Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
12.05.2025
Kolejny tydzień maturalnych zmagań rozpoczął się w poniedziałkowy poranek, 12 maja 2025 roku. Tego dnia młodzi ludzie stanęli przed ważnym wyzwaniem – egzaminem na poziomie rozszerzonym z matematyki oraz języka rosyjskiego. Już tuż po zakończeniu egzaminu dało się zauważyć, że wielu maturzystów nie kryło rozczarowania przebiegiem i poziomem trudności dzisiejszego arkusza z matematyki.
Aż 71 tysięcy absolwentów szkół średnich – czyli 25,8 proc. wszystkich maturzystów – zdecydowało się zmierzyć z dodatkowym wyzwaniem, jakim była matura z matematyki na poziomie rozszerzonym. Matura zakończyła się punktualnie o godz. 12, a przez te kilka intensywnych godzin uczniowie mierzyli się z 10–14 otwartymi zadaniami wymagającymi logicznego myślenia, głębokiego zrozumienia matematycznych zagadnień oraz precyzji w obliczeniach.
To właśnie matematyka – od lat uznawana za jeden z najtrudniejszych egzaminów – budzi wśród maturzystów największy respekt. Wystarczy przypomnieć, że średni wynik rozszerzonej matury z tego przedmiotu w 2024 roku wyniósł zaledwie 33 procent. A dziś, bardziej niż kiedykolwiek, matematyka nie wybaczała błędów.
Po zakończeniu egzaminu z matematyki rozszerzonej portal X zapełnił się wpisami maturzystów. Z licznych wpisów łatwo było wywnioskować, że tegoroczny arkusz z matematyki do łatwych nie należał. Uczniowie nie szczędzili słów krytyki i ironii. Jedynym pewniakiem na tej maturze z matematyki był mój PESEL – pisali z przekąsem. Inni dodawali: CKE chciało udowodnić, że nie umiem matmy i udało się.
Uczniowie nie kryli rozczarowania. Przecież to była olimpiada, a nie matura – żalił się jeden z użytkowników. Nie brakowało też głosów pocieszenia, podszytych ironią, że skoro każdemu nie poszło, to przynajmniej progi będą niższe.
Wśród tematów pojawiły się m.in. funkcje wykładnicze oraz obliczenia związane z procentem składanym, dowodzenie nierówności algebraicznych, czy zagadnienia z geometrii płaskiej. Uczniowie rozwiązali także zadania z rachunku prawdopodobieństwa, z ciągów geometrycznych i nierówności z wartością bezwzględną. W arkuszu znalazły się również wyzwania związane z geometrią analityczną, układami równań, funkcjami trygonometrycznymi oraz stereometrią.
Wyniki egzaminu maturalnego (w terminie głównym oraz dodatkowym) ogłoszone zostaną na stronie OKE w systemie ZIU 8 lipca 2025 r. po godzinie 8:30 rano.
Najpopularniejsze:
matura 2025 polski - podstawowy
matura 2025 polski - rozszerzony
matura 2025 matematyka - podstawowa
matura 2025 matematyka - rozszerzona
matura 2025 angielski - podstawowy
matura 2025 angielski - rozszerzony
matura 2025 niemiecki - podstawowy
nowa lista pytań jawnych matura 2025
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia