Studia bez matematyki

26.01.2024

Studia bez matematyki

Studia bez matematyki to marzenie niejednego kandydata. Których kierunków nie trzeba się bać, ponieważ w ich programach nie występuje ten przedmiot?

 

Matematyka jest dziedziną wyjątkową. Nie tylko dlatego, że uważana jest za doskonałą, przy pomocy której można wyjaśnić niemal wszystko, ale również dlatego, że jak żadna inna nie budzi tylu emocji. Jednym słowem, jedni „królową nauk” uwielbiają, a drudzy nie znoszą. Jedni jej poszukują, a drudzy przed nią uciekają. Nie od dzisiaj wiadomo, że w niektórych uczniach matematyka budzi przerażenie, dlatego gdy zastanawiają się nad podjęciem studiów poszukują takich, na których nie będą mieli z nią do czynienia.

 

Dobrze wszystkim znany jest schemat, wedle którego ludzie dzielą się na umysły ścisłe i umysły humanistyczne. Pierwsza grupa świetnie radzi sobie z matematyką, a druga dostaje białej gorączki na samą myśl o wykonaniu jakiegoś działania. Podobny szablon istnieje w temacie studiów.

 

Również dokonuje się podziału na studia ścisłe, w których matematyka góruje nad innymi przedmiotami oraz studia humanistyczne, w których matematyka nie występuje. I jest to błąd. Pomijając to, że podział na studia ścisłe i humanistyczne w praktyce nie istnieje, to matematyka może przewijać się w różnych formach nawet w programach tych kierunków, które określane są mianem humanistycznych, albo innych z grona nie- ścisłych.

 

 

Rekrutacyjna pułapka

 

Bardzo często zdarza się, że kandydaci na nurtujące ich pytanie poszukują odpowiedzi w opisach wymagań rekrutacyjnych. Czy jeśli w postępowaniu kwalifikacyjnym na dany kierunek matematyka nie jest brana pod uwagę to znaczy, że w programie kształcenia tego kierunku nie występuje? Niestety, odpowiedź nie jest twierdząca.

 

Współcześnie programy kształcenia opracowywane są w taki sposób, aby przekazywały wiedzę nie tylko z określonego obszaru, ale również taką wiedzę, która pomoże odnaleźć się na rynku, czy też wiedzę dotyczącą zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

 

Oznacza to, że wśród zagadnień związanych między innymi z tworzeniem biznesplanu, procedurami otrzymywania preferencyjnych pożyczek, czy możliwościami otrzymania dotacji matematyka pojawi się w węższym bądź szerszym zakresie.

 

 

Warto sprawdzić

wyszukiwarka kierunków studiów

wyszukiwarka studiów podyplomowych

wyszukiwarka uczelni wyższych w Polsce

studia w Polsce

rekrutacja na studia

 

W poszukiwaniach nie matematycznego kierunku

 

Co zrozumiałe, osoby które nie pałają do matematyki przesadną sympatią powinny omijać uczelnie oraz kierunki o charakterze technicznym, biznesowym i ekonomicznym.

 

Czy inne edukacyjne tereny są zatem bezpieczne? W ramach pewnego eksperymentu prześwietlmy program kształcenia kierunku Instrumentalistyka, o specjalności Gra na instrumencie. Czyż studia muzyczne nie wydają się wolne od matematyki? Przeglądając przedmioty zawarte w harmonogramie dostrzegamy między innymi: instrument główny, naukę akompaniamentu, analizę dzieła muzycznego, kształcenie słuchu, podstawy improwizacji. Ani śladu przedmiotu, który posiadałby choćby znamiona matematyki. Ale czy na pewno? Otóż, muzyka jest taką dziedziną, która z matematyką ma więcej wspólnego, niż może się wydawać. Taktowanie, budowa interwałów, metrum – aby się w tym odnaleźć nie potrzeba, dosłownie określonych, umiejętności matematycznych, ale umiejętności liczenia już tak.

 

Oczywiście, warto ten eksperyment traktować z dużym dystansem. Ma on jednak pokazać, że aby ustrzec się matematyki należy dokładnie poszukać.

 

Pierwsze próby prowadzonych eksperymentów, nawet jeśli nie przynoszą wymarzonych rezultatów, to i tak są udane, ponieważ dostarczają pewnej wiedzy. Poszukując dalej kierunku, w którym nie spotkamy matematyki skierujmy swoją uwagę ku wielu kierunkom naraz, biorąc pod lupę studia filologiczne. Tutaj powinniśmy być niemal pewni tego, że matematyka nie ukryła się gdzieś w ciemnej alejce programu kształcenia i nie wyskoczy nagle ze złowrogim uśmiechem. Co odnajdujemy w programach? Między innymi: analizę i interpretację dzieła literackiego, kulturę języka, teorię literatury, językoznawstwo, współczesne zjawiska kultury. Tutaj eksperyment się powiódł.

 

 

Morze nie matematycznych możliwości

 

We współczesnej przestrzeni kształcenia wyższego funkcjonuje niezliczona ilość kierunków oraz niezliczona ilość specjalności. Oznacza to, że wskazanie kierunków studiów bez matematyki jest możliwe, ale trwałoby to niezwykle długo. Na co należy zwrócić uwagę?

 

Studia dzielą się na studia pierwszego stopnia, drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie, a zatem kierunki bez matematyki mogą występować w każdym etapie kształcenia. Musimy o tym pamiętać, ponieważ jeśli natrafimy na interesujący nas kierunek, a jest on realizowany wyłącznie na studiach drugiego stopnia, to najpierw musimy ukończyć inny, który zakończy się uzyskaniem dyplomu licencjata.

 

Przestrzeń kierunków bez matematyki jest bogata i różnorodna. Od Aktorstwa i Animacji pamięci społecznej, przez Dialog i doradztwo społeczne, Reżyserię teatralną oraz Studia bliskowschodnie, po Teatrologię oraz Wiedzę o filmie i kulturze audiowizualnej.

 

Kierunki bez matematyki mogą zatem występować w różnych obszarach: studiów artystycznych, studiów filologicznych, studiów historycznych, studiów teologicznych, studiów humanistycznych, czy studiów społecznych. Trzeba tylko poszukać.

 

 

1. Szukaj studiów wg stopni:

 

2. Szukaj studiów wg trybu:

 

 

Studia z matematyką to nie koniec świata

 

Czy poszukiwanie studiów bez matematyki rzeczywiście ma sens? Warto zadać sobie takie pytanie. Jeśli pragniemy iść na studia i naszym marzeniem jest dany kierunek, to czy jeśli okaże się, że posiada on w nawet najmniejszym stopniu coś matematycznego, to należy rezygnować ze swoich planów?

 

Istnieją kierunki, które nie należą do grona kierunków ścisłych, ale posiadają pewien procent matematyki. Zazwyczaj jest to matematyka do przejścia nawet dla tych, którzy należą do antagonistów tej dyscypliny. Poza tym, od matematyki nie da się uciec zupełnie. Jeśli nie odnajdzie nas ona na studiach, to odnajdzie w codziennym życiu.

 

Wybierając studia nie matematyczne, ale posiadające przedmioty z matematyką związane, nie powinniśmy wpadać w panikę. Nikt nie będzie sprawdzał naszych umiejętności w zakresie obliczania całek krzywoliniowych i powierzchniowych, czy też orientowania się w metodach rozwiązywania klasycznych równań różniczkowych cząstkowych rzędu drugiego. Pamiętajmy o tym, że kształcenie na studiach ma niewiele wspólnego z nauką w liceum. Mamy rozwijać się w czymś, co nas interesuje, a nie w czymś, co jest nam narzucone.

 

Zastanawiając się nad podjęciem studiów określmy obszar swoich pasji i zainteresowań, a także zastanówmy się nad tym, czym chcielibyśmy zająć się w życiu zawodowym. Nie trzymajmy się kurczowo podziału na studia z matematyką i studia bez matematyki. Skupmy się na tym, aby rozwijać się w przestrzeni, która nas interesuje i z którą wiążemy plany na przyszłość. A nawet jeśli w toku studiów natrafimy na jakieś matematyczne zagadnienie, to zawsze możemy poprosić o pomoc kogoś, kto wytłumaczy nam w jaki sposób sobie z nim poradzić.

 

Zobacz także

terminy rekrutacji na studia

jakie studia wybrać

gdzie na studia

najpopularniejsze kierunki studiów

najpopularniejsze uczelnie

najlepsze studia

jak znaleźć studia

czy warto iść na studia

studia rzeczywistość a oczekiwania

wszystko o studiach

ile trwają studia

ile kosztują studia

jakie miasto wybrać na studia

na ile uczelni można aplikować

studia po humanie

czy studia są straszne

jak jest na studiach

perspektywiczne kierunki studiów

opłacalne kierunki studiów

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia