Matura 2023 z matematyki - przecieki

Matura 2023 z matematyki - przecieki

Matura 2023 z matematyki - przecieki

08.05.2023

Matura 2023 z matematyki - przecieki

Po godzinie 8:00 na portalach społecznościowych zaczęły krążyć zdjęcia rzekomych odpowiedzi do zadań z matury z matematyki. Ich rzetelność nie została potwierdzona. Jedna z użytkowniczek zwróciła uwagę na fakt, że niemal identyczne zdjęcie zostało udostępnione rok temu tuż przed rozpoczęciem egzaminu.

Na tej podstawie mamy prawo sądzić, że informacja była fałszywa. Jednakże zaledwie siedemnaście minut po rozpoczęciu egzaminu maturzysta podzielił się dwoma zdjęciami arkusza.

O godzinie 9:17 zostały udostępnione pierwsze zdjęcia formuły 2015. Na fotografii widnieją zdjęcia zadań 1-7, za każde można uzyskać po jednym punkcie. Pogłoski podają, że jest to arkusz formuły 2015. Logarytmy pojawiają się już w pierwszym zadaniu. Następnie widzimy potęgi oraz procenty. Zadanie czwarte brzmi: "Dla każdej liczby rzeczywistej a wyrażenie (2a-3)² - (2a+3)² jest równe...".

W kolejnym zadaniu maturzyści muszą się zmierzyć z odczytaniem układu równania na podstawie interpretacji geometrycznej na przedstawionym rysunku. W poleceniu szóstym należy znaleźć przedział wszystkim rozwiązań podanej nierówności. Ostatnie zadanie widniejące na udostępnionym zdjęciu dotyczy jednego z rozwiązań podanego równania.

Po upływie kilkunastu minut w internecie pojawiły się pozostałe zdjęcia z arkusza 2015 oraz komplet zdjęć prezentujących arkusz z formuły 2023. Użytkownicy Twittera podzielili się swoimi przemyśleniami odnośnie zadań, które pojawiły się w obydwóch formułach.

Zdecydowana większość przyznaje, że poziom nowej matury jest "śmiechu warty". Jeden maturzysta, piszący formułę 2015 rzekomo wyszedł z sali po 30 minutach, napisał na swoim profilu społecznościowym: "Właśnie wyszedłem z sali. To co zrobili dla gimnazjum to dramat. Nie do napisania".

W formule 2023 znajdziemy m.in. zadania, dotyczące sinusów i cosinusów, funkcji liniowej, graniastosłupa prawidłowego czworokątnego, układu współrzędnego oraz geometrii. Jedno polecenie zadania otwartego brzmiało następująco: "Trójkąty prostokątne T1 oraz T2 są podobne. Przyprostokątne trójkąta T1 mają długości 5 i 12. Przeciwprostokątna trójkątna T2 ma długość 26. Oblicz pole trójkąta T2".

Czytaj dalej

matematyka na poziomie podstawowym

matematyka na poziomie rozszerzonym

matematyka arkusze CKE

matematyka pewniaki maturalne 2023

jak przygotować się do matury z matematyki

Co znajdziesz w artykule

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia