Studia dziennikarskie w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć w 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat.
Studia dziennikarskie Katowice | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia, studia II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia dziennikarskie w Katowicach w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy nowożytny, matematyka, informatyka, historia, wiedza o społeczeństwie, fizyka, geografia, historia sztuki.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Kultury mediów | stacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Sztuka pisania | stacjonarne | I stopnia |
Kierunki dziennikarskie:
DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA
KULTURY MEDIÓW
SZTUKA PISANIA
Aby zostać dziennikarzem otwórzcie swoje umysły na historię, wiedzę o społeczeństwie i geografię, to te przedmioty są najwyżej punktowane w ramach kwalifikacji na studia dziennikarskie. Oczywiście wysokie wyniki z języka polskiego i języka obcego są równie ważne.
Warto sumiennie przyłożyć się do nauki historii i wosu, bowiem to te przedmioty będą Wam towarzyszyć przez cały okres studiów, to one są kluczem do sukcesu dziennikarskiego. W ramach kwalifikacji oczywiście organizowany jest konkurs świadectw, podczas którego komisja ma wyłonić kandydatów o najlepszych wynikach maturalnych z wymaganych przedmiotów.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowiach na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 110 punktów na dziennikarstwo i komunikację społeczną.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Studia dziennikarskie w Katowicach i woj. śląskim należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Uniwersytet Śląski w Katowicach na dziennikarstwo i komunikację społeczną ubiegało się ponad 4 kandydatów na jedno miejsce. Ten sam kierunek na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach przyciągnął blisko 3 kandydatów na jedno miejsce.
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów dziennikarskich odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach dziennikarskich w Katowicach:
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Studia dziennikarskie mogą być bezpłatne i płatne, a wszystko zależy od tego, w której uczelni podejmiemy kształcenie, a także w jakim trybie. Pomimo tego, że koszt nauki ustalany jest indywidualnie przez każdą uczelnie, to pewne jest to, że bezpłatne są studia stacjonarne w uczelniach publicznych, a do płatnych należą: studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne i niestacjonarne w uczelniach niepublicznych.
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna:
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Każda uczelnia może informować o wynikach postępowania kwalifikacyjnego w innym terminie, choć pewne jest to, że wyniki będą znane w połowie lipca. A w jaki sposób sprawdzić wyniki? Będą one udostępnione w internetowych systemach rejestracji kandydatów.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Katowicach:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Każda uczelnia może wymagać od kandydatów złożenia dokumentów w innej formie. Najczęściej dostarczane są one osobiście, czyli w siedzibie uczelni albo wysyłane pocztą tradycyjną, bądź przesyłane pocztą elektroniczną. Niezależnie od formy należy pamiętać o tym, aby wymagany zestaw był kompletny.
Składanie dokumentów dotyczy wyłącznie kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia, co oznacza, że etap ten rozpoczyna się wraz z otrzymaniem informacji o wynikach naboru. Co oczywiste, każdy etap postępowania kwalifikacyjnego ma swoje ramy czasowe, których nie wolno przekroczyć. Kandydaci, którzy spóźnią się ze złożeniem dokumentów mogą zostać skreśleni z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Katowicach:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia dziennikarskie zdają się być najlepszą drogą do świata mediów i pracy w wymarzonej redakcji. W ramach nauki studenci szkolą warsztat, uczą się prawidłowo komunikować, argumentować własny punkt widzenia, interesować innych swoim przekazem.
Ktoś mógłby zatem powiedzieć, iż są to studia niełatwe i aby posiąść tak wiele umiejętności należy poświęcać rozwojowi jak najwięcej czasu. Oczywiście, każdą chwilę warto poświęcać nauce i zbieraniu doświadczenia, ale tym, którzy podają w wątpliwość istnienie studiów dziennikarskich w formie niestacjonarnej należy odpowiedzieć, że nie ma najmniejszych przeszkód, by uczyć się właśnie w takim trybie.
Potwierdzeniem takiego rozumowania są studia dziennikarskie w Katowicach, które można podjąć w formule niestacjonarnej, a dokładnie rzecz ujmując zaocznej. Czym one się charakteryzują? Patrząc szeroko, studia niestacjonarne polegają na uczęszczaniu na zajęcia w soboty i niedziele, czyli w ramach tzw. zjazdów. Program nauczania jest identyczny jak na studiach dziennych, lecz realizowany nieco inaczej, ze względu na weekendowy tryb kształcenia.
Ma to swoje zalety. Osoby uczące się zaocznie mogą w tygodniu podjąć pracę, nawet w jakiejś redakcji, i już na studiach zbierać cenne doświadczenie, które na pewno przyda się w późniejszej, poważniejszej pracy zawodowej. O czym należy pamiętać przed podjęciem decyzji odnośnie nauki zaocznej? O tym, iż studia niestacjonarne są płatne. Ich koszty mogą się różnić w zależności od uczelni i konkretnego kierunku kształcenia.
czytaj dalej studia dziennikarskie niestacjonarne (zaoczne) w Katowicach
Studia dziennikarskie w Katowicach obejmują zarówno zagadnienia z zakresu politologii, filozofii, ekonomii, psychologii, socjologii, jak również problematykę związaną z samym zawodem dziennikarskim i zawodami pokrewnymi. Oznacza to, że studenci pozyskują wszechstronną wiedzę, dzięki której mogą wykonywać w przyszłości różnego rodzaju zadania.
Najpopularniejsze kierunki dziennikarskie w Katowicach: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
Praca po studiach dziennikarskich
Absolwenci studiów dziennikarskich odnajdują się w pracy w mediach tradycyjnych i internetowych, agencjach public relations, agencjach reklamowych, agencjach marketingowych, biurach prasowych, wydawnictwach, wydziałach promocji i komunikacji instytucji publicznych i samorządowych.
Zarobki
Średnie zarobki w Katowicach na popularnych stanowiskach związanych z dziennikarstwem wahają się od 3900 zł do 7000 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).
W ramach studiów dziennikarskich ostatnio pojawił się dość ciekawy kierunek, który można wykorzystać w branży publicystycznej, jak i w marketingu, a mianowicie - sztuka pisania. Uniwersytet Śląski, jak widać, podąża za trendami i taki kierunek otworzono już parę lat temu. Dobry dziennikarz włada piórem bez najmniejszych problemów.
Posiada umiejętności szybkiego i konkretnego przelewania myśli na papier. Potrafi sprawnie i rzetelnie opisać dziejące się zdarzenia, przekazując innym ważne informacje. Kiedy trzeba, wykwalifikowany dziennikarz wchodzi w rolę publicysty i z subiektywnego punktu widzenia rozpatruje pewne sytuacje. Pojęcia obiektywizmu i subiektywizmu są dla dziennikarza niezmiernie istotne.
Podczas studiów, przygotowujący się do zawodu dziennikarskiego, adepci, poznają świat - tak, cały świat. Poznają ludzi - jak żyją, co robią, jak mogą myśleć, jak funkcjonują w świecie społecznym. Poznają również historię ludzi - co robili wcześniej, a także dywagują o przyszłości - co się może stać za chwilę, gdzie dziennikarze powinni być teraz. Fach dziennikarza jest trudny. Wymaga siły charakteru i mocnej osobowości, a także w dużym stopniu dobrych znajomości i zwykłego ludzkiego szczęścia. Dziennikarz nie może osiąść na miejscu.
Dzięki studiom dziennikarskim poznacie świat miesięczników, dwutygodników, pism społecznych i redakcji telewizyjnych. Poznacie tajniki zbierania informacji, a także dość dobrze nauczycie się zarządzać swoim czasem. Ale przede wszystkim poznacie siebie - swój stosunek do świata, swoje poglądy i wartości, jakie wyznajecie. Wasze podstawy powinny towarzyszyć Wam każdego dnia pracy. Dlatego warto pójść na studia dziennikarskie - by dać sobie czas na poznanie samego siebie.
Studia dziennikarskie w Katowicach i woj. śląskim możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Twoja przygoda ze studiami dziennikarskimi w Katowicach ma się wkrótce rozpocząć? Jeżeli tak, to czeka cię wybór jednego z kierunków pierwszego stopnia. Niezależnie od ostatecznie podjętej decyzji, twoja nauka potrwa trzy lata. Po ukończeniu każdego z sześciu semestrów, uzyskasz dyplom licencjata, będący potwierdzeniem posiadania kompetencji oraz wyższego wykształcenia.
Następnie możesz pomyśleć o kontynuowaniu edukacji na dwuletnich studiach magisterskich drugiego stopnia. Absolwenci dowolnego stopnia kształcenia dziennikarskiego mogą rozważyć aplikację na wybrane kierunki podyplomowe, które nie muszą być spójne z charakterem dotychczas odbytego kształcenia.
Dość duży wpływ na organizację twojego czasu w roku akademickim będzie wybór trybu nauki. Jeżeli zdecydujesz się aplikować na studia stacjonarne, zwane również dziennymi, będziesz uczył się w sposób systematyczny i regularny, najczęściej przez pięć dni roboczych każdego tygodnia. Jeżeli natomiast postanowisz uczyć się weekendowo, studia w trybie niestacjonarnym będą najlepszą z możliwych opcji. Pamiętaj, że w drugim przypadku zobowiążesz się do uiszczania regularnych opłat za czesne.
czytaj dalej studia w Katowicach i woj. śląskim
Najpopularniejszym przedstawicielem studiów dziennikarskich w Katowicach jest kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, ale warto zaznaczyć, że oprócz niego funkcjonują także inne propozycje, którymi warto się zainteresować. Są to studia, które wprowadzają zainteresowanych w obszar licznych zagadnień, dotyczących nie tylko samej pracy dziennikarskiej, ale również historii Polski XX wieku, systemu politycznego, polskiego systemu medialnego czy prawa własności intelektualnej. Pomimo bogatych i wypełnionych programów kształcenia studia dziennikarskie w Katowicach nie są trudne, choć oczywiście nie oznacza to, że nie należy wykazywać się zaangażowaniem, zwłaszcza w trakcie zajęć praktycznych, mających rozwijać warsztat i praktyczne umiejętności. Istotne jest to, aby zdobywaną wiedzę umieć wykorzystywać w konkretnym działaniu, na przykład analizując procesy i zjawiska społeczne, tworząc różnego typu teksty, realizując produkcję materiałów dziennikarskich.
Kierunki dziennikarskie w Katowicach i województwie śląskim cieszą się dużą popularnością. Każdego roku wielu świeżo upieczonych maturzystów stara się o możliwość ujrzenia swojego nazwiska na liście przyjętych na wymarzone studia. Chociaż wybór kierunków nie jest bardzo duży, to jako miłośnik szeroko rozumianej działalności dziennikarskiej, który chce uczyć się pod okiem praktyków tego zawodu, powinieneś bez trudu znaleźć coś dla siebie.
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to jedna z najpopularniejszych propozycji. Pozwala nie tylko na zdobycie szerokiej wiedzy teoretycznej o historii dziennikarstwa czy najwybitniejszych jednostkach świata massmediów, ale również kształci nieocenione kompetencje interpersonalne. Sztuka pisania okaże się doskonałym kierunkiem dla osób posiadających tak zwane lekkie pióro i chęć doskonalenia tego wyjątkowego talentu. Kultury mediów to kolejny kierunek dziennikarskie, które jest warty uwagi.
Kierunki dziennikarskie w Katowicach i woj. śląskim- rekrutacja 2024/2025
czytaj dalej kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: gatunków dziennikarskich oraz tworzenia różnorodnych przekazów medialnych. Absolwenci studiów dziennikarskich odnajdują się w pracy w mediach, agencjach reklamowych, agencjach PR-owych, social mediach, marketingu.
Kierunki dziennikarskie w województwie śląskim możesz studiować na dwóch katowickich uczelniach. Zarówno Uniwersytet Śląski w Katowicach, jak i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, cieszą się renomą i poważaniem wśród studentów oraz absolwentów, którym udało się odnieść duży sukces zawodowy.
Obie uczelnie wyższe cechuje wysoki standard nauczania. Dobrze wyposażone pracownie i sale wykładowe to niezaprzeczalny atut każdej z nich. Nim aplikujesz na wymarzony kierunek dziennikarski, przeanalizuj ofertę programową obu uczelni, a następnie zastanów się nad posiadanymi mocnymi stronami, które możesz dzięki nim rozwijać.
Pamiętaj, że kierunki dziennikarskie mogą okazać się najlepszą przygodą w twoim życiu, o ile posiadasz odpowiednie predyspozycje i zainteresowania, które są zbieżne z charakterem kształcenia na tych studiach.
Gdzie studiować kierunki dziennikarskie w Katowicach i woj. śląskim:
Kierunki dziennikarskie - uczelnie publiczne (państwowe) w Katowicach i woj. śląskim
czytaj dalej uczelnie publiczne w Katowicach i woj. śląskim
Kto z nas chociaż raz w życiu nie marzył o posiadaniu pracy, która będzie przynosiła regularne dochody, zapewni dużą stabilność, możliwości rozwoju i jednocześnie realizowania pasji? Z pewnością właśnie dlatego wiele osób planujących edukację na studiach wyższych myśli o wyborze takiego kierunku, który pozwoli im urzeczywistnić owe marzenia.
Współczesny rynek pracy jest dość wymagający, ale jednocześnie zachowuje pewną elastyczność. Oznacza to, że osoby z wykształceniem kierunkowym odnajdą się nie tylko w pracy ściśle powiązanej ze znanym obszarem, ale również w pokrewnych. Jak wybrać kierunek dziennikarski, aby mieć dobrą pracę? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie może nie być proste.
Warto uświadomić sobie, że posiadanie wyższego wykształcenia może okazać się niewystarczające do możliwości rozpoczęcia pracy w najbardziej obleganych sektorach zawodowych. Biorąc pod uwagę popularność kierunków dziennikarskich, ogromną liczbę absolwentów ubiegających się o miejsca pracy oraz dynamikę rynku łatwo dojść do wniosku, że aby istotnie zwiększyć swoje szanse na sukces, warto zadbać o wszechstronny rozwój na wielu płaszczyznach.
Możesz zatem poszerzać wiedzę na własną rękę, korzystając z szeroko dostępnych źródeł naukowych lub skorzystać z możliwości oferowanych przez uczelnię oraz miasto – liczne zajęcia pozauczelniane, warsztaty praktyczne, kursy, staże i praktyki to doskonała okazja do kształcenia unikalnej wiedzy i umiejętności.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:
Absolwenci kierunków dziennikarskich mogą podjąć pracę w wielu obszarach, począwszy od placówek oświatowych i związanych z kulturą, przez massmedia, na radiu, telewizji i gazetach skończywszy. Zawód dziennikarza wymaga często nienagannej dykcji, znajomości technik autoprezentacyjnych, pewności siebie oraz oczywiście specjalistycznej wiedzy wyniesionej ze studiów.
Jeżeli wybierzesz edukację w województwie śląskim, zyskasz pewność, że jakość twojej nauki będzie na najwyższym poziomie. Pamiętaj jednak, aby nie rezygnować z innych możliwości doskonalenia swoich kompetencji i talentu – w ten sposób staniesz się atrakcyjnym pracownikiem dla wielu pracodawców.
Jeżeli planujesz w najbliższym czasie rozpocząć kształcenie na jednym z kierunków dziennikarskich w Katowicach i woj. śląskim, najprawdopodobniej wkrótce będziesz musiał wybrać jedną z tamtejszych uczelni, na których możesz realizować studia o interesującym cię charakterze. Nim wybierzesz, dobrze się do tego przygotuj – w ten sposób unikniesz niepotrzebnych konsekwencji niewłaściwych decyzji.
Przede wszystkim zapoznaj się z programem realizowanym podczas zajęć i wykładów na każdej ze śląskich uczelni. Postaraj się o poznanie jak największej liczby opinii aktualnych i byłych studentów, a jeżeli interesuje cię prestiż danej placówki, przeanalizuj wiarygodne rankingi. Kandydaci na studia mogą również wziąć udział w dniach otwartych, aby lepiej poznać standardy obowiązujące na interesujących ich uczelniach wyższych.
Nie trzeba być doświadczonym ekspertem, aby zauważyć, że w przestrzeni medialnej zachodzą wyraźne zmiany, a źródeł i kanałów, z których czerpiemy informacje przybywa. Bardzo ważne jest to, aby w dużym zagęszczeniu przekazów umieć wybrać te wiarygodne, a prawdą jest, że nie każdemu się to udaje. I właśnie dlatego studia dziennikarskie w Katowicach to studia z przyszłością, ponieważ kształcą ludzi rzetelnych i odpowiedzialnych za swoją pracę. Posiadając dziennikarskie wykształcenie można pracować w różnych miejscach i na różnych stanowiskach. Można wykonywać obowiązki dziennikarza prasowego, radiowego, telewizyjnego, internetowego. Można zająć się edukacją medialną, badaniami opinii publicznej, badaniami rynku medialnego, działalnością reklamą, działalnością w sferze public relations czy działalnością wydawniczą.
Zainteresowanie kierunkami dziennikarskimi wśród młodych osób, których przygoda ze szkolnictwem wyższym ma się dopiero rozpocząć, jest bardzo duże. Prawdopodobnie chociaż po części wynika to z wyobrażeń, jakie snują w swoich głowach świeżo upieczeni maturzyści, zainteresowani filmem i literaturą, w których główny bohater jawił się jako dociekliwy dziennikarz, którego praca przyczyniała się do rozwiązania zawiłych spraw i zagadek o charakterze kryminalnym.
Inni po prostu chcieliby rozwijać swoje zainteresowania dziedzinami humanistycznymi i społecznymi. Niezależni od tego, do której grupy się zaliczasz, powinieneś zdawać sobie sprawę z interdyscyplinarnego charakteru większości kierunków dziennikarskich. Ze względu na swoją specyfikę, są one adresowane głównie do osób wykazujących uzdolnienia w kierunku komunikacyjnym.
Umiejętność odnalezienia się w każdej, nawet najbardziej stresującej sytuacji społecznej to ogromny atut każdego dziennikarza. Jeśli do tego dołożyć wrodzoną charyzmę, urok osobisty oraz umiejętność tworzenia wysokiej jakości tekstów, których sam nagłówek zachęca do przeczytania całości, otrzymujemy dziennikarza doskonałego i zarazem uniwersalnego, jeśli chodzi o możliwe miejsca zatrudnienia.
W Katowicach i województwie śląskim możesz realizować cztery różne kierunki dziennikarskie, z których każdy jest nastawiony na kształtowanie nieco innych, specyficznych kompetencji. Niezależnie od tego, którą z dwóch uczelni na Śląsku wybierzesz, będziesz mógł liczyć na bardzo wysoką jakość kształcenia oraz liczne możliwości rozwijania nietypowych, cennych dla potencjalnych pracodawców, kompetencji.
Uczelnie starają się wyjść naprzeciw potrzebom ambitnych młodych ludzi, dlatego od czasu do czasu organizują pozauczelniane zajęcia, kursy czy warsztaty poświęcone ćwiczeniu wybranych umiejętności społecznych. Osoby osiągające najlepsze wyniki w nauce mogą liczyć na atrakcyjne stypendia, które wykorzystają w celu dalszego rozwoju intelektualnego.
Na mapie Katowic i pobliskich miejscowości odnajdziesz wiele miejsc, dzięki którym zaznasz chwili odpoczynku od nauki. Tamtejsze kawiarnie, restauracje, puby, teatry, muzea i inne tego typu placówki są przyjazne studentom i często oferują zniżki. Z pewnością warto rozważyć aplikację na kierunek dziennikarski i realizować go w województwie śląskim.
czytaj dalej czy warto iść na studia
Studia dziennikarskie zobowiązują do stałej aktywności. Jeśli naprawdę chcecie pisać dla takich redakcji jak “Newsweek”, “Wyborcza” czy “Tygodnik” to od samego początku studiów zacznijcie troszczyć się o swoje umiejętności praktyczne i piszcie dla kogo się da, rozmawiajcie z ludźmi, róbcie wywiady, spisujcie historie. Im więcej energii poświęcicie na studiach na działania dziennikarskie, tym lepszą pracę zdobędzie jako absolwenci. Studia są przystanią, są pewnego rodzaju ochroną.
Podczas nauki w Waszej pracy towarzyszyć Wam będą wykładowcy i praktycy, profesjonaliści. Będziecie ich mogli zapytać o problemy, z jakimi przyjdzie Wam się mierzyć, a także o poradę - co zrobić. Po studiach, jeśli nie znajdziecie swojego mentora zawodowego, taka ochronka się skończy i będziecie musieli wziąć pełną odpowiedzialność na swoje barki. Dlatego działajcie, piszcie, opowiadajcie - to najlepszy sposób, by znaleźć zatrudnienie w zawodzie dziennikarza.
Jeśli jednak po studiach nie spodoba Wam się podbijanie świata w roli publicysty czy redaktora, to zawsze możecie zająć się pokrewnymi zadaniami. Mowa tu o animacji kulturalno-społecznej, o działaniach w organizacjach pozarządowych i fundacjach. Dziennikarze twórczo i lekko piszący sprawdzą się również w różnego rodzaju zadaniach marketingowych, możecie wyspecjalizować się w copywritingu, bądź w prowadzeniu profili społecznościowych dla firm.
Możecie pracować jako freelancerzy, jak i znaleźć ciepłą posadkę w wybranej firmie. Świat stoi przed Wami otworem, czy zdecydujecie się sięgnąć po jakiś kąsek pracy dla siebie? To już od Was zależy. Dziennikarze z natury i z zasady są odważni i chętni do pracy, ciekawi innych i świata. Jeśli płynie w Was dziennikarska krew, to z pewnością po studiach sobie poradzicie.
W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach
W regionie Śląska na studia dziennikarskie zaprasza Uniwersytet Śląski i Wydział Filologiczny wraz z Wydziałem Nauk Społecznych.
dziennikarstwo i komunikacja społeczna - studia I i II stopnia, licencjackie i magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne
TEMATY POWIĄZANE |
Jakie studia dziennikarskie wybrać
Jakie przedmioty zdawać na maturze
Studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego
Studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego