Bankowość, finanse i ubezpieczenia od podstaw

Bankowość, finanse i ubezpieczenia od podstaw

praca w bankowości

Bankowość, finanse i ubezpieczenia

Bankowość, finanse i ubezpieczenia to jedna z najszerszych branż na rynku. Jednocześnie jest to dziedzina, która przeżywa prawdziwą rewolucję, związaną m.in. z konsolidacjami i fuzjami, a także zamykaniem oddziałów fizycznych na rzecz rozwoju bankowości wirtualnej. Nie oznacza to, że nie znajdą tu pracy osoby nieznające się na nowoczesnych technologiach. Pracę w banku można dostać nawet bez wykształcenia kierunkowego, na przykład na stanowisku doradcy lub opiekuna klienta. W tej branży zapotrzebowanie jest na osoby z żyłką do finansów, sprzedaży i matematyki. W bankowości i finansach kandydaci z predyspozycjami w kierunkach ścisłych znajdą pracę m.in. w ubezpieczeniach, leasingu, bankowości, analizie ryzyka, zarządzaniu wierzytelnościami, przedstawicielstwie bankowym czy doradztwie finansowym.

Oczekiwane wykształcenie, ukończone kierunki

Liczą się umiejętności ekonomiczne, statystyczne, matematyczne i informatyczne, więc właśnie te kierunki są interesujące dla pracodawców. Firmy zatrudniające wysoko cenią też kandydatów kończących kierunki bankowości i finansów i tacy przede wszystkim mają szansę na zatrudnienie, posiadając dogłębne wykształcenie kierunkowe i teoretyczną wiedzę o rynku.

Ważne umiejętności

Praca w bankowości często związana jest z kontaktem z użytkownikiem banku, dlatego ważna jest umiejętność pracy z klientem, a także podstawowa znajomość ekonomii i działania rynku finansowego. Otwartość na oczekiwania klientów, dostosowywanie się do ich aktualnych potrzeb, umiejętność pracy w grupie i budowania relacji oraz odporność na sytuacje stresowe to najbardziej istotne umiejętności miękkie. Do tego ważna jest terminowość, systematyczność, skrupulatność, inicjatywa własna i nastawienie na osiąganie wyników. Nie oszukujmy się, z której strony nie spojrzeć, w bankowości i finansach nade wszystko chodzi o pieniądze, a to one rządzą światem.

Proces rekrutacji

W zależności od stanowiska proces rekrutacyjny może się różnić. Innych umiejętności i wiedzy oczekuje się od analityków finansowych, a innych od doradców klienta. Ważna jest choć podstawowa wiedza z zakresu ekonomii, finansów, matematyki i statystyki. Podczas rekrutacji wygranymi są ci, którzy mają już ukończone kursy tematyczne oraz doświadczenie w pracy w działach finansowych, dlatego tak ważne są praktyki i staże.

PRZYKAŁDOWE STANOWISKA I ŚREDNIE ZAROBKI*
 
Kasjer bankowy – 2800 zł brutto
Asystent w dziale finansowym – 3200 zł brutto
Agent ubezpieczeniowy – 3400 zł brutto
Doradca finansowy – 4000 zł brutto
Specjalista ds. finansowych – 4300 zł brutto
Analityk bankowy – 5000 zł brutto
Analityk finansowy – 5600 zł brutto
Kontroler finansowy – 7700 zł brutto
Kierownik oddziału – 9000 zł brutto
Kierownik ds. finansów – 9200 zł brutto
Product Manager – 9500 zł brutto
Doradca klienta bankowości korporacyjnej – 10000 zł brutto
Doradca trade finance – 12000 zł brutto
 

 

Pracodawcy

mBank S.A., M5R, Nordea Bank AB, Citi Handlowy, Citi International Plc, Citi Service Center Poland, BNP Paribas Fortis, Grupa Kapitałowa Obligo, magellan, Xerox, Bank Zachodni WBK Grupa Santander, Cardif BNP Paribas Group, Stefczyk Finanse, Lions Bank, Salvum Odszkodowania, Credit Agricole Bank Polska S.A., PKO Bank Polski S.A., Idea Bank S.A., Leasing-Experts S.A., AXA Direct, ING Usługi Finansowe S.A., ING Bank Śląski S.A., Raiffeisen Polbank, Alior Bank, Getin Noble Bank S.A., PROAMA, TUnŻ Warta S.A., Expander, Grupa Allianz Polska, AVIVA, Grupa Ergo Hestia.

 

* Wszystkie dane finansowe pochodzą ze strony wynagrodzenia.pl i/lub praca.pl.

 

 

Komentarze (0)