takich obszarów, gdzie powtórzenie zdobytych do tej pory wiadomości jest szalenie ważne, są lektury. To właśnie na nich bazują pytania na egzaminie maturalnym z języka polskiego, zarówno w formie ustnej jak i pisemnej. Sprawdź lista lektur matura 2025
Jedną z lektur obowiązkowych na egzaminie maturalnym z języka polskiego jest "Antygona". Poniżej prezentujemy najważniejsze zagadnienia z zakresu tej lektury, przedstawiamy bohaterów, czas i miejsce akcji, a także listę pytań jawnych, które mogą pojawić się na maturze w 2025 roku.
Co znajdziesz w artykule
Lista pytań jawnych w odniesieniu do lektury 'Antygona", które mogą pojawić się na maturze w 2025 roku z języka polskiego.
sprawdź lista pytań jawnych matura 2025
Dalsza część artykułu pod reklamą
Na maturze z języka polskiego w 2024 roku z lektury "Antygona" mogą pojawić się następujące zagadnienia.
sprawdź
matura 2025 polski - podstawowy
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Akcja "Antygony" rozgrywa się w ciągu 24 godzin przed pałacem w Tebach. Obowiązuje wymóg trzech jedności klasycznych.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
"Antygona" pojawiła się na maturze próbnej w 2018 roku przygotowanej przez Operon. Jeden z tematów wypracowania dotyczył właśnie tej lektury. Prezentujemy go poniżej:
Temat 1. Bunt – siła destrukcyjna czy twórcza? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Antygony Sofoklesa oraz innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
Sofokles, Antygona
KREON Lecz ty, co głowę tak skłaniasz ku ziemi, Mów, czy to prawda, czy donos kłamliwy? ANTYGONA Jam to spełniła, zaprzeczyć nie myślę.
KREON do STRAŻNIKA Ty więc się wynoś, gdzie ci się podoba, Wolny od winy i ciężkich podejrzeń.
STRAŻNIK odchodzi A ty odpowiedz mi teraz w dwóch słowach, Czyżeś wiedziała o moim zakazie?
ANTYGONA Wiedziałam dobrze. Wszakże nie był tajny.
KREON I śmiałaś wbrew tym stanowieniom działać?
ANTYGONA Przecież nie Jowisz obwieścił to prawo, Ni wola Diki, podziemnych bóstw siostry, Taką ród ludzki związała ustawą. A nie mniemałam, by ukaz twój ostry Tyle miał wagi i siły w człowieku, Aby mógł łamać święte prawa boże, Które są wieczne i trwają od wieku, Że ich początku nikt zbadać nie może. Ja więc nie chciałam ulęknąć się człeka I za złamanie praw tych kiedyś bogom Zdawać tam sprawę. Bom śmierci ja pewna Nawet bez twego ukazu; a jeśli Wcześniej śmierć przyjdzie, za zysk to poczytam. Bo komu przyszło żyć wśród nieszczęść tylu, Jakże by w śmierci zysku nie dopatrzył? Tak więc nie mierzi mnie śmierci ta groźba, Lecz mierziłoby mnie braterskie ciało Niepogrzebane. Tak, śmierć mnie nie straszy, A jeśli głupio działać ci się zdaję, Niech mój nierozum za nierozum staje.
CHÓR Krnąbrne po krnąbrnym dziewczyna ma ojcu Obejście, grozie nie ustąpi łatwo.
KREON Lecz wiedz, że często zamysły zbyt harde Spadają nisko, że często się widzi, Jako żelazo najtwardsze wśród ognia Gnie się i mimo swej twardości pęka; Wiem też, że drobne wędzidło rumaki Dzikie poskramia. Bo tym nieprzystojna Wyniosłość, którzy u innych w niewoli. Dziewka ta jedną splamiła się winą Rozkazy dane obchodząc i łamiąc, Teraz przed drugim nie sroma się gwałtem, Z czynu się chełpi i nadto urąga. Lecz nie ja mężem, lecz ona by była, Gdyby postępek ten jej uszedł płazem.
Zadanie, w którym należało odwołać się do "Antygony" pojawiło się także na próbnej maturze 2023. Jednym z zadań było pytanie o przeżycie katharsis. Należało odwołać się do "Antygony" Sofoklesa oraz "Poetyki" Arystotelesa.
"Czy fabuła "Antygony" umożliwia odbiorcy przeżycie katharsis? Odpowiedź uzasadnij, odwołując się do podanego fragmentu "Poetyki" Arystotelesa oraz do tragedii Sofoklesa. W uzasadnieniu przywołaj sytuację z "Antygony" – brzmiało polecenie.
Sprawdź arkusze maturalne
Dalsza część artykułu pod reklamą
Na maturze próbnej temat o "Antygonie" wybrał uczeń jednej ze szkół. "Starałem się udowodnić, że bunt to jest siła twórcza, mimo jego destrukcyjnej natury w czasie, kiedy trwa. Odwołałem się do „Reduty Ordona” i „Pana Tadeusza” Mickiewicza" – mówił licealista, cytowany przez "Gazetę Krakowską".
"Temat rozprawki był dosyć przyjemny i prosty. Na pewno każdy mógł wyrazić siebie, a wiele lektur mogło pomóc w jej napisaniu" - powiedziała uczennica technikum, która również wybrała ten temat na maturze próbnej w 2018 roku w rozmowie z "Gazetą Krakowską".
Zobacz także
matura 2025 polski - podstawowy
matura 2025 polski - rozszerzony
matura 2025 matematyka - podstawowa
matura 2025 matematyka - rozszerzona
matura 2025 angielski - podstawowy
matura 2025 angielski - rozszerzony
matura 2025 niemiecki - podstawowy
nowa lista pytań jawnych matura 2025
jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia