Bankowość, finanse i ubezpieczenia od podstaw

Bankowość, finanse i ubezpieczenia od podstaw

18.06.2021

praca w bankowości

Bankowość, finanse i ubezpieczenia

Bankowość, finanse i ubezpieczenia to jedna z najszerszych branż na rynku. Jednocześnie jest to dziedzina, która przeżywa prawdziwą rewolucję, związaną m.in. z konsolidacjami i fuzjami, a także zamykaniem oddziałów fizycznych na rzecz rozwoju bankowości wirtualnej. Nie oznacza to, że nie znajdą tu pracy osoby nieznające się na nowoczesnych technologiach.

Pracę w banku można dostać nawet bez wykształcenia kierunkowego, na przykład na stanowisku doradcy lub opiekuna klienta. W tej branży zapotrzebowanie jest na osoby z żyłką do finansów, sprzedaży i matematyki.

W bankowości i finansach kandydaci z predyspozycjami w kierunkach ścisłych znajdą pracę m.in. w ubezpieczeniach, leasingu, bankowości, analizie ryzyka, zarządzaniu wierzytelnościami, przedstawicielstwie bankowym czy doradztwie finansowym.

 

Oczekiwane wykształcenie, ukończone kierunki

Liczą się umiejętności ekonomiczne, statystyczne, matematyczne i informatyczne, więc właśnie te kierunki są interesujące dla pracodawców. Firmy zatrudniające wysoko cenią też kandydatów kończących kierunki bankowości i finansów i tacy przede wszystkim mają szansę na zatrudnienie, posiadając dogłębne wykształcenie kierunkowe i teoretyczną wiedzę o rynku.

kierunki studiów:

analityka biznesu

audyt finansowy

bankowość i finanse cyfrowe

bankowość i zarządzanie ryzykiem

doradztwo podatkowe

ekonomia

finanse i inwestycje

finanse, bankowość, ubezpieczenia

przedsiębiorczość i finanse

rynki finansowe

 

Ważne umiejętności

Praca w bankowości często związana jest z kontaktem z użytkownikiem banku, dlatego ważna jest umiejętność pracy z klientem, a także podstawowa znajomość ekonomii i działania rynku finansowego. Otwartość na oczekiwania klientów, dostosowywanie się do ich aktualnych potrzeb, umiejętność pracy w grupie i budowania relacji oraz odporność na sytuacje stresowe to najbardziej istotne umiejętności miękkie.

Do tego ważna jest terminowość, systematyczność, skrupulatność, inicjatywa własna i nastawienie na osiąganie wyników. Nie oszukujmy się, z której strony nie spojrzeć, w bankowości i finansach nade wszystko chodzi o pieniądze, a to one rządzą światem.

 

Proces rekrutacji

W zależności od stanowiska proces rekrutacyjny może się różnić. Innych umiejętności i wiedzy oczekuje się od analityków finansowych, a innych od doradców klienta. Ważna jest choć podstawowa wiedza z zakresu ekonomii, finansów, matematyki i statystyki. Podczas rekrutacji wygranymi są ci, którzy mają już ukończone kursy tematyczne oraz doświadczenie w pracy w działach finansowych, dlatego tak ważne są praktyki i staże.

 

PRZYKAŁDOWE STANOWISKA I ŚREDNIE ZAROBKI 2021*
 
Kasjer bankowy – 3320 zł brutto
Asystent w dziale finansowym – 4180 zł brutto
Agent ubezpieczeniowy – 3840 zł brutto
Doradca finansowy – 4810 zł brutto
Specjalista ds. finansowych – 5000 zł brutto
Analityk bankowy – 6080 zł brutto
Analityk finansowy – 6910 zł brutto
Kontroler finansowy – 8110 zł brutto
Kierownik oddziału – 9000 zł brutto
Kierownik ds. finansów – 11240 zł brutto
Product Manager –  6990 zł brutto
Doradca klienta bankowości korporacyjnej – 8900 zł brutto
Doradca trade finance – 12000 zł brutto
 

 

Pracodawcy

mBank S.A., M5R, Nordea Bank AB, Citi Handlowy, Citi International Plc, Citi Service Center Poland, BNP Paribas Fortis, Grupa Kapitałowa Obligo, magellan, Xerox, Bank Zachodni WBK Grupa Santander, Cardif BNP Paribas Group, Stefczyk Finanse, Lions Bank, Salvum Odszkodowania, Credit Agricole Bank Polska S.A., PKO Bank Polski S.A., Idea Bank S.A., Leasing-Experts S.A., AXA Direct, ING Usługi Finansowe S.A., ING Bank Śląski S.A., Raiffeisen Polbank, Alior Bank, Getin Noble Bank S.A., PROAMA, TUnŻ Warta S.A., Expander, Grupa Allianz Polska, AVIVA, Grupa Ergo Hestia.

 

* Wszystkie dane finansowe pochodzą ze strony wynagrodzenia.pl i/lub praca.pl.

 

 

Komentarze (1)

Laura odpowiedz

Ten artykuł to naprawde pomocny bo za niedługo mam zamiar sie wybrać na takie studia i od zawsze sie tym interesowałam ;>