Jak wyglądają studia rolnicze w Białymstoku?
Studia rolnicze w Białymstoku to nauka o jednej z najważniejszych gałęzi gospodarki oraz solidne przygotowanie do pracy w tym obszarze. Ich celem jest przekazanie wszechstronnej, interdyscyplinarnej wiedzy niezbędnej do prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego, ale także innych form przedsiębiorczości oraz ciekawego zatrudnienia w sferze szeroko pojętego agrobiznesu.
Dzisiaj rolnictwo to unowocześniana dziedzina, na którą trzeba posiadać pomysł. Zatem, czy studia rolnicze są dla wszystkich? Tak, lecz zazwyczaj wybierają je ci, którzy w jakimś stopniu powiązani są z pracą na roli, a studia są dla nich oczywistą inwestycją.
Studia rolnicze w Białymstoku realizowane są na dwóch uczelniach, publicznej i niepublicznej. Lista przedmiotów do opanowania jest długa, a widnieją na niej, między innymi: agrotechnologia, organizacja produkcji rolniczej i usług, termodynamika, podstawy automatyki, czy produkcja biopaliw. Wszystkie zagadnienia w planie zajęć mają za zadanie dostarczyć niezbędnej, kluczowej wiedzy, pozwalającej na zrozumienie procesów zachodzących we współczesnym rolnictwie jako gałęzi gospodarki oraz funkcjonowania gospodarstwa rolnego jako podmiotu gospodarczego.
Oprócz wiedzy z zakresu rolnictwa, absolwenci posiadają kwalifikacje z zakresu ekonomii, agrobiznesu, ze szczególnym uwzględnieniem form specyficznych dla regionu, czyli rolnictwa przyjaznego środowisku i agroturystyki.
Jeśli interesuje Cię ważna gałąź gospodarki i w przyszłości chcesz mieć na nią wpływ, to nie czekaj, tylko sprawdź co oferują studia rolnicze w Białymstoku.
Czy studia rolnicze w Białymstoku są trudne?
Studia rolnicze w Białymstoku nie stanowią dużego obszaru kształcenia i reprezentowane są przez jeden kierunek. Proces kształcenia umożliwia pozyskanie wiedzy interdyscyplinarnej, z zakresu zagadnień biologicznych, technologicznych i ekonomicznych, dzięki którym możliwe jest poznanie i zrozumienie zjawisk przyrodniczych zachodzących w środowisku leśnym. Oprócz tego studia nastawione są na rozwijanie konkretnych umiejętności, głównie w zakresie projektowania, organizowania i prowadzenia gospodarstw leśnych, hodowli i ochrony lasu, gospodarki łowieckiej, pozyskania i transportu drewna, wykonywania i doskonalenia prac leśnych, inwentaryzacji zasobów leśnych, ochrony przyrody na obszarach leśnych oraz ekonomicznych analiz wyników działalności gospodarczej w leśnictwie. Studia rolnicze w Białymstoku są trudne, a program kształcenia wypełniony jest licznymi treściami. Wśród realizowanych przedmiotów znajdują się między innymi: meteorologia i klimatologia, botanika leśna, geodezja leśna i kartografia, systemy informacji przestrzennej czy ochrona przyrody.
Czy studia rolnicze w Białymstoku to studia z przyszłością?
Studia rolnicze w Białymstoku pozwalają pozyskać nowoczesne wykształcenie, na które składa się obszerną wiedza oraz liczne umiejętności. Studia rolnicze w Białymstoku to studia z przyszłością, a ich ukończenie stanowi podstawę do prowadzenia interesujących karier zawodowych. Na absolwentów czekają między innymi: jednostki zajmujące się gospodarką leśną, jednostki ochrony przyrody i środowiska, biura urządzania lasów i geodezji leśnej, zakłady usług stosowanych w gospodarce leśnej.
Praca po studiach rolniczych w Białymstoku
Absolwenci studiów rolniczych w Białymstoku mogą znaleźć zatrudnienie w administracji rolnej, czy ośrodkach naukowo- badawczych, ale także, na przykład, w skupach płodów rolnych.
Do obowiązków absolwenta może należeć również zarządzanie przedsiębiorstwami zajmującymi się skupem i obrotem produktami rolniczymi, praca w stacjach hodowli roślin i oceny odmian roślin uprawnych, zarządzanie przedsiębiorstwami związanymi z obsługą rolnictwa i kompleksu gospodarki żywnościowej, praca jako inżynier serwisu technicznego, czy też jako doradca klienta w firmach zajmujących się sprzedażą maszyn rolniczych bądź części zamiennych.
Na absolwentów studiów rolniczych czeka także zatrudnienie w administracji rządowej i samorządowej związanej z rolnictwem. Mogą to być, na przykład: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Rynku Rolnego, Agencja Nieruchomości Rolnych, Sejmiki Województw, Urzędy Gminne, czy Starostwa Powiatowe. Przeważnie jednak wybierają prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego.