Bankowość i finanse cyfrowe

Bankowość i finanse cyfrowe

Studia na kierunku bankowość i finanse cyfrowe możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Bankowość i finanse cyfrowe stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku bankowość i finanse cyfrowe

Bankowość i finanse cyfrowe studia - kierunek studiów

Studia na kierunku bankowość i finanse cyfrowe to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku bankowość i finanse cyfrowe
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku bankowość i finanse cyfrowe możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | bankowość i finanse cyfrowe - uczelnie >

Opis kierunku

Bankowość i finanse cyfrowe to kierunek, który stanowi aktywną odpowiedź na aktualne zapotrzebowanie na rynku pracy. Dziś bowiem wysoce rozwinięte kompetencje finansowe muszą iść w parze z wiedzą na temat cyfryzacji, która w szczególny sposób sektora bankowego. Studenci poznają więc nowoczesne narzędzia, które pokażą jak skutecznie posługiwać się zdobyczami współczesnej cyfryzacji.

 

Specjalności

Współczesne studia z bankowości i finansów cyfrowych charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku bankowość i finanse cyfrowe: bankowość 4.0, it w finansach, finanse cyfrowe.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku bankowość i finanse cyfrowe najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, geografia, historia, informatyka, język angielski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Podczas kształcenia można dowiedzieć się więc, jak interpretować najważniejsze zjawiska finansowe, wykonywać analizy ilościowe czy pozyskiwać różnorodne dane. Po zakończeniu nauki absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie w różnorodnych instytucjach finansowych – bankach czy też firmach ubezpieczeniowych.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku bankowość i finanse cyfrowe: 

 • fizyka,
 • geografia,
 • historia
 • informatyka,
 • język angielski,
 • matematyka,
 • wiedza o społeczeństwie.

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Bankowość i finanse cyfrowe - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując bankowość i finanse cyfrowe?

Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Bankowość i finanse cyfrowe to ogromna szansa, aby uzupełnić lukę na rynku pracy. Jako absolwent tego kierunku odpowiesz na zapotrzebowanie pracodawców, którzy szukają wykwalifikowanych specjalistów ds. finansów o silnie rozwiniętych kompetencjach cyfrowych.
Zdobędziesz wartościową wiedzę z zakresu subdyscyplinarności finansów oraz zrozumiesz ich znaczenie w nierzadko długotrwałym procesie rozwoju gospodarczego. Dowiesz się, jak kształtują się zjawiska ekonomiczne i finansowe zarówno w Polsce, jak i za granicą, co łączy gospodarkę realną z systemami finansowymi oraz gdzie należy szukać współzależności między instytucjami finansowymi.
Ponadto poznasz metodologię badań finansowych, będziesz w stanie rzetelnie analizować zjawiska i stosunki finansowe, prognozować, przeprowadzać symulacje finansowe, opisywać systemy i instytucje finansowe oraz wyjaśniać procesy, które zachodzą między nimi. Co więcej, staniesz się ekspertem, który zna wszystkie usługi i produkty finansowe z obszaru inwestycyjnego, bankowego oraz ubezpieczeniowego oraz zasady ich analizy.
Z łatowścią zinterpretujesz zjawiska finansowe, będziesz analizować przedsięwzięcia gospodarcze według wytycznych finansowych i rekomendować właściwe rozwiązania dla największych instytucji finansowych w kraju i za granicą. 
 
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • subdyscyplinarności finansów oraz ich znaczenia w procesie rozwoju gospodarczego
 • kształtowania zjawisk finansowych i ekonomicznych zarówno w kraju, jak i za granicą
 • powiązań między gospodarką realną a systemem finansowym, jak również relacji między instytucjami finansowymi
 • metodologii, narzędzi badań oraz analityki finansowej – zjawisk, wzajemnych stosunków podmiotów gospodarczych, prognozowania oraz wdrażania symulacji finansowych
 • sposobów pozyskiwania danych jakościowych i ilościowych, które pozwalają na opisywanie systemów i instytucji finansowych
 • celów i struktury funkcjonowania systemów finansowych
 • przyczyn, przebiegu i konsekwencji zmian w systemach finansowych
 • usług i produktów finansowych, tj. bankowych, inwestycyjnych oraz ubezpieczeniowych, jak również potrafi dokonać ich analizy
 • interpretacji zjawisk finansowych oraz analizy przedsięwzięć gospodarczych
 • analizy problemów informatycznych, wykorzystując techniki algorytmiczne
 • norm prawnych, zawodowych i etycznych w rozwiązywaniu problemów finansowych i IT
 • dokonywania analizy ilościowej i projektowania wniosków jakościowych
 • identyfikacji problemów finansowych w instytucjach publicznych i prywatnych
 • rzetelnego wykonywania zadań związanych z kwestiami finansowymi

Jak wyglądają studia na kierunku bankowość i finanse cyfrowe ?

Depozyty, kredyty, lokaty, oszczędności, konta walutowe i całe mnóstwo innych haseł z zakresu finansów to domena bankowości. Dziś banki to instytucje, które chronią zasoby pieniężne swoich klientów i dbają o komfort oraz bezpieczeństwo naszych finansów. Nie bez powodu powiedzenie „masz to jak w banku” oznacza konkretne zapewnienie o powodzeniu misji – taka jest rola najstarszych instytucji finansowych na świecie.

W trakcie rewolucji cyfrowej, która wciąż postępuje, banki przechodzą przez gruntowny proces digitalizacji, dlatego na rynku pracy wciąż poszukuje się specjalistów, wyróżniających się multikompetencjami finansowymi, tj. ekspertów finansowych posiadających doświadczenie w zarządzaniu i wdrażaniu systemów informatycznych.

Współczesny klient może rozwiązać wszystkie kwestie związane z finansami online – stąd mocne zapotrzebowanie na profesjonalistów, którzy zadbają o to, aby pakiet usług i produktów bankowych odpowiadał na oczekiwania konsumentów. 

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek bankowość i finanse cyfrowe jest dostępny jedynie w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, a nauka jest w pełni finansowana przez państwo.

Taka forma kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, które chcą i mogą w pełni poświęcić się zdobywaniu wykształcenia. Studenci, którzy ukończą ten kierunek zdobędą wszechstronne wykształcenie ekonomiczne.

 

Studia na kierunku bankowość i finanse cyfrowe możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

2. Program studiów i przedmioty

Program kształcenia na kierunku bankowość i finanse cyfrowe oscyluje wokół zagadnień związanych z naukami ekonomicznymi, ścisłymi i informatycznymi. Studenci będą mieli okazję ugruntować i rozwinąć swoją wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości.

W czasie studiów poznasz także nowoczesne technologie cyfrowe i dowiesz się więcej na temat ich zastosowania w biznesie. Program nauczania zakłada także realizacje interesujących przedmiotów, takich jak:

 

 • finanse przedsiębiorstw
 • rynki i produkty finansowe
 • gospodarka cyfrowa
 • struktury danych i algorytmy
 • analiza finansowa

 

Ponadto, wszyscy studenci będą musieli dokonać wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualną ofertę bloków specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Ze względu na praktyczny wymiar studiów na kierunku bankowość i finanse cyfrowe, studenci będą mieli okazję wykształcić cenne umiejętności praktyczne. Na licznych zajęciach warsztatowych nauczysz się zasad tworzenia analiz finansowych i prowadzenia ksiąg rachunkowych. Co więcej, poznasz nowoczesne technologie informatyczne i ich zastosowanie w branży finansowej.

Oprócz zajęć kierunkowych, program kształcenia zakłada także realizacje lektoratu z języka obcego, na którym rozwiniesz swoje zdolności językowe i nauczysz się specjalistycznej terminologii branżowej, co zwiększy twoje szanse na karierę międzynarodową.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Studia na kierunku bankowość i finanse cyfrowe to edukacyjny plan na Twoją przyszłość, jeśli interesuje Cię sytuacja na rynku finansowym nie tylko w Polsce, ale również w skali międzynarodowej. Intrygują Cię zjawiska finansowe? Chcesz dowiedzieć się, jakie są relacje między instytucjami finansowymi w kraju? Marzysz o tym, aby zgłębić tajniki rozwoju gospodarczego i zaprojektować najlepszy plan finansowy dla podmiotów gospodarczych?
Nie czekaj i aplikuj na prestiżowy kierunek, który pozwoli Ci zdobyć kwalifikacje z zakresu finansów oraz kompetencje cyfrowe. Twoim partnerem merytorycznym będą: mBank SA i Accenture Sp. z o.o.
 
5. Gdzie studiować bankowość i finanse cyfrowe

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek bankowość i finanse cyfrowe:

Ile trwają studia na kierunku bankowość i finanse cyfrowe?

Studia na kierunku bankowość i finanse cyfrowe trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunek bankowość i finanse cyfrowe można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Nauka na studiach pierwszego stopnia trwa trzy lata, czyli sześć semestrów i kończy się uzyskaniem tytułu magistra. Natomiast studia drugiego stopnia trwają dwa lata, czyli cztery semestry i kończą się egzaminem dyplomowym, po którym będziesz mógł pochwalić się tytułem magistra.

Gdzie będziesz pracował po kierunku bankowość i finanse cyfrowe?

Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku bankowość i finanse cyfrowe? Jako wykwalifikowany specjalista ds. finansów, który zna i rozumie mechanizmy działania rynku finansowego zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej, doskonale poradzisz sobie na stanowisku menadżera produktów i usług w bankach i innych instytucjach finansowych
Ponadto świetnie sprawdzisz się jako pracownik firm konsultingowych czy wsparcie podmiotów współpracujących z instytucjami finansowymi. Bardzo dobrą alternatywą jest podjęcie zawodowego wyzwania w dziedzinie pośrednictwa finansowego.
Co więcej, z pewnością znajdziesz zatrudnienie jako referent bankowości, opiekun lub doradca klienta, analityk biznesowy w instytucjach finansowych, ekspert funkcjonalny czy projektant pakietów usług finansowych.
Ponadto możesz zaplanować swoją karierę w obszarze usług IT w finansach, tj. jako analityk systemów informatycznych, konsultant ds. systemów informatycznych oraz specjalista ds. oprogramowania i wdrażania systemów informatycznych. 
 
Absolwent kierunku bankowość i finanse cyfrowe znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • pracownik banków oraz innych instytucji finansowych
 • pracownik firm konsultingowych
 • pracownik firm, które współpracują z instytucjami finansowymi
 • referent bankowośc, pośrednik finansowy oraz menadżer produktu
 • projektant pakietów usług finansowych 
 • doradca lub opiekun klienta banku
 • pracownik instytucji finansowych zajmujących się analityką biznesową
 • ekspert funkcjonalny
 • asystent kierownika projektu
 • analityk systemów informatycznych
 • specjalista ds. wdrażania systemów informatycznych oraz ich oprogramowania
 • konsultant ds. systemów informatycznych

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Bankowość i finanse cyfrowe studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Bankowość i finanse cyfrowe studia I stopnia

Bankowość i finanse cyfrowe studia II stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku bankowość i finanse cyfrowe

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
Forma studiów

Zobacz inne kierunki ekonomiczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki ekonomiczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

W jakich firmach możesz pracować po kierunku bankowość i finanse cyfrowe

Miasta, które oferują studia na kierunku Bankowość i finanse cyfrowe

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-1e4NozBD0cRCFt8gAWtS5k https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/bfdcf-wsh-wroclaw.jpg Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJlUta6UScGEcReTNKOPAxYMc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/36d11-wsosp-deblin.jpg Lotnicza Akademia Wojskowa
 • ul. Bursaki 12, 20-150 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Wyższa+Szkoła+Przedsiębiorczości+i+Administracji+w+Lublinie https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/67f82-wspa-lublin.jpg Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • Aula Uniwersytecka Wydziału Prawa i Administracji UMCS https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCxKWr2NXIkcRYECcap5lmJQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/99092-umcs-kierunki.jpg Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • UL.ROLNA 43,, 40-555 KATOWICE, WOJ. ŚLĄSKIE https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=wyższa+szkoła+techniczna+katowice https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b6936-wst-katowice.jpg Akademia Śląska
 • ul. św. Jadwigi 12, Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJe5O2FNnpD0cRJYDVarV7L1g https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/05309-wyzsza-szkola-prawa-wroc.jpg Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu

Komentarze (0)