Studia rolnicze Lublin

Studia rolnicze Lublin

Studia rolnicze Lublin

Największy wybór studiów

rolniczych w Lublinie

Odkryj kierunki rolnicze i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

09.01.2024

Studia rolnicze Lublin 2024 | woj. lubelskie

Studia rolnicze w Lublinie możesz podjąć w 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3,5 do 5,5 roku.  

Studia rolnicze Lublin
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia rolnicze w Lublinie w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, matematyka, geografia, chemia, fizyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia rolnicze w Lublinie - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Agrobiznes stacjonarne I stopnia, II stopnia
Agroleśnictwo stacjonarne, niestacjonarne II stopnia
Behawiorystyka zwierząt stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Doradztwo w obszarach wiejskich stacjonarne II stopnia
Enologia i cydrownictwo stacjonarne I stopnia
Hipologia i jeździectwo stacjonarne I stopnia, II stopnia
Leśnictwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Ogrodnictwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Pielęgnacja zwierząt i animaloterapia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Rolnictwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne stacjonarne I stopnia
Technika rolnicza i agrotronika stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Zielarstwo i fitoprodukty stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Zielona urbanistyka stacjonarne II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Lublinie są rolnicze

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki rolnicze w Lublinie

SORTOWANIE:

Studia rolnicze w Lublinie - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia rolnicze 2024/2025

Przedmioty maturalne uwzględniane w rekrutacji na studia rolnicze w Lublinie to język obcy nowożytny oraz do wyboru: biologia, matematyka, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, geografia, wiedza o społeczeństwie. Wybierzcie przedmiot, który jest Wam najbliższy i złóżcie niezbędną dokumentację na konkurs świadectw. To, czy zostaniecie przyjęci na studia rolnicze w Lublinie zależy od wyników Waszej matury i komisji rekrutacyjnej sporządzającej listę studentów.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile punktów na studia rolnicze w Lublinie

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 110,2 punktu na leśnictwo, 126,8 punktu na ogrodnictwo, 120 punktów na rolnictwo oraz 134,8 na sztukę ogrodową i aranżacje roślinne.  

czytaj dalej progi punktowe na studia

 

Ile osób na miejsce na studia rolnicze w Lublinie

Studia rolnicze w Lublinie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie na hipologię i jeździectwo oraz behawiorystykę zwierząt ubiegało się prawie 4 kandydatów na jedno miejsce.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia rolnicze w Lublinie?

Rolnictwo to dyscyplina naukowa, która integruje bardzo dużo dyscyplin naukowych: geografię, biologię, medycynę, a nawet i prawo i finanse z rachunkowością. Na studiach rolniczych zdobędziecie wszechstronne wykształcenie. Poznacie sposoby analizy i odczytywania wyników badań naukowych oraz poznacie tajniki badań laboratoryjnych.

Poznacie podstawy funkcjonowania rolniczej działalności człowieka na ziemi, jak i będziecie mieli okazję poznać nowości ze świata rolniczego - w tym na przykład jak daleko posunęła się technologia rolnicza. Nowe traktory już praktycznie w ogóle nie przypominają tych siermiężnych maszyn sprzed parudziesięciu lat.

Teraz głównym sercem gospodarstw są nowe technologie, projektujące zakres prac na polu. W ramach studiów rolniczych prowadzone są zajęcia terenowe, praktyczne, ale i teoretyczne. Niezbędny kontekst pozwoli Wam na świadome działanie w przyszłości. Studia rolnicze pozwalają lepiej zrozumieć sposób działania człowieka w świecie, a przy tym przygotowują Was do niezbędnej pracy w terenie.

 

Studia rolnicze w Lublinie możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

  • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Forma:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia rolnicze w Lublinie możesz realizować przede wszystkim w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. W zależności od wybranego kierunku studia pierwszego stopnia trwają od sześciu (licencjat) do siedmiu semestrów (inżynierka), studia drugiego stopnia zaś od półtora roku (studia magisterskie inżynierskie) do dwóch lat (studia magisterskie).

Lubelskie uczelnie mają także w ofercie propozycje kształcenia podyplomowego, które możesz realizować niestacjonarnie w trakcie dwóch bądź trzech semestrów. Wśród popularnych kierunków podyplomowych znajdziesz na przykład studia rolnicze dla absolwentów kierunków nierolniczych lub szkoły w gospodarstwach rolnych i ich szacowanie.

Poszczególne kierunki studiów możesz realizować stacjonarnie bądź niestacjonarnie. Zajęcia na studiach dziennych odbywają się od poniedziałku do piątku, natomiast te na studiach zaocznych w weekendy. To Ty decydujesz, w jaki sposób chcesz zdobywać edukację wyższą.

czytaj dalej studia w Lublinie

 

Kierunki studiów rolniczych w Lublinie

Do kategorii studiów rolniczych możemy zaliczyć przede wszystkim takie kierunki jak rolnictwo, leśnictwo, ogrodnictwo, mleczarstwo czy agrobiznes. Lubelskie uczelnie przygotowują jednak o wiele szerszą i ciekawszą ofertę kształcenia w stosunku do innych miast akademickich.

Wśród popularnych propozycji wyróżnić można zootechnikę, zielarstwo i fitoprodukty, sztukę ogrodową i aranżacje roślinne, enologię i cydrownictwo, behawiorystykę zwierząt, agroleśnictwo, hipologię i jeździectwo, inżynierię rolniczą i leśną, pielęgnację zwierząt i animaloterapię, pszczelarstwo w agrosystemach. Możliwości kształcenia jest bardzo wiele.

Poszczególne kierunki studiów rozwinięte są poprzez różnego typu specjalizacje, dające możliwość zdobywania dodatkowych umiejętności, ważnych dla współczesnych pracodawców. Studenci uczelni w Lublinie mają także możliwość realizowania kierunków podyplomowych, które pozwalają uzyskać kwalifikacje w dziedzinach ważnych dla tworzonych ścieżek kariery.

 

Kierunki rolnicze w Lublinie - rekrutacja 2024/2025

  • agrobiznes
  • agroleśnictwo
  • behawiorystyka zwierząt
  • enologia i cydrownictwo
  • hipologia i jeździectwo
  • inżynieria rolnicza i leśna
  • pielęgnacja zwierząt i animaloterapia
  • pszczelarstwo w agrosystemach
  • sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne
  • zielarstwo i fitoprodukty

czytaj dalej kierunki studiów w Lublinie

 

Gdzie studiować kierunki rolnicze w Lublinie?

Studia pozwalają zdobyć umiejętności i wiedzę z zakresu m.in.: zootechniki, produkcji i bezpieczeństwa żywności czy leśnictwa. Absolwenci studiów rolniczych odnajdują się w pracy jako np. rolnik, biotechnolog, hodowca, technolog żywności.

Kierunki rolnicze możesz realizować w Lublinie przede wszystkim na Uniwersytecie Przyrodniczym. Szeroka oferta kształcenia jest realizowana przez profesjonalistów, którzy w porozumieniu z przyszłymi pracodawcami absolwentów przygotowują i opracowują programy studiów, zawierające najważniejsze dla danego kierunku przedmioty i propozycje zajęć pozauczelnianych.

Uczelnie w Lublinie są przygotowywane nie tylko merytorycznie, ale i technicznie do pełnienia funkcji dydaktycznych w zakresie nauk rolniczych. Studenci prócz zajęć w wydziałowych murach odbywają także zajęcia w terenie, a także wielogodzinne praktyki, które pozwalają zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe. Odpowiednio wyposażone pracownie laboratoryjne i komputerowe ułatwiają dostęp do wiedzy. Zapoznaj się szczegółowo z ofertami kształcenia reprezentowanymi przez poszczególne lubelskie placówki akademickie.

 

Gdzie studiować kierunki rolnicze w Lublinie: 

  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

czytaj dalej uczelnie w Lublinie


Kierunki rolnicze - uczelnie publiczne (państwowe) w Lublinie

  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

czytaj dalej uczelnie publiczne w Lublinie

 

 

Jak wybrać studia rolnicze w Lublinie, aby mieć dobrą pracę?

Studia rolnicze są specyficzne, przeznaczone zwłaszcza dla miłośników natury i pasjonatów zwierząt. Polska kwalifikuje się do kategorii krajów rolniczych, dlatego dla absolwentów tego typu kierunków rynek pracy przygotowuje bardzo wiele możliwości zatrudnienia. Warto weryfikować, kogo poszukują współcześni pracodawcy, co może ułatwić wybór odpowiedniej ścieżki kształcenia.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

  • ogrodnik
  • rolnik
  • leśniczy
  • zootechnik
  • doradca ds. chowu, hodowli i żywienia zwierząt
  • pszczelarz
  • mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych
  • rolnik upraw polowych
  • ogrodnik upraw kwiaciarskich
  • florystka

 

Decydując się na dany kierunek rolniczy, warto wziąć pod uwagę własne predyspozycje i aspiracje. Nie każdy odnajdzie się na zootechnice, tak jak nie dla każdego jest ogrodnictwo. Każda dziedzina wymaga konkretnych upodobań i umiejętności. Propozycja kształcenia rolniczego i leśniczego jest tak szeroka, że z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie.

Absolwenci w zależności od realizowanego kierunku bądź specjalizacji zatrudniani są w administracji państwowej, w przemyśle paszowym, fermach hodowlanych i towarowych, w gospodarstwach rolnych, przedsiębiorstwach przetwórstwa produktów pochodzenia zwierzęcego, w laboratoriach specjalistycznych, szkolnictwie zawodowym, ośrodkach doradztwa rolniczego.

Możesz zajmować się genetyką i metodami doskonalenia zwierząt, uprawą roślin, przygotowaniem i konserwacją pasz, żywieniem zwierząt, organizacją produkcji zwierzęcej, higieną i ochroną zdrowia zwierząt gospodarczych, ochroną własności przemysłowej i prawa autorskiego, systemami jakości, chowem i użytkowaniem zwierząt gospodarskich.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Lublinie?

Wybierając kształcenie na danej uczelni, warto pamiętać o tym, że poszczególne placówki akademickie mają unikatowe oferty kształcenia i oryginalne programy studiów, co oznacza, że nie na każdej uczelni można znaleźć taki sam kierunek studiów, a realizacja zajęć w różnych ośrodkach akademickich może wyglądać w inny sposób. Kierunki rolnicze w Lublinie możesz realizować przede wszystkim na Uniwersytecie Przyrodniczym.

Warto zweryfikować wyposażenie danej placówki, unowocześnienie technologiczne, predyspozycje merytoryczne. Istotna jest wyspecjalizowana kadra akademicka, a także to, co zapewnia uczelnia w trakcie realizowanej edukacji. Sprawdź, czy masz szansę na wyjazdy terenowe i praktyki, które pozwolą zdobyć wymagane do pracy doświadczenie zawodowe. Tak ważne decyzje, jak wybór miasta akademickiego, kierunku kształcenia, ośrodka akademickiego, warto podejmować po dogłębnym zbadaniu podłoża, które lubelskie uczelnie tworzą dzięki opiniom absolwentów.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia rolnicze w Lublinie?

Lublin jest jednym z najpopularniejszych akademickich miast, dlatego władze dbają o wysoki poziom atrakcji, z których mogą korzystać osoby studiujące bądź przyjeżdżające na studia. Nie zabraknie festiwali naukowych, wydarzeń kulturowych, sportowych, innego typu imprez masowych. Władze miasta wspierają młodych ludzi w dążeniu do wiedzy, dlatego chętnie współpracują z uczelniami i przedsiębiorstwami podczas tworzenia programów stypendialnych, socjalnych, a także stażowych i ofert praktyk.

Uczelnie dbają o rozwój naukowy studentów, zachęcając ich do brania udziału w konferencjach naukowych, grantach badawczych, kołach naukowych. Studenci mają szansę na pracę w terenie, a także wymianę międzyuczelnianą w kraju lub za granicą. Wszelkiego rodzaju inicjatywy wpływają na plus, jeśli chodzi o zdobywanie doświadczeń naukowo-badawczych, a także umożliwiają zdobywanie doświadczeń egzystencjalnych i zawodowych.

Studia to jeden z najważniejszych etapów w życiu rozwijającego się człowieka. To czas zawierania przyjaźni na całe życie oraz zdobywania kontaktów znaczących dla rozwoju kariery zawodowej. Studenci z pewnością rozwijają się interpersonalnie, a także zdobywają nowe pasje. Wybierz studia rolnicze w Lublinie, którego Uniwersytet Przyrodniczy jest bardzo dobrze przystosowany do realizowania kształcenia w tym zakresie.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach rolniczych

Po co studiować kierunki rolnicze? Żeby naszą produkcję rolną, gospodarowanie środowiskiem naturalnym i zarządzanie produkcją surowców zwierzęcych i roślinnych poprowadzić w odpowiednim kierunku. Tylko wiedza i świadomość zmienia polską wieś i polskie gospodarstwa. Jeśli chcesz swoją przyszłość związać z ziemią, z rolnictwem czy z leśnictwem, to podjęcie studiów w tym kierunku będzie z pewnością jednym z najlepszych rozwiązań, by dobrze przygotować się do swojej przyszłościowej pracy.

Podczas studiów poznasz tajniki sztuki rolniczej, jak i poznasz siebie. Studia to czas przygotowujący do pracy. Jeśli nie posiadasz ziemi i w momencie ukończenia studiów rolniczych nie masz możliwości jej zakupienia, to nic. Z takim wykształceniem znajdziesz pracę w agencjach rolnych, w instytucjach samorządowych, w leśnictwie, a także w firmach branży rolniczej - czy to produkującej maszyny czy części do maszyn, a i nawet pasze dla zwierząt. Studia rolnicze dają naprawdę wiele możliwości i sporo praktycznych umiejętności do wykorzystania w życiu zawodowym.

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET PRZYRODNICZY W LUBLINIE STUDIA ROLNICZE

Jakie kierunki możecie realizować w ramach studiów rolniczych w Lublinie? Główną ofertę tego rodzaju studiów przygotował dla Was Uniwersytet Przyrodniczy, na którym to prowadzone są studia na kierunkach:

  • rolnictwo - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne, specjalności do wyboru: agronomia, agrobiznes, agroturystyka, kształtowanie środowiska, rolnictwo ekologiczne, polityka rolnośrodowiskowa
  • inżynieria środowiska - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne,
  • leśnictwo - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne, specjalności: gospodarka leśna, ochrona zasobów leśnych i środowiska, gospodarka łowiecka
  • bioinżynieria - studia I inżynierskie, stacjonarne
  • agrobiznes - studia I inżynierskie stacjonarne
  • ochrona środowiska - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne,
  • bezpieczeństwo i certyfikacja żywności - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne,
  • ogrodnictwo - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne,
  • ochrona roślin i kontrola fitosanitarna - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne,
  • zielarstwo i terapie roślinne - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne,
  • ekoenergetyka - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne,
  • inżynieria rolnicza i leśna - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne, specjalizacja: inżynieria żywności, technika motoryzacyjna i energetyka, odnawialne źródła energii i ekoenergetyka
  • zarządzanie i inżynieria produkcji - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne,, specjalizacja: inżynieria zarządzania produkcją i usługami, zarządzanie i inżynieria przetwórstwa spożywczego
  • analityka i bezpieczeństwo żywności - studia podyplomowe
  • analityka laboratoryjna w ochronie środowiska - studia podyplomowe
  • gospodarka społeczna na obszarach wiejskich - studia podyplomowe
  • innowacyjna biogospodarka
  • integrowana produkcja roślin - studia podyplomowe
  • marketing i zarządzanie w agrobiznesie - studia podyplomowe
  • planowanie i gospodarka przestrzenna - studia podyplomowe
  • studia rolnicze dla absolwentów kierunków nierolniczych - studia podyplomowe
  • zarządzanie jakością i bezpieczeństwem zdrowotnym żywności - studia podyplomowe
  • zarządzanie systemami środowiska - studia podyplomowe

Dowiedz się więcej>

 



TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)