Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Dialog i doradztwo społeczne |
I stopnia, II stopnia |
stacjonarne |
Psychologia |
jednolite |
stacjonarne, niestacjonarne |
Studia psychologiczne nastawione są na pozyskanie gruntowanej wiedzy na temat psychiki i zachowania człowieka w różnych sytuacjach. To studia dające teoretyczne i praktyczne przygotowanie do prowadzenia działań diagnostycznych, działań badawczych oraz do udzielania pomocy psychologicznej w rozwiązywaniu problemów pojawiających się w różnych obszarach życia, zarówno jednostki jak i grup społecznych.
Najpopularniejszym przedstawicielem studiów psychologicznych jest kierunek Psychologia, który realizowany jest w toku jednolitych studiów magisterskich, jednak coraz większym zainteresowaniem kandydatów cieszy się również Kognitywistyka, prowadzona w ramach podziału na stopnie. Czym jest Kognitywistyka? Jest to kierunek, który skupia się przede wszystkim na procesach mentalnych, takich jak: percepcja, reprezentacja, emocje, świadomość, pamięć, rozumowanie, mowa, komunikacja. Jego program zaprojektowany jest w taki sposób, aby w jednym obszarze połączyć zagadnienia dotyczące nauk humanistycznych, nauk społecznych, jak również zagadnienia informatyczne i przyrodnicze.
W toku kształcenia studenci studiów psychologicznych w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uczestniczą w zajęciach poświęconych między innymi: procesom poznawczym, psychologii rozwoju człowieka, diagnozie psychologicznej, biologicznym podstawom zachowania, psychologii zdrowia i choroby, psychoterapii zaburzeń psychicznych, czy psychologii marketingu i reklamy.
Zobacz także
Absolwenci studiów psychologicznych w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyróżniają się szeroką i złożoną wiedzą. Wiedzą umożliwiającą analizę zdrowia i zaburzeń psychicznych, osobowości człowieka i jego rozwoju w cyklu życia i która znajduje zastosowanie w obszarze działań diagnostycznych i pomocowych, zwłaszcza w dziedzinach psychologii zdrowia, psychologii klinicznej, psychologii pracy i organizacji oraz społecznej i edukacji. Jak może wyglądać droga zawodowa absolwenta tych studiów? Może pracować między innymi jako: psycholog diagnosta, psycholog sportu, psycholog kliniczny, psycholog penitencjarny, psychoterapeuta, mediator, doradca zawodowy, biegły sądowy, specjalista HR, psycholog szkolny.
W procesie rekrutacji na studia psychologiczne w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcy nowożytny, język polski, biologia, chemia, fizyka, historia, informatyka, matematyka.
Studia psychologiczne w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu reprezentowane są przez dwa kierunki kształcenia, ale tylko jeden z nich – Psychologia, realizowany jest w dwóch trybach nauczania. Z racji tego, że mówimy o nauce w uczelni publicznej, forma stacjonarna jest formą bezpłatną. A koszt kształcenia w ramach formy niestacjonarnej może różnić się w zależności od roku studiów.
Zobacz także
Studia psychologiczne w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to przestrzeń kształcenia złożona z dwóch propozycji. Kierunek Psychologia realizowany jest w trybie jednolitych studiów magisterskich, natomiast Kognitywistyka prowadzona jest według dobrze znanego podziału na pierwszy i drugi stopień. Co najważniejsze, studia te oferują pozyskanie istotnych kompetencji i umiejętności. Jakich? Między innymi postępowania diagnostycznego, profilaktycznego i pomocowego dla osób z grup niskiego i wysokiego ryzyka problemów i zaburzeń psychicznych, projektowania rozwiązań w zakresie komunikowania społecznego, a także realizowania zadań związanych z zagadnieniami stymulowania rozwoju poznawczego.
Studia psychologiczne w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Aby odpowiedzieć na pytanie: ile trwają studia psychologiczne w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy podzielić je na kierunki. Kierunek Psychologia prowadzony jest w toku jednolitych studiów magisterskich, a zatem zakłada on 5 lat nauki, natomiast kierunek Kognitywistyka realizowany jest w podziale na stopnie, co oznacza że studia pierwszego stopnia trwają 3 lata, natomiast studia drugiego stopnia – 2 lata.
W obszarze studiów psychologicznych w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu funkcjonują dwa kierunki. Jeden z nich realizowany jest w formie stacjonarnej i niestacjonarnej, natomiast drugi – wyłącznie w formie stacjonarnej. Forma stacjonarna określana jest często studiami dziennymi, ponieważ polega ona na tym, że studenci uczęszczają na uczelnię od poniedziałku i piątku i uczestniczą w zajęciach rozpoczynających się zwykle w godzinach porannych. Forma niestacjonarna natomiast to studia zaoczne, które możemy określić mianem studiów weekendowych. Zajęcia organizowane są w ramach zjazdów, które odbywają się zazwyczaj co dwa tygodnie.
Trwa ładowanie wyników, proszę czekać
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu