Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 2021

Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • gatunki dziennikarskie
 • kultura języka
 • podstawy prawa z elementami prawa mediów
 • argumentacja i negocjacje
 • autoprezentacja
 • sztuka pisania
 • dziennikarskie źródła informacji
 • nowoczesny marketing

 

Czy w czasach mediów społecznościowych, ogromnych ilości informacji i szybkiego ich przekazywania zawód dziennikarza ma jeszcze sens? Tak. Na dodatek, większy niż kiedyś. Czym powinien wyróżniać się dziennikarz? Sceptycyzmem, dociekliwością, dokładnością. Czym jeszcze? Warsztatem. Na tych, którzy wybiorą kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach czeka dyscyplina stanowiąca połączenie nauk humanistycznych, społecznych i technologii informatycznych. Kierunek prowadzony jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Kształcenie na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach przygotowuje do wykonywania zawodu dziennikarza w prasie, radiu, telewizji i Internecie, a także innych zawodów wymagających prawidłowej i sprawnej komunikacji. Studenci uczą się budować komunikację w biznesie, budować wizerunek firmy w mediach, a także posługiwać się narzędziami informatycznymi niezbędnymi w pracy redaktorów i specjalistów Public Relations. Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach jest kierunkiem realizowanym zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej.

Studia na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach charakteryzują się szerokim programem kształcenia, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak: gatunki dziennikarskie, kultura języka, podstawy prawa z elementami prawa mediów, argumentacja i negocjacje, autoprezentacja, sztuka pisania, dziennikarskie źródła informacji, nowoczesny marketing, polski system medialny, współczesne systemy polityczne, zarządzanie z elementami zarządzania mediami, rzecznictwo prasowe, analiza przekazu medialnego, media lokalne i środowiskowe, tworzenie witryn internetowych, badania opinii publicznej i konsumentów, teoria komunikowania masowego, zintegrowana komunikacja marketingowa.

Jakimi umiejętnościami wyróżniają się absolwenci Dziennikarstwa i komunikacji społecznej? Potrafią redagować teksty, prowadzić strony i portale internetowe, komunikować się w przestrzeni biznesowej przy pomocy różnych narzędzi. Z bogatym bagażem wiedzy i umiejętności będą mogli znaleźć zatrudnienie w mediach, agencjach Public Relations, agencjach marketingowych, biurach rzecznika prasowego.

Kierunki studiów w Katowicach to bardzo długa lista dyscyplin, którymi można się zająć. Naturalnie, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna także na niej figuruje i, co oczywiste, cieszy się sporą popularnością. Ale niezwykle istotnym elementem rozpoczynania kształcenia jest wybór odpowiedniej uczelni. Jak to zrobić? Na którą się zdecydować? Aby ułatwić sobie podejmowanie decyzji, warto wiedzieć – jakie ma Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach opinie? Sylwia, studentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej mówi:

„Wybrałam studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, ponieważ kierunek dziennikarski jest tutaj znacznie szerszy, powiększony o solidną dawkę wiedzy ekonomicznej. To olbrzymi atut tego kierunku. Poza tym, Katowice to miasto w sam raz dla studentów. Czego chcieć więcej?”

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Dziennikarstwo i komunikację społeczną na UE Katowicach:

Absolwent kierunku Dziennikarstwo i komunikacja na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • gatunków dziennikarskich,
 • polskiego systemu medialnego,
 • sztuki argumentacji i negocjacji,
 • analizy przebiegu procesu komunikowania,
 • współczesnych systemów politycznych,
 • kultury języka.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna:

Absolwent kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach znajdzie zatrudnienie między innymi w:

 • redakcjach prasowych,
 • redakcjach radiowych,
 • redakcjach telewizyjnych,
 • mediach społecznościowych,
 • agencjach public relations,
 • agencjach marketingowych,
 • biurach promocji,
 • biurach rzecznika prasowego.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

fizyka, geografia, historia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Kandydaci na pierwszy rok studiów stacjonarnych drugiego stopnia przyjmowani są na studia na podstawie wyników pisemnego egzaminu sprawdzającego predyspozycje niezbędne do zrealizowania studiów drugiego stopnia. Uczelniana Komisja Rekrutacyjna może zdecydować o odstąpieniu od owego egzaminu, wówczas kandydaci są przyjmowani na studia na podstawie konkursu ocen na dyplomie.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia dziennikarskie wybrać

Studia na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna - wszystko co musisz wiedzieć

Studia dziennikarskie w Katowicach

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach kierunki

Jakie są kierunki dziennikarskie w Katowicach

Co zdawać na maturze

Komentarze (0)