Finanse, bankowość, ubezpieczenia

Finanse, bankowość, ubezpieczenia

Dodaj do ulubionych

FINANSE, BANKOWOŚĆ, UBEZPIECZENIA studia - kierunek studiów

Studia na kierunku finanse, bankowość, ubezpieczenia to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku finanse, bankowość, ubezpieczenia
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku finanse, bankowość, ubezpieczenia rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 14 lipca 2023 r. | finanse, bankowość, ubezpieczenia - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku lub specjalności finanse, bankowość, ubezpieczenia możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | finanse, bankowość, ubezpieczenia - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunku finanse, bankowość, ubezpieczenia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Co zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku finanse, bankowość, ubezpieczenia:

 • biologia,
 • chemia,
 • filozofia,
 • fizyka,
 • geografia,
 • historia,
 • historia muzyki,
 • historia sztuki,
 • informatyka,
 • język łaciński i kultura antyczna,
 • język obcy,
 • język polski,
 • matematyka,
 • wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK FINANSE, BANKOWOŚĆ, UBEZPIECZENIA

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Finanse, bankowość, ubezpieczenia stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Finanse, bankowość, ubezpieczenia - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Finanse, bankowość, ubezpieczenia studia niestacjonarne

Finanse, bankowość, ubezpieczenia studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Finanse, bankowość, ubezpieczenia studia I stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku finanse, bankowość, ubezpieczenia

Forma studiów
Poziom studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Wiedza, którą zdobędziesz, wybierając ten kierunek, obejmuje:

Program studiów i przedmioty

W trakcie trwania nauki studenci zetkną się ze specjalistycznymi przedmiotami teoretycznymi, które pozwolą na swobodne poruszanie się w sektorze finansowym. Matematyka, mikro- i makroekonomia, statystyka, podstawy rachunkowości, rachunek prawdopodobieństwa, czy analiza gospodarcza to tylko nieznaczna część przedmiotów, które będą mieć dla studentów zasadnicze znaczenie z zakresu finansów.

Oprócz tego przyszli absolwenci zapoznają się szczegółowo z nie tylko krajowym, ale i międzynarodowym rynkiem ubezpieczeniowym, funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi oraz z organizacją rynku ubezpieczeniowego.

Każda z osób studiujących będzie musiała zgłębić podstawy polityki społecznej i gospodarczej, by móc w pełni zrozumieć funkcjonowanie instytucji finansowej na tle międzynarodowym. Wyjątkowo istotnym aspektem studiów, który pozwoli na rozwój doświadczenia, są praktyki zawodowe, organizowane podczas całego toku edukacji.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • podstaw ekonomii
 • rozpoznawania różnych systemów gospodarczych
 • zasad i koncepcji ekonomicznych
 • atrybutów przedsiębiorstw prywatnych i publicznych
 • aparatów matematycznych wykorzystywanych w bankowości i sektorze ubezpieczeń
 • standardowych metod statystycznych i informatycznych wykorzystywanych przy analizie ekonomicznej

Jak wyglądają studia na kierunku finanse, bankowość i ubezpieczenia?

 

1. Typ i tryb studiów

Finanse, bankowość i ubezpieczenia to kierunek realizujący program z obszaru nauk ekonomicznych. Studenci, którzy chcieliby zdobyć wszechstronne wykształcenie z zakresu tej dziedziny będą mogli zrealizować studia zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym

W przypadku pierwszej opcji, zajęcia mogą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia niestacjonarne, na naukę poświęcisz wybrane weekendy semestru.

 

Studia na kierunku finanse, bankowość, ubezpieczenia możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Choć program kształcenia na kierunku finanse, bankowość i ubezpieczenia oscyluje głównie wokół zagadnień ekonomicznych, to studenci będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę także z nauk ścisłych czy politycznych i gospdarczych.

W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, takich jak:

 • podstawy finansów
 • bankowość
 • polityka społeczna
 • podstawy makroekonomii
 • matematyka

Jako student dowiesz się więcej na temat międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz poznasz specyfikę poszczególnych rynków finansowych. Ponadto, pogłębisz swoją wiedzę z zakresu prawa gospdarczego i nauczysz się stosować jego regulacje w praktyce.

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student kierunku finanse, bankowość i ubezpieczenia zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych, przede wszystkim z zakresu finansów i rachunkowości. Program kształcenia zakłada realizacje warsztatów, na których nauczysz się podstaw matematyki finansowej i dokonywania analizy ekonomicznej.

Ponadto, wykształcisz kompetencje z obszaru zarządzania i poznasz techniki zarządzania finansami, projektami oraz innymi aspektami biznesu. Wszyscy studenci rozwiną także swoje zdolności językowe i poznają specjalistyczną terminologię biznesową.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Polskie uczelnie starają się nadążyć za aktualną tendencją panującą na rynku pracy i oferują dla swoich kandydatów jak najbardziej zróżnicowane kierunki, zapewniające wszechstronne wykształcenie. Finanse, bankowość, ubezpieczenia to kierunek, który pozwala na uzyskanie rozbudowanych kwalifikacji z zakresu tych trzech dziedzin, które – mimo różnic – łączą się płynnie ze sobą.

Aby zostać zauważonym i docenionym na arenie zawodowej warto dysponować wszechstronną wiedzą z dyscypliny, którą się reprezentuje. Finanse odnoszą się do ogółu zjawisk pieniężnych zachodzących w danym społeczeństwie, bankowość specjalizuje się w nauce o przedsiębiorstwach bankowych, a ubezpieczenia nawiązują do bezpośrednich świadczeń wykonywanych w sektorze finansowym i bankowym.

Jeżeli chciałbyś zapewnić sobie wszechstronne wykształcenie z tych zakresów i masz świadomość, że ten intensywny czas nauki zapewni ci przyszłościowe zatrudnienie, to te studia są niewątpliwie stworzone dla ciebie.

 

5. Gdzie studiować finanse, bankowość, ubezpieczenia

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek finanse, bankowość, ubezpieczenia:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku finanse, bankowość, ubezpieczenia trwają 3 lata (studia I stopnia).

Kierunek finanse, bankowość i ubezpieczenia można realizować jedynie na pierwszym stopniu kształcenia. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, na naukę poświęcisz trzy lata, czyli sześć semestrów. Po upływie tego czasu zdobędziesz tytuł licencjata.

Możliwości zatrudnienia po ukończeniu tego kierunku:

Praca po studiach

Absolwenci kierunku finanse, bankowość i ubezpieczenia dzięki wszechstronnym kwalifikacjom przygotowani są do pracy na zróżnicowanych stanowiskach jako specjaliści w sektorze ekonomicznym.

Wykonywanie analiz i raportów finansowych, ocena ryzyka ubezpieczeniowego, tworzenie planów inwestycyjnych przedsiębiorstw oraz podmiotów indywidualnych, interpretacja aktualnych zjawisk gospodarczych – to tylko niewielki zakres umiejętności, jakie posiadać będą absolwenci tego kierunku.

Wszystkie te elementy sprawiają, że studenci decydujący się na podjęcie tych studiów staną się w przyszłości idealnymi pracownikami sektoru bankowego i ubezpieczeniowego, będą mogli realizować się zawodowo jako eksperci z zakresu finansów publicznych.

Każda z osób, która zakończy naukę, będzie mogła starać się o zatrudnienie w różnego rodzaju biurach analiz ekonomicznych, organizacjach doradztwa finansowego, czy przedsiębiorstwach i instytucjach o rozbudowanych profilach działalności.

 

Absolwent kierunku finanse, bankowość, ubezpieczenia znajdzie zatrudnienie jako/w takich miejscach jak:

 • instytucje zajmujące się doradztwem finansowym
 • biura analiz ekonomicznych
 • sektor bankowy
 • sektor ubezpieczeniowy
 • organizacje pożytku publicznego
 • instytucje pożytku publicznego
 • specjalistyczne stanowiska w sektorze zarządzania

Zobacz inne kierunki Ekonomiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Ekonomiczne - podyplomowe

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU FINANSE, BANKOWOŚĆ, UBEZPIECZENIA

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU FINANSE, BANKOWOŚĆ, UBEZPIECZENIA

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJD6xJq5UTA0cRsS4Mgx-LGnc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/74719-kpsw-studia-bydgoszcz.jpg Akademia Kujawsko-Pomorska
 • ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa, tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJbVsxiY8yGUcRqP5BezchYwU https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5a4be-vistula-warszawa.jpg Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
 • ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa, tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT8rqz9DLHkcRXVRfpPuQcfs https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5433e-sgtih-vistula.jpg Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
 • ulica Rzemieślnicza 5, 81-855 Sopot https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCsza https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/59f1e-sans-sopot.jpg Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
 • ul. Kowalska 5 20-115 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ73HP7UFXIkcR6V4MugltyWs https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/9778e-collegium-humanum.jpg Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Lublinie)
 • ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00 – 908 Warszawa 46 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ8WBAKPfKHkcRBWVI4EFdjeM https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/113ce-wat.jpg Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie