Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Administracja |
I stopnia, II stopnia |
stacjonarne |
European and international legal studies |
I stopnia |
stacjonarne |
European union law |
II stopnia |
stacjonarne |
Kryminologia |
I stopnia, II stopnia |
stacjonarne |
Prawo |
jednolite |
stacjonarne, niestacjonarne |
Prawo kanoniczne |
jednolite |
stacjonarne |
Prawo w biznesie |
I stopnia, II stopnia |
stacjonarne |
Gdybyśmy zapytali grono przypadkowych osób o to, z czym kojarzą im się studia prawnicze, zapewne większość odpowiedzi dotyczyłaby ilości materiału do przyswojenia w toku nauki. To prawda, studia prawnicze wymagają niemałego wysiłku, ale omawiając tę przestrzeń kształcenia należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, studia prawnicze to nie tylko kierunek Prawo. Owszem, jest to najpopularniejszy przedstawiciel tego obszaru i większość osób zastanawiających się nad tymi studiami ma na myśli ten właśnie kierunek. Ale studia prawnicze to także inne kierunki, których na dodatek przybywa w ofertach dydaktycznych i niekoniecznie muszą to być kierunki prowadzone w systemie jednolitych studiów magisterskich. Drugim reprezentantem tej przestrzeni, który również cieszy się sporym zainteresowaniem jest Administracja, prowadzona według dobrze znanego podziału na pierwszy i drugi stopień. Ale w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II można odnaleźć jeszcze inne kierunki, w tym taki, który stosunkowo rzadko dostępny jest w katalogach edukacyjnych, a który wiąże się z charakterem uczelni. Tym kierunkiem jest Prawo kanoniczne.
Kierunek Prawo kanoniczne prowadzony jest w ramach jednolitych studiów magisterskich, a wiedza jaką oferuje obejmuje zagadnienia dotyczące zarówno prawa kanonicznego, jak i nauk prawnych. Studenci poznają aksjologię, sposoby i zasady stanowienia prawa, strukturę normy prawnej, typy wykładni prawnych i sposoby interpretacji prawa, dokumenty Magisterium Kościoła, światopogląd chrześcijański, organizację i funkcjonowanie instytucji Kościoła, akty normatywne powszechne i partykularne, prawo publiczne Kościoła, zasady wolności religijnej w wymiarze wspólnotowym, czy działalność Stolicy Apostolskiej w stosunkach międzynarodowych. Jakie przedmioty znajdują się w programie Prawa kanonicznego? Między innymi: prawo rzymskie, historia powszechnego prawa kanonicznego, logika prawnicza, podstawy światopoglądu katolickiego, teologia prawa kanonicznego, prawo wyznaniowe, kościelne prawo małżeńskie, ustrój hierarchiczny Kościoła.
Zobacz także
Skupiliśmy uwagę na kierunku Prawo kanoniczne, ale pamiętać należy o tym, że oferta studiów prawniczych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II jest znacznie bogatsza. Katalog edukacyjny zawiera więcej kierunków, co oznacza, że studenci mogą zdobywać wiedzę z różnych zakresów, jak również przygotowywać się do różnych profesji. Jak wiemy, absolwenci sztandarowego kierunku Prawo uprawnieni są do podjęcia wybranej aplikacji prawniczej: sędziowskiej, prokuratorskiej, adwokackiej, radcowskiej, notarialnej, legislacyjnej, komorniczej, rzecznikowskiej, kuratorskiej, referendarskiej. Oprócz tego, mogą podjąć pracę między innymi w: administracji publicznej, organach administracji państwowej i samorządowej, instytucjach publicznych, podmiotach gospodarczych, instytucjach finansowych. Absolwenci Administracji mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: administracji rządowej, administracji samorządowej, administracji skarbowej, instytucjach pozarządowych, placówkach kulturalnych, organach partii politycznych, przedsiębiorstwach współpracujących z krajami członkowskimi UE i ich organami. Absolwenci Prawa w biznesie – bo o tym kierunku jeszcze nie wspomnieliśmy – mogą pracować między innymi w: działach finansowo- księgowych, działach personalnych, działach prawnych, organizacjach pozarządowych, przedsiębiorstwach. A absolwenci Prawa kanonicznego? Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w administracji kościelnej, kancelariach kanonicznych, sądownictwie kościelnym.
W procesie rekrutacji na studia prawnicze w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy nowożytny, matematyka, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, filozofia.
Dokładnie połowa kierunków należących do obszaru studiów prawniczych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II realizowana jest w dwóch formach, czyli stacjonarnej i niestacjonarnej i jak wiemy, studenci tego drugiego trybu ponoszą opłaty za naukę. Koszt kształcenia na studiach niestacjonarnych na kierunku Prawo – w pierwszym roku wynosi 2250 złotych za semestr, a w pozostałych latach 1950 złotych za semestr, natomiast koszt kształcenia na studiach niestacjonarnych na kierunku Prawo kanoniczne – w pierwszym roku studiów wynosi 2200 złotych za semestr, a w pozostałych latach – 1900 złotych za semestr.
Zobacz także
Studia prawnicze w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II to zbiór kilku propozycji kształcenia. Aby dokładnie wiedzieć, jak przebiega proces kształcenia warto rozłożyć ten obszar na poszczególne kierunki, a są to: Prawo, Administracja, Prawo w biznesie oraz Prawo kanoniczne.
Studenci studiów prawniczych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zaznajamiają się między innymi z: logiką prawniczą, łaciną prawniczą, prawem konstytucyjnym, postępowaniem karnym, prawem finansów publicznych, organizacją i zarządzaniem w administracji publicznej, prawnymi regulacjami informatyzacji administracji publicznej, polityką administracyjną, zarządzaniem informacją w administracji publicznej, publicznym prawem gospodarczym, czy prawem korporacyjnym.
Studia prawnicze w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Kierunki należące do obszaru studiów prawniczych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II mogą być prowadzone w ramach jednolitych studiów magisterskich, w ramach studiów pierwszego stopnia oraz w ramach studiów drugiego stopnia. Jednolite studia magisterskie trwają 5 lat, studia pierwszego stopnia trwają 3 lata, natomiast studia drugiego stopnia trwają 2 lata.
Połowa kierunków funkcjonujących w przestrzeni studiów prawniczych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II realizowana jest wyłącznie w trybie stacjonarnym, a połowa zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Tryb stacjonarny polega na tym, że studenci uczęszczają na uczelnię od poniedziałku do piątku i uczestniczą w zajęciach, które rozpoczynają się zwykle w godzinach porannych. Tryb niestacjonarny przybiera najczęściej formę studiów zaocznych, które charakteryzują się tym, że studenci realizują zajęcia organizowane w ramach weekendowych zjazdów, które odbywają się zazwyczaj co dwa tygodnie.
Trwa ładowanie wyników, proszę czekać
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych
informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni:
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II