Czy warto iść na studia?

Czy warto iść na studia?

Czy warto iść na studia?

03.01.2022

 

Czy warto iść na studia 2022?

Od najmłodszych lat jesteśmy zasypywani pytaniami. Jak w szkole? Masz dziewczynę? Dlaczego nie lubisz warzyw? Kiedy zmądrzejesz? Z biegiem lat pytania się zmieniają, stają się coraz poważniejsze, aż w końcu przybierają formę ostateczną: Wybierasz się na studia?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie należy do najłatwiejszych i nie ma standardowego sposobu, żeby takiego tematu uniknąć.

Na studia można iść, pewnie. Ale po co? Na jaki kierunek? Czego oczekuję od studiów? Co mają mi dać? Czy dzięki studiom można znaleźć dobrą i ciekawą pracę? Czy studia to tylko „papier”? Warto wreszcie rozwiać wątpliwości, zrobić dokładny bilans i jasno odpowiedzieć na pytanie: „Czy warto iść na studia?”

 

 

ZMIANY NA RYNKU PRACY

Nie trzeba być przesadnie bacznym obserwatorem, by zauważyć, że rzeczywistość się zmienia; gospodarcza, kulturalna, obyczajowa. Wszelakie zmiany rodzą pytania, wątpliwości, nowe rodzaje myślenia, nowe rodzaje postępowania.

Wiemy też dobrze, że historia lubi zataczać koło, więc kto wie, czy standardy obowiązujące trzydzieści lat temu nie powrócą za chwilę i nie staną się wyznacznikiem w jakiejś dziedzinie. Skąd taki wywód? Bo ze studiami bywa podobnie.

Studia i wyższa edukacja to temat zawiły. Wiele młodych osób było utwierdzanych w przekonaniu, że wykształcenie przekłada się na pracę i zarobki, czyli im wyższe wykształcenie posiadasz, tym więcej zarabiasz. I tutaj pojawia się pierwsza wątpliwość, gdyż nigdy nie było, nie jest i nie będzie to regułą.

Ukończenie studiów nie równa się zdobyciu ciekawej pracy i pensji, po której pojawia się szeroki uśmiech na twarzy. To mit, kłamstwo. Między innymi dlatego, ważne jest jakie studia wybieramy, dlaczego je wybieramy i jakie nadzieje z nimi wiążemy.

Myśląc o studiach należy postawić sobie kilka pytań: Po co chcę iść na studia? Czego chcę się na nich nauczyć? Czy chcę zdobyć wykształcenie, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy? Czy chcę iść na studia, aby rozwinąć swoje zainteresowania? Ktoś powie, że odpowiedzi i pomysły na życie mogą być jasno sprecyzowane, a rzeczywistość i tak wszystko skonfrontuje.

I ten ktoś będzie miał racje. Dlaczego? Ponad połowa Polaków nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Czyli, na przykład, pan Kazimierz ukończył studia na kierunku Geografia, a pracuje w firmie ubezpieczeniowej, a pani Gabrysia, będąca absolwentką Dziennikarstwa zajmuje się strzyżeniem psów.

 

 

PO CO MI STUDIA

Z badania Millward Brown, wynika, że 53 % Polaków pracuje na stanowisku, które nie łączy się z ich wykształceniem. Jednocześnie, 75 % ankietowanych uważa, że wykształcenie kierunkowe pomaga w znalezieniu pracy, a ponad połowa zmieniłaby profil nauki, gdyby tylko mogła.

Taka sytuacja w głowie młodego człowieka może zrodzić kolejne pytania. Jedno może brzmieć następująco: „Po co mi studia, skoro i tak będę robił co innego?” Patrząc na powyższe wyniki pytanie zdaje się być zasadne. Ale studia to nie tylko podręczniki, notatki, ćwiczenia, laboratoria, wykłady, profesorowie.

To – i jest to naprawdę bardzo ważny argument – najciekawszy, najbarwniejszy i najweselszy okres w życiu człowieka. Dlaczego? Bo jest dorosły, może robić co chce, a w dodatku w towarzystwie ludzi do siebie podobnych, tak samo pozytywnie zakręconych.

Studia to czas, w którym rodzą się najfajniejsze pomysły i najciekawsze projekty. Studia to czas, w którym rodzą się najtrwalsze przyjaźnie, a nawet największe miłości. Studia to także najlepsze imprezy, gdyż bez nakazu powrotu o 22 i ewentualnego szlabanu na komputer za dotkliwe spóźnienie.

Studia to rozkwit. I jeśli komuś niespieszno do książek i ławek to niechaj ten argument przekona go, że bycie żakiem to fantastycznie spędzony czas.

 

STUDIA TO POCZĄTEK TWOJEJ KARIERY

Wracamy na ziemię. Prawie każdy zna choć jedną osobę, która poszła na studia bez przekonania i pomysłu, czyli poszła na studia „bo tak”. To błąd. Studia powinny być pewnym preludium, początkiem do czegoś większego co jedni nazywają karierą, inni pracą, a jeszcze inni działalnością zawodową.

Gdy myślałem o podjęciu studiów dziennikarskich wyobrażałem sobie siebie za kilka lat; rano prowadzę audycję w radiu, potem biegnę do redakcji prasowej, następnie jadę do studia telewizyjnego, a pod koniec dnia siadam do laptopa, by napisać nowy felieton.

Czy to dziwne, bądź śmieszne? Nie. Idąc na studia warto myśleć o przyszłości, gdyż dzięki temu można z nich wynieść znacznie więcej, a nasze marzenia będą motorem do działania. Niestety, są ludzie, którzy idą na studia, bo „tak robią inni”, „bo rodzina oczekuje”, „bo nie mam co ze sobą zrobić”, „bo będę miał papier”, „bo Stefan poszedł, to ja też”.

To chyba najgorszy powód pójścia na studia- szeroko rozumiana nuda i brak jakichkolwiek zainteresowań i oczekiwań. Studia z przymusu, osobistego bądź społecznego, to kompletna strata czasu.

No, dobrze – ale co jeśli , po prostu, nie chcę iść na studia? Czy jestem skazany na bezrobocie, zawodową czarną dziurę i zbieranie puszek? Oczywiście, że nie. Na nic nie ma reguły. Natomiast – a jest to szalenie istotne – można nie mieć wyższego wykształcenia, można nie posiadać dyplomu ukończenia studiów, ale należy mieć umiejętności oraz pojęcie o tym, co się robi.

Inaczej będzie się maleńką, niewidoczną kropką na rynku pracy. I tej teorii można przyznać rację. Ważniejsze są umiejętności, wiedza, doświadczenie i zapał od uzyskanego dyplomu.

Wyjątkiem jest – co chyba oczywiste – medycyna, gdyż chyba nikt nie chciałby operować sobie śledziony „u Waldka”, który wszystko potrafi i od dwudziestu lat pracuje jako złota rączka (sufity podwiesza, to śledziony nie zoperuje?!).

jakie studia wybrać

 

 

ZA I PRZECIW

W początkowych słowach tego artykułu była mowa o stworzeniu bilansu, a więc opowiadaniu się „za” i „przeciw” w temacie pójścia na studia.

ZA: zdobycie wykształcenia, większa szansa na znalezienie pracy, trening umysłu, rozwijanie zainteresowań, poznawanie nowych zagadnień, poszerzanie słownictwa, poznawanie nowych ludzi, zniżki na komunikację miejską, juwenalia.

PRZECIW: egzaminy, kolokwia, zaliczenia.

Z której strony by nie patrzeć bilans wychodzi jednoznaczny. Warto iść na studia! Ale – z potrzeby realizacji własnych marzeń i pomysłów, z myślą o przyszłości, z wiarą o wykonywaniu zawodu związanego z wybranym kierunkiem kształcenia. A jeśli nie chcemy iść na studia, to i tak skupmy się na sobie, na własnym rozwoju, na własnych pomysłach. Szukajmy, sprawdzajmy, zadawajmy pytania, czytajmy – doskonalmy siebie samych.

W Internecie znajdziemy wiele filmów, w których bohaterowie starają się odpowiedzieć na to palące pytanie. Problem w tym, że są to osoby, które są dopiero na pierwszym roku studiów, bądź nie studiują w ogóle, zatem, przyznajmy szczerze – nie wiedzą o czym mówią.

Warto iść na studia, bo warto w siebie inwestować. Warto się uczyć i warto trenować swój mózg. Warto pracować nad sobą. Poza tym, osoby studiujące mają większe powodzenie u płci przeciwnej.

Jeszcze dwadzieścia pięć lat temu w Polsce było ok. czterystu tysięcy studentów. Teraz jest ich prawie półtora miliona. A jakie kierunki studiów są najpopularniejsze?

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się: prawo, medycyna, informatyka, ekonomia, pedagogika, zarządzanie, automatyka i robotyka, budownictwo, architektura, administracja, finanse i rachunkowość, mechanik i budowa maszyn, dietetyka, psychologia. 

 

Czytaj także:

Jakie studia wybrać?

 

SPRAWDŹ JAK WYGLĄDA REKRUTACJA NA POSZCZEGÓLNYCH UCZELNIACH

Rekrutacja na studia w Białej Podlaskiej

Filia AWF w Białej Podlaskiej
Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II

Rekrutacja na studia w Białymstoku

Politechnika Białostocka
Uniwersytet w Białymstoku
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Rekrutacja na studia w Bielsko Białej

Akademia WSB w Cieszynie
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Rekrutacja na studia w Bydgoszczy

Akademia Kujawsko-Pomorska
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu – Oddział w Bydgoszczy

Rekrutacja na studia w Cieszynie

Akademia WSB w Cieszynie

Rekrutacja na studia w Częstochowie

Politechnika Częstochowska
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Rekrutacja na studia w Elblągu

Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych
Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu

Rekrutacja na studia w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

Akademia Ateneum w Gdańsku
Politechnika Gdańska
Polsko - Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
Uniwersytet WSB Merito w Gdyni
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej w Gdyni
Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
Gdański Uniwersytet Medyczny

Rekrutacja na studia w Gliwicach

Akademia WSB w Gliwicach

Rekrutacja na studia w Gorzowie Wielkopolskim

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu – Filia w Gorzowie Wielk.
Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim

Rekrutacja na studia w Kaliszu

Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Oddział w Kaliszu
Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. prof. J. Chechlińskiego w Kaliszu

Rekrutacja na studia w Katowicach i woj. śląskim

Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Akademia Śląska
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
Filia Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego "Apeiron" w Katowicach
Politechnika Śląska w Gliwicach
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uczelnia Metropolitalna
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet WSB Merito w Chorzowie
Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Rekrutacja na studia w Kielcach

Politechnika Świętokrzyska
Społeczna Akademia Nauk w Kielcach
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Rekrutacja na studia w Koszalinie

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
Politechnika Koszalińska
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Koszalinie

Rekrutacja na studia w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Akademia Ignatianum w Krakowie
Akademia WSB w Krakowie
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego "Apeiron" w Krakowie
Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
Akademia Muzyczna w Krakowie
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

Rekrutacja na studia w Kwidzynie

Powiślańska Szkoła Wyższa

Rekrutacja na studia w Lublinie

Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Lublinie)
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Lotnicza Akademia Wojskowa
Lubelska Akademia WSEI
Politechnika Lubelska
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

Rekrutacja na studia w Łodzi

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Politechnika Łódzka
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet WSB Merito w Łodzi
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. prof. J. Chechlińskiego w Łodzi
Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

Rekrutacja na studia w Nowym Sączu

Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu

Rekrutacja na studia w Nowym Targu

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu

Rekrutacja na studia w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Rekrutacja na studia w Opolu

Politechnika Opolska
Uniwersytet WSB Merito w Opolu
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu
Uniwersytet Opolski

Rekrutacja na studia w Poznaniu

Collegium Da Vinci w Poznaniu
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Poznaniu)
Politechnika Poznańska
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
WSHIU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu
Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu
Wyższa Szkoła Logistyki
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Rekrutacja na studia w Radomiu

Europejska Uczelnia Społeczno - Techniczna w Radomiu
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu

Rekrutacja na studia w Rybniku

Filia Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Rybniku

Rekrutacja na studia w Rzeszowie

Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Rzeszowie)
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Uniwersytet Rzeszowski
WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie

Rekrutacja na studia w Siedlcach

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

Rekrutacja na studia w Słupsku

Akademia Pomorska w Słupsku

Rekrutacja na studia w Szczecinie

Akademia Nauk Stosowanych Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie
Collegium Balticum - Akademia Nauk Stosowanych
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Szczecinie)
Politechnika Morska w Szczecinie
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet WSB Merito w Szczecinie
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej Wydział Zamiejscowy w Szczecinie
Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie

Rekrutacja na studia w Toruniu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet WSB Merito w Toruniu

Rekrutacja na studia w Warszawie

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
Collegium Civitas w Warszawie
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska w Warszawie
Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
Politechnika Warszawska
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie
Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
Uczelnia Łukaszewski w Warszawie
Uczelnia Społeczno-Medyczna w Warszawie
Uczelnia Techniczno - Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie
Uczelnia WSB Merito w Warszawie
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Warszawski
VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka w Warszawie
Warszawski Uniwersytet Medyczny
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa i Ochrony im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z siedzibą w Warszawie
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej
Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Akademia Teatralna w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Lingwistyczna Szkoła Wyższa w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

Rekrutacja na studia w mieście Wrocławiu

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia we Wrocławiu)
Coventry University Wroclaw
Dolnośląski Wydział Bezpieczeństwa i Nauk Społeczno-Prawnych WSBPI „Apeiron” we Wrocławiu
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
Uniwersytet Dolnośląski DSW
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu
Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Politechnika Wrocławska
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu

Rekrutacja na studia w Zielonej Górze

Uniwersytet Zielonogórski

Rekrutacja na studia w Żywcu

Akademia WSB w Żywcu

SPRAWDŹ JAK WYGLĄDA REKRUTACJA NA POSZCZEGÓLNYCH UCZELNIACH

Rekrutacja na studia w Białymstoku

Politechnika Białostocka
Uniwersytet w Białymstoku

Rekrutacja na studia w Bielsko Białej

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Rekrutacja na studia w Bydgoszczy

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu – Oddział w Bydgoszczy
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Oddział w Bydgoszczy

Rekrutacja na studia w Częstochowie

Politechnika Częstochowska
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Rekrutacja na studia w Elblągu

Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu

Rekrutacja na studia w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

Politechnika Gdańska
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Morski w Gdyni
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
Gdański Uniwersytet Medyczny

Rekrutacja na studia w Gorzowie Wielkopolskim

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

Rekrutacja na studia w Katowicach i woj. śląskim

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Politechnika Śląska w Gliwicach
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Rekrutacja na studia w Kielcach

Politechnika Świętokrzyska
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Rekrutacja na studia w Koszalinie

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
Politechnika Koszalińska

Rekrutacja na studia w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Akademia Ignatianum w Krakowie
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Akademia Muzyczna w Krakowie
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

Rekrutacja na studia w Lublinie

Lubelska Akademia WSEI
Politechnika Lubelska
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Rekrutacja na studia w Łodzi

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Politechnika Łódzka
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

Rekrutacja na studia w Nowym Sączu

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

Rekrutacja na studia w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Rekrutacja na studia w Opolu

Politechnika Opolska
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu
Uniwersytet Opolski

Rekrutacja na studia w Poznaniu

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Rekrutacja na studia w Radomiu

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu

Rekrutacja na studia w Rzeszowie

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Uniwersytet Rzeszowski

Rekrutacja na studia w Siedlcach

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

Rekrutacja na studia w Słupsku

Akademia Pomorska w Słupsku

Rekrutacja na studia w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Uniwersytet Szczeciński
Akademia Sztuki w Szczecinie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Rekrutacja na studia w Toruniu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Rekrutacja na studia w Warszawie

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
Politechnika Warszawska
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Warszawski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

Rekrutacja na studia w mieście Wrocławiu

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Wrocławski
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Politechnika Wrocławska
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Rekrutacja na studia w Zielonej Górze

Uniwersytet Szczeciński – Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze
Uniwersytet Zielonogórski

Komentarze (10)

Basia odpowiedz

poldi, ja wybrałam studia podyplomowe na WSKZ i uważam, że to była dobra decyzja.Materiały były solidnie przygotowane i opracowane przez doświadczoną kadrę. Dodakowo na WSKZecie uczysz się online więc możesz łączyć naukę z pracą.Możesz również liczyć na dobry kontakt z uczelnią i wsparcie na każdym etapie nauki.

poldi odpowiedz

A czy ktoś zdecydował się na studia podyplomowe? Czy możecie polecić uczelnie?

Regr odpowiedz

No i jeszcze sprawy formalne związane z ZUS czyli naszą przyszłą emeryturą .5 letnie studia to niestety 5 lat bez składki emerytalnej .A ZUS rozliczy kiedyś każdego co do minuty .Średnia emerytura w Polsce to 2500 zł a ile to jest w przełożeniu na 5 lat pracy łatwo można sobie policzyć ....

Keji odpowiedz pokaż odpowiedzi (3)

A ja się zastanawiam nad studiami podyplomowymi, czy taki "dodatkowy papierek" cokolwiek daje? czy to się opłaca? Szukam kierunku związanego z bankowością, zarządzaniem.

OeWSB W odpowiedzi do: Keji odpowiedz

Dzień dobry, Studia podyplomowe dają możliwość rozwoju i są doskonałą inwestycją w swoją przyszłość. Zapraszam do zapoznania się z ofertą studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Bankowej. Nasze placówki dostępne są w wielu polskich miastach, na przykład w Chorzowie, Warszawie czy Toruniu. Ze szczegółami można zapoznać się na naszej stronie ineternetowej: http://wsb.pl W razie pytań służę pomocą. Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki ___________________________ Online Ekspert WSB

Keji W odpowiedzi do: OeWSB odpowiedz

A czy można za studia płacić w ratach? Od kiedy będzie można się zapisać?

OeWSB W odpowiedzi do: Keji odpowiedz

Dzień dobry, Rekrutacja do Wyższej Szkoły Bankowej na studia podyplomowe jest otwarta. Oczywiście można płacić w dogodnych ratach a dodatkowo Uczelnia oferuje atrakcyjne zniżki. Wszystkie szczegóły znajdują się na naszej stronie internetowej https://www.wsb.pl/studia-i-szkolenia/studia-podyplomowe W razie pytań służę pomocą. Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki ___________________________ Online Ekspert WSB

SHOGO odpowiedz

A ja studiuję zaocznie, pracuję i jakoś nie muszę ciągnąć hajsu od rodziców. Jak masz trochę oleju w głowie to sobie poradzisz, a jak jeszcze nie dojrzałeś do samodzielnego życia to tak to będzie wyglądać.

Student1 odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Ten artykuł nie jest obiektywny. Jest przeklamany. Niby autor próbuje pisać obiektywnie ale koniec końców wypisuje tylko w minusach: "kolokwia, egzaminy" a do plusów rozpisuje się o rzekomym beztroskim życiu studentów. Warto też zwrócić uwagę na sytuację finansową studentów. Pieniędzy nie mają, muszą kombinować na różne sposoby, dorabiać przez to mają mało czasu na naukę, ciągle zmęczeni praca studia praca studia. Jedyne co od życia to "odcina" na imprezie z nowymi znajomymi. Trochę mało to ambitne opisywać słów to beztroskie mają życie studenci, chociaż takie kolorowe nie jest. Studenci albo ciągną hajs od rodziców co jest według mnie żałosne w dodatku że no przecież są młodzi to imprezy bo studia to fajny okres. Ludzie serio jesteście na tyle nie dojrzali że cieszcie się faktem że będziecie mogli sobie imprezowa i studiować za hajs rodziców. Wiadomo są też Ci co mają stypendium ale muszę się bardzo napracować na to lub być bardzo zdolnymi ale większość bierze pieniądze od rodziców. Mam nadzieję że osoby które ten artykuł przeczytają zauważa ten rażący brak obiektywizmu i znają realia studiów. Uprzedzam hejty, nie jestem zazdrosny tylko ziirytowal mnie ten artykuł który nie pokazuje całej prawdy. Pozdrawiam i życzę mądrych decyzji

onaa W odpowiedzi do: Student1 odpowiedz

tez sie zgodze, ze to stereotyp, ze studia to taki super fajny okres w zyciu. Nie kazdy imprezuje bo nie kazdy jest ekstrawertykiem i nie kazdy ma tak latwe studia by znalazl czas na imprezy.

wsaib

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Rekrutacja na uczelniach

Łódź

Warszawa

Kraków

Poznań

Katowice i woj. śląskie

Lublin

Kielce

Wrocław

Opole

Zielona Góra

Bydgoszcz

Toruń

Olsztyn

Szczecin

Gdańsk | Gdynia | Sopot

Rzeszów

Częstochowa

Białystok

Bielsko-Biała

Koszalin

Słupsk

Siedlce

Nowy Sącz

Kalisz

Biała Podlaska

Elbląg

Kwidzyn