RYNKI FINANSOWE studia – kierunek studiów

Dla kogo ten kierunek

W dobie powstawania nowych przedsiębiorstw i wzmożonego rozwoju gospodarczego, wprost proporcjonalnie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów doskonale orientujących się w finansach oraz posiadających umiejętności zarządzania budżetem różnorodnych przedsiębiorstw i instytucji. Jako odpowiedź na tego typu potrzeby stawiane przez współczesny rynek pracy, uczelnie decydują się na wprowadzaniu do swoich ofert innowacyjnych studiów związanych z branżą finansową i rachunkowością.

Należy do nich unikatowy i niezwykle perspektywiczny kierunek: rynki finansowe. Ich program skierowany jest do osób o zainteresowaniach z zakresu nauk ścisłych, którzy marzą o tym aby połączyć swoje pasje z pracą zawodową. Jeżeli więc należysz do tego grona, a do tego twoją cechą charakterystyczną jest analityczne myślenie i dokładność w realizacji powierzonych zadań, to studia na kierunku rynki finansowe będą dla ciebie odpowiednim wyborem.

 

 

Czego nauczysz się na kierunku rynki finansowe?

 

Ze względu na wszechstronny i niezwykle złożony program nauczania, będziesz miał możliwość zdobycia gruntownej wiedzy z zakresu kilku, istotnych dziedzin składających się na bogatą dysyplinę, jaką są finanse i rachunkowość. W trakcie studiów przewidziano liczne, rozwijające wykłady i warsztaty praktyczne, które przybliżą Ci specyfikę sektora finansowego oraz związanych z nim dziedzin naukowych.

Jako student będziesz miał okazję dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania rynków finansowych. Co więcej, zdobędziesz kompetencje z obszaru prawa finansowego i podatkowego oraz nauczysz się wykorzystywać regulacje prawne w praktyce, podczas pracy zawodowej. Równie ważne będzie przyswojenie treści powiązanych z ekonomią i jej działami, takimi jak mikroekonomia czy makroekonomia, a także ugruntowanie swojej wiedzy matematycznej i informatycznej.

Ponadto, rozwiniesz swoje zdolności językowe na lektoracie z wybraneo przez siebie języka obcego, dzięki czemu zyskasz realne szansę na karierę międzynarodową. Uzyskaną podczas zajęć akademickich, wiedzę teoretyczną będziesz mógł wykorzystać podczas obowiązkowych praktyk zawodowych.

 

 

Jaka praca po tym kierunku?

 

Jako absolwent tego niezwykle prestiżowego i dopasowanego do realiów i potrzeb współczesnego rynku pracy, kierunku bez problemu znajdziesz zatrudnienie w prężnie rozwijającej się branży finansowej. Przede wszystkim będziesz kompleksowo przygotowany do zatrudnienia w różnorodnych instytucjach finansowych, takich jak banki czy agencje ubezpieczeniowe.

Co więcej, idealnie odnajdziesz się na stanowisku analityka finansowego i biznesowego oraz księgowego czy specjalisty do spraw controllingu. Równie interesującym rozwiązaniem może być związanie swojej przyszłości z zawodem maklera giełdowego czy doradcy finansowego. Ponadto, możesz także związać się z firmami konsultingowymi lub założyć własną działalność gospodarczą. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia wskazane będzie kontynuowanie nauki na studiach magisterskich i tym samym zdobywanie dalszego wykształcenia kierunkowego.

WAŻNE TEMATY

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Aby zostać studentem kierunku rynki finansowe powinieneś zdać maturę z matematyki, języka polskiego, języka obcego nowożytnego, fizyki, chemii, geografii lub informatyki.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK RYNKI FINANSOWE

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Specjalności na kierunku rynki finansowe

Specjalności na kierunku finanse i rachunkowość

Specjalności na kierunku finance and accounting

Specjalności na kierunku finanse i rachunkowość

Specjalności na kierunku finanse i rachunkowość

Ścieżki kształcenia na kierunku finanse i rachunkowość

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU RYNKI FINANSOWE

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Studia II stopnia

Zobacz inne kierunki Ekonomiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU RYNKI FINANSOWE:

 • znajomość prawa podatkowego i finansowego
 • umiejętność zarządzania budżetem i wydatkami przedsiębiorstw
 • umiejętność zarządzania zasobami ludzkimi
 • umiejętność zarządzania ryzykiem
 • wiedza matematyczna
 • wiedza informatyczna
 • wiedza z zakresu funkcjonowania rynków finansowych
 • umiejętność praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy teoretycznej

Jak wyglądają studia na kierunku rynki finansowe?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek rynki finansowe dostępny jest zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy ma szansę wybrać opcję dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Natomiast studia zaoczne przewidują organizacje weekendowych zjazdów.

Powyższy kierunek należy do studiów ekonomicznych, dlatego też studenci którzy na niego aplikują otrzymają wszechstronne wykształcenie właśnie z tego obszaru tematycznego.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci, którzy aplikują na kierunek rynki finansowe będą mieli okazję korzystać z bogatej oferty zajęć, dzięki którym ugruntują i rozwiną swoją dotychczasową wiedzę ekonomiczną. W siatce zajeć znajdą się między innymi następujące przedmioty:

 • finanse eksperymentalne
 • analiza finansowych szeregów czasowych
 • analiza fundamentalna i techniczna
 • finanse empiryczne

Jako student zdobędziesz specjalistyczną wiedzę na temat funkcjonowania rynków finansowych oraz krajowych i międzynarodowych instytucji finansowych. Ponadto, dowiesz się więcej na temat całego procesu inwestycyjnego oraz specyfiki pracy doradcy inwestycyjnego i kredytowego. Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną listę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student kierunku rynki finansowe zyskasz wiele istotnych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim, nauczysz się zarządzania ryzykiem finansowym i inwestycyjnym. Co więcej, dowiesz się w jaki sposób przeprowadzać analizy mikro- i makroekonomiczne, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.

Studenci poznają także zaawansowane techniki statystycznej i numerycznej analizy danych finansowych. Uzyskaną wiedzę i umiejętności wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zyskasz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

RYNKI FINANSOWE STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Kierunek rynki finansowe można realizować na pierwszym i drugim stopniu kształcenia. Jeżeli zdecydujesz się na pierwszą opcję, na naukę poświęcisz trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł licencjata. Studia drugiego stopnia trwają dwa lata, czyli cztery semestry i kończą się nadaniem tytułu magistra.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

RYNKI FINANSOWE STUDIA II STOPNIA

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU STUDIÓW NA KIERUNKU RYNKI FINANSOWE:

 • działy finansowe
 • księgowy
 • analityk finansowy
 • analityk biznesowy
 • firmy konsultingowe
 • makler giełdowy
 • banki
 • firmy ubezpieczeniowe
 • doradca finansowy
 • międzynarodowe korporacje i firmy
 • audytor
 • dyrektor finansowy

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU RYNKI FINANSOWE

Komentarze (0)