Historia otwiera ostatni tydzień egzaminów maturalnych 2025

Historia otwiera ostatni tydzień egzaminów maturalnych 2025

Historia otwiera ostatni tydzień egzaminów maturalnych 2025

19.05.2025

Historia otwiera ostatni tydzień egzaminów maturalnych 2025

W poniedziałek, 19 maja, maturzyści rozpoczęli ostatni tydzień egzaminacyjnych zmagań. Po intensywnych dniach ubiegłego tygodnia, wypełnionych chemią, geografią, informatyką, wiedzą o społeczeństwie i matematyką, dziś przyszedł czas na historię.

Ten tydzień upłynie głównie pod znakiem egzaminów rozszerzonych z historii, fizyki oraz języka polskiego. To historia otworzyła ostatni akt tegorocznych matur – egzamin rozpoczął się punktualnie o godzinie 9:00. Po południu, o 14:00, do sprawdzianu przystąpią osoby zdające język francuski.

Matura z historii – poziom rozszerzony

W 2025 roku do matury z historii na poziomie rozszerzonym przystąpi około 15,3 tysiąca uczniów, co stanowi 5,6 procent wszystkich tegorocznych maturzystów. Egzamin potrwa 180 min (3 godziny). Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 60 punktów.

Arkusz egzaminacyjny będzie zawierał od 29 do 36 zadań – zarówno zamkniętych, jak i otwartych – opartych na różnorodnych źródłach. Zadania będą obejmować wszystkie epoki historyczne oraz różne dziedziny historii. Kulminacyjnym punktem egzaminu będzie zadanie rozszerzonej odpowiedzi – najbardziej wymagające, ale też najwyżej punktowane. Jego celem jest sprawdzenie, czy maturzysta potrafi sformułować spójną i logiczną wypowiedź argumentacyjną.

Nastroje przed maturą z historii nie napawają optymizmem

Od rana media społecznościowe, zwłaszcza platforma X (dawny Twitter), zapełniły się wpisami maturzystów zdających dziś historię. Zmęczenie po wcześniejszych egzaminach daje się we znaki, a stres przed kolejnym wyzwaniem wybrzmiewa w krótkich komentarzach:

  • Idę na wyrok śmierci
  • Byle by wypracowanie było spoko, bo inaczej polegne
  • Dziś matura z historii, idę się skompromitować

Tymczasem w sieci pojawiły się również spekulacje dotyczące możliwego wycieku. Jak zauważono, w wyszukiwarce Google gwałtownie wzrosła popularność hasła „Napoleon” – i to na krótko przed rozpoczęciem egzaminu. Na razie nie ma potwierdzenia, że doszło do nieprawidłowości.

Arkusz maturalny 2025

Pojawiły się zadania zamknięte, wymagające szybkiego i precyzyjnego wyboru poprawnej odpowiedzi. Jednak to zadania otwarte krótkiej odpowiedzi stanowiły główny filar egzaminu. Ich istotą było samodzielne formułowanie wypowiedzi na podstawie analizy materiałów źródłowych – tekstów, map, ilustracji.

Zakres tematyczny arkusza był szeroki i przekrojowy. Pojawiły się zagadnienia ze starożytności, sprawdzano znajomość zakonów rycerskich, dynastii Przemyślidów i związanych z nią wydarzeń historycznych. Zdający musieli również rozpoznać cechy charakterystyczne miast lokowanych na prawie niemieckim, a także odróżniać style architektoniczne różnych epok. Poruszono także m.in. losy II Rzeczypospolitej, charakterystykę wybranych stylów sztuki oraz ustalenia Okrągłego Stołu i ich znaczenie dla przemian politycznych w Polsce.

Najważniejszą częścią egzaminu było jednak wypracowanie. Zdający wybierali jeden z trzech tematów i mieli za zadanie stworzyć spójny, przemyślany tekst argumentacyjny o objętości co najmniej 300 słów. Tematy do wyboru:

  1. Władysław Jagiełło był najwybitniejszym władcą Polski z dynastii Jagiellonów. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy i je uzasadnij, uwzględniając w swojej argumentacji aspekty: militarny, ustrojowy i społeczno-gospodarczy.
     
  2. Lata 1871–1914 są niesłusznie określane jako belle époque (piękna epoka). Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy i je uzasadnij, uwzględniając w swojej argumentacji aspekty: polityczny, społeczno-gospodarczy i kulturowy.
     
  3. Rok 1956 był przełomem w systemie komunistycznym. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy i je uzasadnij, uwzględniając w swojej argumentacji wydarzenia z trzech wybranych państw bloku komunistycznego.

„Walka zakończona niepowodzeniem” – maturzyści komentują egzamin z historii 2025

To ja miałam ugotować historię, a nie ona mnie – napisała jedna z maturzystek. W podobnym tonie wypowiedziało się wielu innych. Ta matura z historii to jakiś żart; do zakonu to ja wstąpię po tej maturze – komentowano z rozpaczą i humorem. Niektórzy przyznawali wprost, że matura ich przerosła : Lałam wodę na wypracowaniu; Po maturze z historii stwierdziłem, że to dobrze, że na moje studia są niskie progi.

Na celowniku znalazły się też konkretne zadania. Najgorsze zadanie z herbem powstania – to mnie zagięło; Zadanie z zakonami ??????– czytamy w kolejnych wpisach.

Pojawiły się też głosy umiarkowanego zadowolenia, szczególnie dotyczące wypracowania. Pozytywną rzeczą na tej maturze był tylko 3 temat wypracowania – pisze jeden z maturzystów. A inny dodaje: Temat o belle époque cudowny <3.

Uczniowie dali upust swoim emocjom w internecie, pokazując, że ten egzamin nie był dla nich łatwą przeprawą.

Najpopularniejsze:

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2025

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia