Politechnika Morska w Szczecinie - studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)

Studia I stopnia w Politechnice Morskiej w Szczecinie to studia licencjackie oraz inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia licencjackie) lub 3, 5 roku albo 4 lata (studia inżynierskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata albo inżyniera).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia.

 

WYŚWIETL WIĘCEJZwiń

Politechnika Morska w Szczecinie - studia I stopnia 2024

Kierunki studiów - Politechnika Morska w Szczecinie: znaleziono 17

Grupa kierunku
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Automatyka i robotyka

I stopnia

stacjonarne

Geodezja i kartografia

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Informatyka

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Inżynieria modelowania przestrzennego

I stopnia

stacjonarne

Inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe

I stopnia

stacjonarne

Logistyka

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Mechanical engineering

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Mechanika i budowa maszyn

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Mechatronika

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Navigation

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Nawigacja

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Oceanotechnika - budowa jachtów i okrętów

I stopnia

stacjonarne

Teleinformatyka

I stopnia

stacjonarne

Transport

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Zarządzanie

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Zarządzanie i inżynieria produkcji

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Żegluga śródlądowa

I stopnia

stacjonarne

Poziom i forma studiów

Czym są studia I stopnia?

Studia to olbrzymich rozmiarów przestrzeń, którą można podzielić na liczne elementy. Rozkładając na czynniki pierwsze zagadnienie wyższej edukacji możemy wyszczególnić obszary kształcenia, formy kształcenia, a także poziomy i typy. To, co interesuje nas najbardziej to pogrupowanie kształcenia na studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie. Od razu należy zaznaczyć, że będąc uczniem klasy maturalnej, który zastanawia się nad dalszą drogą edukacji można dokonać wyboru między pierwszą a trzecią grupą.

Studia pierwszego stopnia to zdecydowanie najbogatsza i najbardziej zróżnicowana przestrzeń kształcenia, która zawiera w sobie kierunki należące do obszaru studiów licencjackich oraz obszaru studiów inżynierskich. Najważniejszymi różnicami między studiami licencjackimi a inżynierskimi jest specyfika kształcenia i rodzaj zdobywanej wiedzy, a także ilość semestrów do zaliczenia. Studia licencjackie zakładają zazwyczaj 6 semestrów nauki, natomiast studia inżynierskie – 7 semestrów.

Studia pierwszego stopnia są niczym edukacyjna mozaika, a z racji swojej wielowymiarowości przyciągają kandydatów o różnych zainteresowaniach i planach na przyszłość. Ponadto, ukończenie kształcenia na pierwszym poziomie toruje absolwentom różne drogi dalszego działania. Otóż, posiadając dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia można zdecydować się na kontynuowanie nauki na studiach drugiego stopnia, można rozpocząć kształcenie w ramach studiów podyplomowych, jak również można całkowicie zakończyć przygodę z edukacją.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

Studiami pierwszego stopnia interesują się przede wszystkim maturzyści, którzy dobrze wiedzą jak wyglądać ma ich dalsza edukacyjna droga bądź dopiero snują bardziej bądź mniej określone plany. Istotne jest to, że o studiach należy pomyśleć znacznie wcześniej, ponieważ w większości przypadków przepustkę do studiów stanowią wyniki uzyskane na egzaminach maturalnych.

Każdy ma jakieś marzenia, pomysły czy też pogląd na to, co chce robić w życiu, a to uzależnione jest od wyboru konkretnego obszaru wyższej edukacji. Jeśli życiowe plany uwarunkowane są studiami należy dołożyć wszelkich starań, aby się na nie dostać. No, właśnie – jak to zrobić?

Nabór na studia stawia przed kandydatami jasno określone wymagania. Podstawą kwalifikacji na studia pierwszego stopnia w Politechnice Morskiej są przedmioty maturalne. Komisja rekrutacyjna szczecińskiej uczelni bierze w procesie rekrutacji pod uwagę wyniki z takich przedmiotów jak: język polski, matematyka, język obcy nowożytny na poziomie podstawowym. Dodatkowe punkty przyznawane są za maturę na poziomie rozszerzonym z przedmiotów takich jak: chemia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka.

A w jaki sposób zgłosić chęć kształcenia i zapisać się na studia? To bardzo proste. We właściwym terminie należy dokonać rejestracji, wnieść opłatę rekrutacyjną, złożyć odpowiednie dokumenty oraz świadectwo maturalne. Kandydaci na tzw. kierunki pływające muszą spełnić dodatkowe warunki dotyczące badań lekarskich i praktyk przygotowawczych, natomiast kandydaci na kierunki angielskojęzyczne wykazać się dostateczną znajomością tego języka.

 

Jak wyglądają studia I stopnia w Politechnice Morskiej w Szczecinie?

Studia pierwszego stopnia w Politechnice Morskiej w Szczecinie dzielą się na licencjackie oraz inżynierskie, ale najważniejszym podziałem pierwszego poziomu kształcenia w tej uczelni jest podział na kierunki „na morzu” oraz „na lądzie”.

Przeglądając katalog edukacyjny natrafiamy na kierunki dobrze znane, chętnie wybierane, które stanowią istotny element kształcenia politechnicznego, jak również kierunki oraz specjalności oferowane tylko w uczelniach o identycznym profilu kształcenia. Przykładem takich propozycji są przede wszystkim: Nawigacja oraz Żegluga śródlądowa. Czym charakteryzują się wymienione kierunki?

Nawigacja jako kierunek studiów pierwszego stopnia oferuje liczne specjalności, w tym między innymi: Transport morski, Żeglarstwo morskie, Inżynierię ruchu morskiego czy Pomiary hydrograficzne i oznakowanie nawigacyjne. Jest kierunkiem mundurowym, zorientowanym na współczesną wiedzę w zakresie technologii morskich, przygotowującym do pracy w bardzo szerokim sektorze światowej gospodarki morskiej.

Żegluga śródlądowa to kierunek, którego program oparty jest na międzynarodowej konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania świadectw oraz pełnienia wacht, i którego ukończenie umożliwia uzyskanie dyplomu uprawniającego do zajmowania na stopniu oficerskim stanowiska na statkach żeglugi wielkiej.

 

Ile trwają studia I stopnia w Politechnice Morskiej w Szczecinie?

Studia pierwszego stopnia w Politechnice Morskiej w Szczecinie mogą trwać 3 lata, 3,5 roku bądź 4 lata. Wszystko zależy od wybranej propozycji kształcenia.

 

Jak wygląda organizacja ćwiczeń i wykładów?

Kierunki studiów pierwszego stopnia w Politechnice Morskiej w Szczecinie prowadzone są w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Tryb stacjonarny, nazywany często studiami dziennymi, polega na tym, że studenci realizują zawarte w planie zajęcie w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku. A czym charakteryzuje się tryb niestacjonarny? To forma specyficzna, która w zależności od kierunku może posiadać inną formułę nauczania. Najbardziej wyróżniającą się formą jest ta, zakładająca 4 sesje zjazdowe, trwające 10 tygodni i w ramach których zajęcia odbywają się w trybie ciągłym, od poniedziałku do piątku.

 

Politechnika Morska w Szczecinie - kierunki studiów

Grupa kierunków
Poziom studiów
Wydział

Trwa ładowanie wyników, proszę czekać

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Morska w Szczecinie

Komentarze (0)

Nadchodzące wydarzenia