1. Typ i tryb studiów
Finanse, bankowość i ubezpieczenia to kierunek realizujący program z obszaru nauk ekonomicznych. Studenci, którzy chcieliby zdobyć wszechstronne wykształcenie z zakresu tej dziedziny będą mogli zrealizować studia zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
W przypadku pierwszej opcji, zajęcia mogą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia niestacjonarne, na naukę poświęcisz wybrane weekendy semestru.
Studia na kierunku finanse, bankowość, ubezpieczenia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Choć program kształcenia na kierunku finanse, bankowość i ubezpieczenia oscyluje głównie wokół zagadnień ekonomicznych, to studenci będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę także z nauk ścisłych czy politycznych i gospdarczych.
W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, takich jak:
-
podstawy finansów
-
bankowość
-
polityka społeczna
-
podstawy makroekonomii
-
matematyka
Jako student dowiesz się więcej na temat międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz poznasz specyfikę poszczególnych rynków finansowych. Ponadto, pogłębisz swoją wiedzę z zakresu prawa gospdarczego i nauczysz się stosować jego regulacje w praktyce.
3. Nabywane umiejętności
Jako student kierunku finanse, bankowość i ubezpieczenia zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych, przede wszystkim z zakresu finansów i rachunkowości. Program kształcenia zakłada realizacje warsztatów, na których nauczysz się podstaw matematyki finansowej i dokonywania analizy ekonomicznej.
Ponadto, wykształcisz kompetencje z obszaru zarządzania i poznasz techniki zarządzania finansami, projektami oraz innymi aspektami biznesu. Wszyscy studenci rozwiną także swoje zdolności językowe i poznają specjalistyczną terminologię biznesową.
4. Dla kogo ten kierunek
Polskie uczelnie starają się nadążyć za aktualną tendencją panującą na rynku pracy i oferują dla swoich kandydatów jak najbardziej zróżnicowane kierunki, zapewniające wszechstronne wykształcenie. Finanse, bankowość, ubezpieczenia to kierunek, który pozwala na uzyskanie rozbudowanych kwalifikacji z zakresu tych trzech dziedzin, które – mimo różnic – łączą się płynnie ze sobą.
Aby zostać zauważonym i docenionym na arenie zawodowej warto dysponować wszechstronną wiedzą z dyscypliny, którą się reprezentuje. Finanse odnoszą się do ogółu zjawisk pieniężnych zachodzących w danym społeczeństwie, bankowość specjalizuje się w nauce o przedsiębiorstwach bankowych, a ubezpieczenia nawiązują do bezpośrednich świadczeń wykonywanych w sektorze finansowym i bankowym.
Jeżeli chciałbyś zapewnić sobie wszechstronne wykształcenie z tych zakresów i masz świadomość, że ten intensywny czas nauki zapewni ci przyszłościowe zatrudnienie, to te studia są niewątpliwie stworzone dla ciebie.
5. Gdzie studiować finanse, bankowość, ubezpieczenia
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek finanse, bankowość, ubezpieczenia: