Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

02.02.2022

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 2022

Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna w UE KATOWICE
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program kształcenia na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna nastawiony jest na pozyskanie wiedzy i umiejętności praktycznych, na czele z umiejętnością tworzenia informacji i udostępniania jej w atrakcyjnej formie, a także przygotowywania różnego rodzaju materiałów. W toku studiów studenci zaznajamiają się między innymi z polskim systemem medialnym, współczesnymi systemami politycznymi, zasadami zarządzania mediami, czy zasadami kształtowania wizerunku firm i instytucji. Uczestniczą w zajęciach poświęconych gatunkom dziennikarskim, mediom lokalnym i środowiskowym, projektowaniu informacji, tworzeniu dokumentów interaktywnych, pisaniu tekstów reklamowych.

Absolwenci studiów na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna posiadają obszerną wiedzę i liczne umiejętności praktyczne. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach dziennikarstwa ekonomicznego, public relations, nowych mediów i komunikacji elektronicznej w organizacjach, czy projektowania komunikacji wizualnej oraz zarządzania komunikacją organizacji.

 

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • gatunki dziennikarskie
 • kultura języka
 • podstawy prawa z elementami prawa mediów
 • argumentacja i negocjacje
 • autoprezentacja
 • sztuka pisania
 • dziennikarskie źródła informacji
 • nowoczesny marketing

 

Czy w czasach mediów społecznościowych, ogromnych ilości informacji i szybkiego ich przekazywania zawód dziennikarza ma jeszcze sens? Tak. Na dodatek, większy niż kiedyś. Czym powinien wyróżniać się dziennikarz? Sceptycyzmem, dociekliwością, dokładnością. Czym jeszcze? Warsztatem. Na tych, którzy wybiorą kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach czeka dyscyplina stanowiąca połączenie nauk humanistycznych, społecznych i technologii informatycznych. Kierunek prowadzony jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Kształcenie na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach przygotowuje do wykonywania zawodu dziennikarza w prasie, radiu, telewizji i Internecie, a także innych zawodów wymagających prawidłowej i sprawnej komunikacji. Studenci uczą się budować komunikację w biznesie, budować wizerunek firmy w mediach, a także posługiwać się narzędziami informatycznymi niezbędnymi w pracy redaktorów i specjalistów Public Relations. Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach jest kierunkiem realizowanym zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej.

Studia na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach charakteryzują się szerokim programem kształcenia, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak: gatunki dziennikarskie, kultura języka, podstawy prawa z elementami prawa mediów, argumentacja i negocjacje, autoprezentacja, sztuka pisania, dziennikarskie źródła informacji, nowoczesny marketing, polski system medialny, współczesne systemy polityczne, zarządzanie z elementami zarządzania mediami, rzecznictwo prasowe, analiza przekazu medialnego, media lokalne i środowiskowe, tworzenie witryn internetowych, badania opinii publicznej i konsumentów, teoria komunikowania masowego, zintegrowana komunikacja marketingowa.

Jakimi umiejętnościami wyróżniają się absolwenci Dziennikarstwa i komunikacji społecznej? Potrafią redagować teksty, prowadzić strony i portale internetowe, komunikować się w przestrzeni biznesowej przy pomocy różnych narzędzi. Z bogatym bagażem wiedzy i umiejętności będą mogli znaleźć zatrudnienie w mediach, agencjach Public Relations, agencjach marketingowych, biurach rzecznika prasowego.

 

Opinie

Kierunki studiów w Katowicach to bardzo długa lista dyscyplin, którymi można się zająć. Naturalnie, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna także na niej figuruje i, co oczywiste, cieszy się sporą popularnością. Ale niezwykle istotnym elementem rozpoczynania kształcenia jest wybór odpowiedniej uczelni. Jak to zrobić? Na którą się zdecydować? Aby ułatwić sobie podejmowanie decyzji, warto wiedzieć – jakie ma Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach opinie? Sylwia, studentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej mówi:

„Wybrałam studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, ponieważ kierunek dziennikarski jest tutaj znacznie szerszy, powiększony o solidną dawkę wiedzy ekonomicznej. To olbrzymi atut tego kierunku. Poza tym, Katowice to miasto w sam raz dla studentów. Czego chcieć więcej?”

 

 

STUDIA W KATOWICACH - ważne informacje

Kierunki studiów w Katowicach

Studia w Katowicach

 

 

DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA - ważne informacje

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna studia Katowice

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna studia

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna studia online

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Dziennikarstwo i komunikację społeczną na UE Katowicach:

Absolwent kierunku Dziennikarstwo i komunikacja na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • gatunków dziennikarskich,
 • polskiego systemu medialnego,
 • sztuki argumentacji i negocjacji,
 • analizy przebiegu procesu komunikowania,
 • współczesnych systemów politycznych,
 • kultury języka.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna:

Absolwent kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach znajdzie zatrudnienie między innymi w:

 • redakcjach prasowych,
 • redakcjach radiowych,
 • redakcjach telewizyjnych,
 • mediach społecznościowych,
 • agencjach public relations,
 • agencjach marketingowych,
 • biurach promocji,
 • biurach rzecznika prasowego.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

fizyka, geografia, historia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Uczelniana Komisja Rekrutacyjna zdecydowała o odstąpieniu od egzaminu sprawdzającego predyspozycje niezbędne do zrealizowania studiów drugiego stopnia w tym roku akademickim. Kandydaci są kwalifikowani do przyjęcia na studia na podstawie konkursu ocen na dyplomie.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Komentarze (0)