Reżyseria
Łódź
POKAŻ
Specjalności na kierunku reżyseria
Specjalności na kierunku reżyseria
Studia na kierunku Reżyseria to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku reżyseria | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia oraz jednolite |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia), 5 lat (studia jednolite magisterskie) |
Uczelnie
Studia na kierunku reżyseria możesz podjąć na 5 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | reżyseria - uczelnie >
Specjalności
Współczesne studia reżyserskie charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku reżyseria: scenariopisarstwo, dramaturg teatru, montaż filmowy, reżyseria filmowa i telewizyjna, reżyseria teatralna, reżyseria teatru lalek.
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku reżyseria najczęściej podstawą kwalifikacji jest wynik egzaminu wstępnego.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Podstawą kwalifikacji jest wynik egzaminu wstępnego.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku reżyseria: reżyseria filmu dokumentalnego, montaż filmu dokumentalnego, historia filmu, narracja wizualna, screenwriting basic.
Musisz jednak wiedzieć, że nie mniej wymagające jest samo dostanie się na takie studia. Powszechnie wiadomym jest wśrod kandydatów, że czeka Cię egzamin wstępny - teoretyczny i praktyczny.
Komisja zbada Twoją wiedzę na temat filmu, sztuki, teatru; będzie oceniana również Twoja kreatywność oraz prace artystyczne - tzw. “teczka”, która powinna zawierać reportaż fotograficzny, zbiór zdjęć czy wideoprojekt.
Kiedy zostaniesz przyjęty w poczet studentów możesz być pewien, że zostanie przekazana Ci rzetelna wiedza teoretyczna z zakresu przemysłu filmowego i samej pracy reżysera oraz będziesz miał dużo rozwojowych możliwości, aby przetestować wiedzę teoretyczną w praktyce.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Reżyseria to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.
Studia na kierunku Reżyseria możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk artystycznych.
Studenci kierunku reżyseria będą mieli okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu różnorodnych dyscyplin naukowych. Program nauczania zakłada realizacje wielu ciekawych zajęć o tematyce związanej z naukami artystycznymi, kulturoznawczymi, technicznymi czy społecznymi. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:
Jako absolwent studiów na kierunku reżyseria będziesz posiadał szereg cennych umiejętności praktycznych, dzięki którym zdobędziesz ciekawą i perspektywiczną pracę zawodową. Przede wszystkim nauczysz się wykonywania etiud filmowych, telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych.
Studenci poznają także zasady sztuki operatorskiej oraz skupią się na doskonaleniu zdolności z zakresu realizacji dźwięku. W ramach licznych warsztatów, skupisz się również na udoskonalaniu swojego warsztatu scenopisarskiego oraz nauce zasad wykonywania scenografii.
Program nauczania zakłada także realizacje lektoratu z wybranego języka obcego, dzięki któremu rozwiniesz zdolności językowe i tym samym zwiększysz swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
Zawód i rola reżysera nie były określone tak naprawdę jeszcze do drugiej połowy XIX wieku. Zmianę przyniosła Wielka Reforma Teatru, której jeden z postulatów przyznawał reżyserowi zadanie zinscenizowania spektaklu. Jego pracą zatem jest stworzenie artystycznej koncepcji sztuki lub scenariusza i urzeczywistnienie jej.
Może płynąć stąd wniosek, że osoba taka musi być wszechstronnie uzdolniona i wykształcona. Oprócz wiedzy merytorycznej w zakresie teartu, filmu i literatury oraz technicznej z zakresu fotografii czy sztuki operatorskiej, musi być osobą wrażliwą i spostrzegawczą; wnikliwym obserwatorem życia codziennego.
Jedną z jego najważniejszych zalet powinna być zdolność do opowiadania historii nie słowem, a obrazami czy dźwiękiem. Osobowościowo powinien być to człowiek, którego nie odstraszą niespodzianki czy konieczność podejmowania decyzji pod presją czasu oraz liczne kłopoty, które mogą wyniknąć podczas pracy.
Jego predyspozycje interpersonalne też nie mogą zostać pominięte, ponieważ liczy się tu umiejętność pracy w grupie, cierpliwość, otwartość na ludzi oraz dużo zrozumienia. Reżyserem zatem może zostać jednynie osoba, która jest do tego przekonana w 100%, posiada silną osobowość oraz całą gamę zalet, umiejętności i cech charakteru wymienionych wyżej.
Jeżeli jesteś pewien, że w tym opisie widzisz siebie - bez oszukiwania się, ponieważ studia jak i praca reżysera są bardzo wymagające i czasochłonne - studia na kierunku reżyseria pomogą Ci rozwinąć umiejętności i zdobyć doświadczenie w pracy reżysera.
5. Gdzie studiować Reżyserię
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Reżyseria:
Studia na kierunku Reżyseria trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie).
Studia pierwszego stopnia na kierunku reżyseria będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów i zakończą się nadaniem tytułu licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra. Powyższy kierunek można także realizować w trybie studiów jednolitych, na które poświęcisz pięć lat, czyli dziesięć semestrów.
Absolwent kierunku reżyseria znajdzie zatrudnienie w/jako:
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Reżyseria
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia
Ale, ale..., ale jak być jak Wajda - reżyserem bez Matury?...