08.10.2024
Egzamin ósmoklasisty 2024 z matematyki w terminie głównym odbył się w środę 15 maja 2024 roku o godzinie 9:00. Egzamin trwaL 100 minut i składać się będzie z zadań otwartych, które wymagają krótkich odpowiedzi oraz zadań zamkniętych . Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 25 punktów. Arkusze egzaminu ósmoklasisty z matematyki dostępne są tutaj.
Tegoroczny egzamin ósmoklasisty z matematyki został przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Egzamin z matematyki obejmował: sprawność rachunkową, wykorzystanie i tworzenie informacji, wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji, rozumowanie i argumentację.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty ogłoszone zostaną 3 lipca 2024 r. Sprawdź wyniki egzamin ósmoklasisty 2024.
Średni wynik egzaminu ósmoklasisty z matematyki w 2023 roku wyniósł 53 procent i był gorszy od tego z 2022 roku, który wyniósł 57 porcent. Sprawdź ile punktów uzyskasz i czy się dostaniesz do wybranej szkoły kalkulator ósmoklasisty.
Opinie na temat tegorocznego egzaminu są mocno podzielone. Jedni uważają, że egzamin był stosunkowo prosty i przyjemny, drudzy z kolei wyrazili niezbyt optymistyczne prognozy na temat swoich wyników końcowych: „jeśli będzie 30%, będzie cud”. Niektórzy zdający wyrazili również wątpliwości co do poziomu trudności egzaminu, sugerując, że był "podejrzanie łatwy". Jednakże należy pamiętać, że poziom trudności może być subiektywnym odczuciem każdego ucznia.
Z relacji uczniów wynika również, że w arkuszu nie pojawiły się zadania zadań z pierwiastkami czy trójkątami równobocznymi! „Nie dostaliśmy żadnego zadania z pierwiastkami" – relacjonowali na swoich profilach społecznościowych. Egzamin ósmoklasisty z matematyki w 2024 roku przeprowadzony został na podstawie konkretnych wymagań rekrutacyjnych, które były okrojoną wersją podstawy programowej. Zmiany te były skutkiem pandemii.
Co znajdziesz w artykule
Matematyka - egzamin ósmoklasisty 2024
Matematyka - egzamin ósmoklasisty 2024 dla obywateli Ukrainy
Matematyka - egzamin ósmoklasisty 2023 dla obywateli Ukrainy
Matematyka - egzamin ósmoklasisty 2023
Matematyka - egzamin ósmoklasisty 2022
Matematyka - egzamin ósmoklasisty 2022 dla obywateli Ukrainy
Egzamin ósmoklasisty 2024 z matematyki odbędzie się 15 maja 2024 roku o godzinie 9:00. Będzie to drugi dzień egzaminów ósmoklasisty (pierwszego wypada egzamin ósmoklasisty z języka polskiego, trzeciego dnia – egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego).
Jeżeli uczeń z przyczyn losowych nie będzie mógł napisać egzaminu ósmoklasisty z matematyki w terminie głównym – może to zrobić w terminie dodatkowym wyznaczonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Odbędzie się on 11 czerwca 2024 roku o godzinie 9:00.
Sprawdź
Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki będzie sprawdzana wiedza i umiejętności ucznia, które nabył podczas wszystkich lat nauki w szkole podstawowej.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki będzie miał za zadanie sprawdzenie kompetencji matematycznych ucznia. Uczeń będzie musiał wykazać, że potrafi zastosować wiedzę matematyczną w praktyce, pochwalić się znajomością wzorów i reguł matematycznych, a także zdolnością analizowania i rozwiązywania problemów matematycznych (oraz procesu ich planowania).
W 2024 roku egzamin ósmoklasisty z matematyki będzie przeprowadzany na podstawie okrojonych wymagań egzaminacyjnych podstawy programowej. Uczeń może sprawdzić, jakie będą dokładne wymagania na egzaminie ósmoklasisty z matematyki, zapoznając się z informatorem (oraz aneksem do niego) opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Jakie są wymagania dla egzaminu ósmoklasisty 2024 z matematyki?
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała również wymagania egzaminacyjne z matematyki. Jakie zadania mogą pojawić się na egzaminie, co jeszcze trzeba przećwiczyć? Wcale nie jest to "wiedzą tajemną", a ogólnodostępnymi informacjami.
Ogólne wymagania egzaminacyjne:
I. Sprawność rachunkowa
II Wykorzystanie i tworzenie informacji
III Wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji
IV Rozumowanie i argumentacja
Dowiedz się więcej
Jak możemy przeczytać w Informatorze o egzaminie ósmoklasisty z matematyki od roku szkolnego 2018/19 na egzaminie ósmoklasisty z matematyki arkusz egzaminacyjny składa się z 19 do 23 zadań (14-16 zamkniętych zadań oraz 5-7 otwartych). W aneksie widnieje jednak informacja, że w 2024 roku liczba zadań otwartych z matematyki zostanie zmniejszona.
Sprawdź
Egzamin z matematyki trwa równo 100 minut, jest to 1 godzina zegarowa i 40 minut.
W określonych przypadkach uczeń może mieć jednak wydłużony ten czas do 150 minut. Dotyczy to ósmoklasistów, którzy posiadają:
dowiedz się więcej
Uczeń na egzaminie ósmoklasisty 2024 z matematyki może zdobyć 25 punktów: 15 punktów za zadania zamknięte oraz 10 punktów za zadania otwarte.
Sprawdź
kalkulator ósmoklasisty - jak liczyć punkty do liceum i technikum
Nie można nie zdać egzaminu ósmoklasisty – nie ma ustalonego żadnego progu punktowego, od którego uczeń zdaje go lub nie. Ósmoklasista ma jednak obowiązek, by podejść do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Egzaminu ósmoklasisty nie można poprawić, dlatego uczniowie naprawdę solidnie powinni się do niego przygotować.
Podczas egzaminu ósmoklasisty 2024 z matematyki uczeń może mieć przy sobie długopis z czarnym tuszem lub pióro z czarnym atramentem. W przeciwieństwie do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego i języka obcego nowożytnego, ósmoklasista na egzamin z matematyki może wnieść ze sobą również linijkę. Podczas egzaminu nie można jednak korzystać z kalkulatora oraz żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają już 3 lipca 2024 roku. Tego dnia uczniowie poznają nie tylko wyniki z egzaminu ósmoklasisty z matematyki, ale także innych przedmiotów: języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
Dowiedz się więcej
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia