Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty) matura 2023

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty) matura 2023

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty) matura 2023

14.05.2023

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty) matura 2023

Książki z kanonu lektur obowiązkowych powinien przeczytać każdy uczeń przed podejściem do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Zdanie tego ważnego egzaminu bez tego będzie bardzo trudne. Są one tak istotne, ponieważ to głównie na ich podstawie są układane pytania do egzaminu, które później uczeń znajdzie w arkuszu. Przed testem w maju obowiązkowo każdy maturzysta powinien odświeżyć swoją pamięć, przypominając sobie najważniejsze wydarzenia oraz głównych bohaterów z tych książek.

Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat utworu "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią". Przedstawiamy pytania jawne do tego tekstu, a także najistotniejsze zagadnienia, z którymi powinien się zapoznać każdy tegoroczny maturzysta.

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią - lista pytań jawnych

Lista pytań jawnych na maturę z języka polskiego (w formie ustnej) z lektury "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" (fragmenty).

1.Groza i komizm w obrazie śmierci. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Zagadnienia, które mogą się pojawić na maturze

Poniżej przedstawiamy zagadnienia, które mogą pojawić się na maturze z języka polskiego w 2023 roku w nawiązaniu do lektury "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią". Powinien zapoznać się z nimi każdy maturzysta, a także postarać się je odpowiednio opracować – to z pewnością ułatwi rozwiązywanie zadań na maturze, jeśli ten utwór pojawi się w arkuszu. Oto one:

 • Okoliczności powstania utworu "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią".
 • "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" – jaki to rodzaj literacki? (epika).
 • Problematyka utworu "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią".
 • Motyw "tańca śmierci" w utworze "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią".
 • Polikarp jako człowiek w obliczu śmierci.
 • Wizja śmierci w utworze "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią".
 • Idea praeparatio ad mortem, czyli przygotowania do śmierci.
 • Kształt artystyczny utworu "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią".
 • "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" – egzemplum.
 • Groteska w utworze "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią".
 • Z ilu i jakich części składa się utwór "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią"?
 • Elementy groteski w utworze "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią".
 • Krytyka przedstawicieli różnych zawodów w utworze "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią".
 • Średniowieczna fascynacja śmiercią na podstawie utworu "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią".
 • Średniowieczna wizja śmierci na podstawie utworu "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią".

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią - główni bohaterowie

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią główni bohaterowie

 • Mistrz Polikarp
 • Śmierć

 

Mistrz Polikarp – jest ukazany jako bardzo mądry, inteligentny, ale też ambitny i odważny człowiek. Nie boi się śmierci, uważając, że nie może mu nic zrobić. Pragnie ją ujrzeć i stanąć z nią "twarzą w twarz". Zadziwia innych swoją nieustępliwością, jest przez ludzi dookoła uważany za ambitnego teologa/filozofa. Jest człowiekiem ciekawym świata, ma naturę myśliciela. Chce odkryć tajemnicę, którą skrywa śmierć. Głównym powodem, dla którego chciał spotkać śmierć, było dowiedzenie się, co trzeba robić podczas życia ziemskiego, by otrzymać nagrodę po śmierci. Gdy jednak dochodzi do jego spotkania ze śmiercią – bohater jest przerażony.

 

Śmierć – w utworze zostaje przedstawiona jako prawdziwa postać, a nie jako wymysł ludzki. Jej opis w utworze związany jest ze strachem i przerażeniem. W tekście jej wygląd jest opisany następująco: "jest szkieletem, który ubrany jest w czarną długą szatę z kapturem, nie ma warg ani kawałka nosa, odpadają z niej fragmenty szkieletu, okrutnie szczerzy zęby, w pasie uwiązaną ma białą tkaninę, a w ręce trzyma ogromną kosę".

Wydaje także okropne dźwięki, zwłaszcza, gdy ziewa lub zgrzyta zębami. Mistrz Polikarp na jej widok mdleje. Z jej opowieści wynika, że po raz pierwszy pojawiła się na świecie wraz z powstaniem grzechu pierworodnego, a jej głównym zadaniem jest utrudnianie ludziom kontaktu z Bogiem. Wyjaśnia mistrzowi Polikarpowi, że nie chce go straszyć, a jedynie odpowiedzieć na jego pytanie.

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią - czas i miejsce akcji

"Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią" pochodzi z początku XV wieku, akcja rozgrywa się więc w średniowieczu, najprawdopodobniej w kościele.

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią - najważniejsze wątki

Głównym przesłaniem autora jest uniwersalna prawda, że wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi.

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią na maturach w latach ubiegłych

Przez ostatnich kilkanaście lat utwór "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" nie pojawił się na maturze. Nie oznacza jednak, że tak samo będzie również w 2023 roku. Należy też pamiętać o tym, że można trafić na pytania dotyczące tego dzieła podczas matury ustnej z języka polskiego.

Do tego można się jednak przygotować, opracowując pytania na maturę ustną dotyczące tej lektury, które zostały podane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i są jawne (umieściliśmy je na górze tekstu).

Opinie zdających na temat lektury w latach ubiegłych

Nie ma w internecie opublikowanych opinii innych uczniów na temat tego utworu, jednak należy pamiętać, że to, czy jest on dla nas trudny, czy nie – jest kwestią bardzo indywidualną i zależy przede wszystkim od znajomości lektury, posiadanej wiedzy oraz umiejętności interpretacji danego utworu.

Nawet jeżeli dla kogoś utwór "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" jest trudny, nie oznacza, że taki właśnie będzie dla każdego maturzysty. Najważniejsze jest solidne przygotowanie się do egzaminu dojrzałości, również właśnie poprzez przeczytanie lektur.

Zobacz także

matura z języka polskiego 2023 - poziom podstawowy

matura z języka polskiego 2023 - poziom rozszerzony

matura ustna z języka polskiego 2023

harmonogram matur 2023

matura 2023 - arkusze

wyniki matur 2023

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia