14.05.2023
Uczniowie przed egzaminem maturalnym muszą przyswoić wiele informacji z różnych przedmiotów, również z języka polskiego, który jest obowiązkowy na egzaminie dojrzałości.
Maturzyści zazwyczaj obawiają się egzaminu właśnie z tego przedmiotu, ponieważ wiąże się on z koniecznością przyswojenia bardzo wielu informacji, między innymi treści lektur obowiązkowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ pytania na maturze mogą nawiązywać do poszczególnych pozycji z listy lektur obowiązkowych. Ich znajomość jest konieczna także podczas pisania wypracowania.
Warto przed maturą przypomnieć sobie więc treść lektur. Z pewnością nie będzie już czasu na czytanie ich wszystkich od początku, jednak z pomocą mogą tutaj przyjść różnego rodzaju opracowania.
Jedną z lektur, które uczeń musi znać, jest "Potop" Henryka Sienkiewicza. Poniżej przedstawiamy listę pytań jawnych dotyczących tej lektury, a także najważniejsze zagadnienia z nią związane.
Co znajdziesz w artykule
Lista pytań jawnych, które mogą pojawić się na maturze z języka polskiego w formie ustnej w 2023 roku:
Najważniejsze zagadnienia dotyczące "Potopu" Henryka Sienkiewicza, które mogą pojawić się na maturze to:
Potop - główni bohaterowie
Akcja utworu obejmuje dwa lata najazdu wojsk szwedzkich na Rzeczpospolitą – od 1655 do 1657 roku. Miejscem akcji można nazwać cały obszar Polski, do którego dotarły nieprzyjacielskie wojska. Akcja pierwszego tomu "Potopu" rozgrywa się na Żmudzi, czyli dzisiejszej Litwie. Miejscami utworu są też miejsca historycznych walk, oblężeń, etc.: Częstochowa (obrona klasztoru), Zamość (obrona miasta), Sokółka (bitwa), Warszawa (obrona miasta, bitwa), Warka (bitwa), Prostki (bitwa). Ostatnie wydarzenia mają miejsce na Żmudzi, w upickim kościele i w Wodoktach (zrękowiny).
Główne wątki utworu są dwa, splatają się ze sobą. Pierwszy to wątek historyczno-polityczny. Obejmuje przede wszystkim zdarzenia wojny polsko-szwedzkiej. W nim ukazane są bitwy, układy polityczne, spiski, a także szwedzkie życie społeczne i obyczajowe, które dokumentuje pewną epokę.
Drugi wątek to wątek miłosny, jest on oparty na klasycznym trójkącie. Bohaterami tego romansu są Kmicic i Panna Oleńka. Trzecim bohaterem jest książę Bogusław Radziwiłł. To właśnie on porywa pannę. W tym wątku wybranek musi udowodnić swoje męstwo, żeby zasłużyć na miłość ukochanej.
"Potop" Henryka Sienkiewicza pojawił się na maturze wiele lat temu, bo w 2015 roku. "Według nich (uczniów) jeden z dwóch tematów do wyboru dotyczył zachowania i stanów emocjonalnych bohaterów cytowanego w arkuszu egzaminacyjnym fragmentu "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Fragment ten opisywał przybycie Andrzeja Kmicica do księcia Bogusława Radziwiłła" – czytamy na łamach "dzieje.pl".
Na Twitterze można natknąć się na prześmiewcze komentarze uczniów, z których wynika, że "Potop" nie jest lubianą przez nich lekturą. "Dowiedziałam się, o czym był potop minutę przed maturą" – brzmi jeden z komentarzy. Oto kolejny: "Racz nam Panie dać wszystko tylko nie Potop".
"Zaskoczeniem na maturze było to, iż nie było wiersza, a dwie lektury – „Potop” i „Wesele”. A mieliśmy nadzieję na wiersz, nie dramat…" - brzmi komentarz jednej z uczennic, u której na maturze jeden z tematów wypracowania dotyczył właśnie "Potopu". A oto kolejny z uczniowskich komentarzy świadczący o tym, że "Potop" jest dla uczniów trudnym dziełem: ""Idę się utopić. A nie. W sumie już popłynęłam z potopem".
Zobacz także
matura z języka polskiego 2023 - poziom podstawowy
matura z języka polskiego 2023 - poziom rozszerzony
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia