14.05.2023
Książki z kanonu lektur obowiązkowych powinien przeczytać każdy uczeń przed podejściem do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Zdanie tego ważnego egzaminu bez tego będzie bardzo trudne. Są one tak istotne, ponieważ to głównie na ich podstawie są układane pytania do egzaminu, które później uczeń znajdzie w arkuszu. Przed testem w maju obowiązkowo każdy maturzysta powinien odświeżyć swoją pamięć, przypominając sobie najważniejsze wydarzenia oraz głównych bohaterów z tych książek.
Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat utworu "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią". Przedstawiamy pytania jawne do tego tekstu, a także najistotniejsze zagadnienia, z którymi powinien się zapoznać każdy tegoroczny maturzysta.
Co znajdziesz w artykule
Lista pytań jawnych na maturę z języka polskiego (w formie ustnej) z lektury "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" (fragmenty).
1.Groza i komizm w obrazie śmierci. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Poniżej przedstawiamy zagadnienia, które mogą pojawić się na maturze z języka polskiego w 2023 roku w nawiązaniu do lektury "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią". Powinien zapoznać się z nimi każdy maturzysta, a także postarać się je odpowiednio opracować – to z pewnością ułatwi rozwiązywanie zadań na maturze, jeśli ten utwór pojawi się w arkuszu. Oto one:
Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią główni bohaterowie
Mistrz Polikarp – jest ukazany jako bardzo mądry, inteligentny, ale też ambitny i odważny człowiek. Nie boi się śmierci, uważając, że nie może mu nic zrobić. Pragnie ją ujrzeć i stanąć z nią "twarzą w twarz". Zadziwia innych swoją nieustępliwością, jest przez ludzi dookoła uważany za ambitnego teologa/filozofa. Jest człowiekiem ciekawym świata, ma naturę myśliciela. Chce odkryć tajemnicę, którą skrywa śmierć. Głównym powodem, dla którego chciał spotkać śmierć, było dowiedzenie się, co trzeba robić podczas życia ziemskiego, by otrzymać nagrodę po śmierci. Gdy jednak dochodzi do jego spotkania ze śmiercią – bohater jest przerażony.
Śmierć – w utworze zostaje przedstawiona jako prawdziwa postać, a nie jako wymysł ludzki. Jej opis w utworze związany jest ze strachem i przerażeniem. W tekście jej wygląd jest opisany następująco: "jest szkieletem, który ubrany jest w czarną długą szatę z kapturem, nie ma warg ani kawałka nosa, odpadają z niej fragmenty szkieletu, okrutnie szczerzy zęby, w pasie uwiązaną ma białą tkaninę, a w ręce trzyma ogromną kosę".
Wydaje także okropne dźwięki, zwłaszcza, gdy ziewa lub zgrzyta zębami. Mistrz Polikarp na jej widok mdleje. Z jej opowieści wynika, że po raz pierwszy pojawiła się na świecie wraz z powstaniem grzechu pierworodnego, a jej głównym zadaniem jest utrudnianie ludziom kontaktu z Bogiem. Wyjaśnia mistrzowi Polikarpowi, że nie chce go straszyć, a jedynie odpowiedzieć na jego pytanie.
"Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią" pochodzi z początku XV wieku, akcja rozgrywa się więc w średniowieczu, najprawdopodobniej w kościele.
Głównym przesłaniem autora jest uniwersalna prawda, że wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi.
Przez ostatnich kilkanaście lat utwór "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" nie pojawił się na maturze. Nie oznacza jednak, że tak samo będzie również w 2023 roku. Należy też pamiętać o tym, że można trafić na pytania dotyczące tego dzieła podczas matury ustnej z języka polskiego.
Do tego można się jednak przygotować, opracowując pytania na maturę ustną dotyczące tej lektury, które zostały podane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i są jawne (umieściliśmy je na górze tekstu).
Nie ma w internecie opublikowanych opinii innych uczniów na temat tego utworu, jednak należy pamiętać, że to, czy jest on dla nas trudny, czy nie – jest kwestią bardzo indywidualną i zależy przede wszystkim od znajomości lektury, posiadanej wiedzy oraz umiejętności interpretacji danego utworu.
Nawet jeżeli dla kogoś utwór "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" jest trudny, nie oznacza, że taki właśnie będzie dla każdego maturzysty. Najważniejsze jest solidne przygotowanie się do egzaminu dojrzałości, również właśnie poprzez przeczytanie lektur.
Zobacz także
matura z języka polskiego 2023 - poziom podstawowy
matura z języka polskiego 2023 - poziom rozszerzony
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia