Bankowość i zarządzanie ryzykiem

Bankowość i zarządzanie ryzykiem

Studia na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Bankowość i zarządzanie ryzykiem stopień: (II), czas trwania: 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem

Bankowość i zarządzanie ryzykiem studia - kierunek studiów

Studia na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem rozpocznie się 3 czerwca 2024 r. i potrwa do 15 września 2024 r. | bankowość i zarządzanie ryzykiem - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | bankowość i zarządzanie ryzykiem - uczelnie >

Opis kierunku

Bankowość i zarządzanie ryzykiem to studia stworzone z myślą o osobach, które chciałyby rozwinąć swoją wiedzę oraz umiejętności ściśle związane z finansami, rachunkowością oraz ekonomią. W trakcie kształcenia uczestniczyć będą zarówno w zajęciach teoretycznych, jak i praktycznych, podczas których poznają kwestie związane z zarządzaniem ryzykiem na rynku finansowym.

 

Specjalności

Współczesne studia z bankowości i zarządzania ryzykiem charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem: bankowość zaawansowana, zarządzanie ryzykiem na rynku bankowym i ubezpieczeniowym.

 

Praca po studiach

Specjalistyczne kompetencje pozyskane w trakcie kształcenia uczynią z absolwentów tego kierunków doskonałych bankierów czy ekonomistów. Po zakończeniu nauki absolwenci tego kierunku mogą ubiegać się o zatrudnienie nie tylko w sektorze finansowym, lecz również w przedsiębiorstwach o różnorodnych profilach działalności, które na co dzień korzystają z analiz finansowych.

Jakie są wymagania rekrutacyjne?

Żeby dostać się na kierunek bankowość i zarządzanie ryzykiem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie należy posiadać tytuł licencjata. W postępowaniu rekrutacyjnym kryterium stanowią wyniki osiągnięte w toku dotychczasowych studiów lub rezultaty egzaminu pisemnego z bankowości i zarządzania ryzykiem.

Bankowość i zarządzanie ryzykiem - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz studiując na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem: prawo gospodarcze i bankowe, finanse branżowe, gospodarka finansowa zakładów ubezpieczeń, teoria ryzyka, rachunkowość instytucji finansowych.

Czego nauczysz się w toku studiów na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem? Dowiesz się, jak zarządzać pieniędzmi w celu maksymalizacji zyskuWyspecjalizowani finansiści nauczą się śledzenia sytuacji na rynku finansowym i przewidywania spadku bądź wzrostu wartości danej waluty.

Będziesz z powodzeniem analizować diagramy, wykresy i tabele finansowe.Posiądziesz też niezbędną w zawodzie bankowca dokładność, sumienność i skrupulatność. Będziesz wiedział, jak zarządzać ryzykiem, aby możliwie je obniżyć lub całkiem wyeliminować.

Poszerzysz swoje umiejętności interpersonalne w celu tworzenia jak najlepszych relacji z przyszłymi klientami. Dowiesz się też, jak sporządzać umowy i inne dokumenty posiadające moc prawną, uprzednio zagłębiając wiedzę z zakresu prawa podatkowego i aktuarialnego.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • księgowania
 • prawa handlowego, podatkowego, aktuarialnego
 • ubezpieczeń
 • prowadzenia rachunkowości
 • tworzenia prognoz finansowych
 • zasad funkcjonowania banków
 • przeprowadzania operacji finansowych
 • obsługi klienta

Jak wyglądają studia na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek bankowość i zarządzanie ryzykiem realizuje program z zakresu nauk ekonomicznych. Osoby, które chciałyby rozwijać się właśnie w tym kierunku będą mogły wybierać pomiędzy studiami stacjonarnymi, a niestacjonarnymi. Pamiętaj, że wybierając studia zaoczne będziesz zobowiązany do zapłaty czesnego, którego wysokość zostanie ustalona przez władze konkretnej uczelni.

 

Studia na kierunku bankowość zarządzanie ryzykiem możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Program nauczania na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem będzie oscylował wokół różnorodnych nauk. Studenci będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu rachunkowości, zarządzania i nauk ekonomicznych.

W czasie studiów dowiesz się więcej na temat zarządzania w czasie kryzysu finansowego, a także poznasz specyfikę sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Ponadto, zagłębisz się w meandry prawa finansowego, bankowego i gospodarczego. W siatce zajęć znajdzie się wiele insertujących i rozwijających przedmiotów, takich jak:

 

 • cyberbezpieczeństwo
 • zarządzanie ryzykiem finansowym
 • rachunkowość instytucji finansowych
 • optymalizacja decyzji w zarządzaniu
 • metody aktuarialne

 

Program kształcenia zakłada realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualna ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych uczelni wyższych.

 

3. Nabyte umiejętności

W czasie studiów, oprócz wiedzy teoretycznej, rozwiniesz także niezwykle istotne umiejętności praktyczne. Jako student rozwiniesz swoje zdolności z obszaru finansów i rachunkowości. Ponadto, dowiesz się więcej na temat metod nowoczesnego zarządzania ryzykiem finansowym i nauczysz się wdrażać je w praktyce zawodowej.

Co więcej, poznasz technologie i programy informatyczne, stosowane na co dzień w branży finansowej. W programie nauczania znajdą się także warsztaty, na których zdobędziesz umiejętność określania zdolności kredytowej klienta oraz szacowania ryzyka finansowego.

 

4.Dla kogo ten kierunek

Główną rolą sektora bankowego jest ochrona naszych finansów przed dostaniem się w niepowołane ręce. Mnóstwo powstających w ostatnim czasie kont oszczędnościowych ma dać ludziom pewność, że ich pieniądze nie tylko znajdują się w bezpiecznym miejscu, ale również regularnie wzrastają o określona stopę procentową.

Bez kredytów udzielanych przez banki znaczna część Polaków nie byłaby w stanie wybudować wymarzonego domu. Funkcji pełnionych przez instytucje bankowe jest znacznie więcej, jednak wszystkie znajdują wspólny mianownik w słowie pieniądze. Obrót pieniędzmi wiąże się z ryzykiem ponoszenia strat.

W wyniku błędnych decyzji ekonomicznych pracowników banku, cała instytucja jest narażona na zmniejszenie dochodów, a nawet na bankructwo. Spoczywające na tobie ryzyko motywuje cię do efektywniejszego działania? jesteś zainteresowany sytuacją na rynku finansowym zarówno Polski, jak i świata?

Matematyka nie jest dla ciebie czarną magią? nie przeraża cię perspektywa odpowiedzialności za ogromne sumy pieniędzy? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na większość pytań, zastanów się nad wyborem studiów na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem.

 

5. Gdzie studiować bankowość i zarządzanie ryzykiem

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek bankowość i zarządzanie ryzykiem:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem trwają 2 lata (studia II stopnia).

Kierunek bankowość i zarządzanie ryzykiem można realizować jedynie na drugim stopniu. Jeżeli zdecydujesz się na taką opcję, na naukę będziesz musiał poświęcić dwa lata, czyli cztery semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra, który otworzy przed tobą wiele zawodowych drzwi.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracować po kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem

Praca po studiach

Gdzie będziesz pracować po ukończeniu studiów na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem? Wszędzie, gdzie następuje obrót finansami, czyli przede wszystkim w bankach.

 W zależności od doświadczenia twoja droga zawodowa w tej instytucji będzie ewoluować – od pracownika obsługi klienta aż do stanowiska kierowniczego.

Zatrudnienie znajdziesz bez wątpienia w urzędach skarbowych, gdyż po studiach staniesz się ekspertem od przetwarzania wszelkiego rodzaju dokumentów związanych ze skarbem państwa.

Będziesz mógł zostać pracownikiem międzynarodowych korporacji, domów maklerskich, czy spółek konsultingowych. Okażesz się również cennym pracownikiem działalności związanych z funduszami inwestycyjnymi.

 

Absolwent kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • bankach
 • instytucjach finansowych
 • międzynarodowych korporacjach
 • spółkach konsultingowych
 • funduszach inwestycyjnych

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Bankowość i zarządzanie ryzykiem studia niestacjonarne

Bankowość i zarządzanie ryzykiem studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Bankowość i zarządzanie ryzykiem studia II stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
Forma studiów

Zobacz inne kierunki ekonomiczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki ekonomiczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

W jakich firmach możesz pracować po kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem

Miasta, które oferują studia na kierunku Bankowość i zarządzanie ryzykiem

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)