Uczelnie w Zielonej Górze dążą do tego, by zapewnić swoim studentom komfort w zdobywaniu wiedzy, dlatego realizację studiów inżynierskich w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy proponują zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka, warto wybrać studia dzienne. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w tygodniu, rozważ studia zaoczne i spotkania weekendowe. Pamiętaj jednak, że nawet na uczelniach publicznych studia niestacjonarne są płatne.
Program kształcenia opiera się w dużej mierze na naukach ścisłych, ale także na treściach wiążących się z psychologią czy prawem. W siatce zajęć znajdziesz na przykład takie przedmioty jak:
-
antropometria i ergonomia,
-
bezpieczeństwo informacji i ochrona własności intelektualnej,
-
kształcenie pracownicze i komunikacja społeczna,
-
metody i systemy zarządzania bezpieczeństwem i ryzykiem w środowisku pracy,
-
ekonomika przedsięwzięć z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,
-
wytrzymałość materiałów,
-
analiza i ocena zagrożeń chemicznych,
-
psychofizyczne właściwości człowieka a wykonywanie pracy
-
i wiele innych.
Zajęcia realizowane są w ramach wykładów, laboratoriów, ćwiczeń czy projektów.
Absolwenci zdobywają wiedzę odnoszącą się do nauk technicznych, bezpieczeństwa i higieny pracy, skupiając się jednocześnie na zagrożeniach, które występują w procesach technologicznych i metodach, które te zagrożenia mogą wyeliminować lub ograniczyć. Zdobywają odpowiednie umiejętności, które pozwalają im ocenić ryzyko zawodowe oraz badać wypadki przy pracy czy choroby zawodowe. Studenci zdobywają zdolności odnoszące się do interpretowania zjawisk i procesów zachodzących w procesach technicznych, a także poprawiają zdolności komunikacyjne, które są niezwykle ważne w bezpośrednich kontaktach z pracownikami i przełożonymi firm.
1. Dla kogo ten kierunek?
Bezpieczeństwo i higiena pracy to bardzo popularny w ostatnich czasach kierunek. Interdyscyplinarna nauka wywołuje wielkie poruszenie niemal w każdym zakładzie, firmie, ośrodku, instytucji, bowiem w każdej pracy, w każdym zawodzie pracownik musi mieć stworzone bezpieczne i higieniczne warunki do wykonywania powierzonego mu zadania i nic nie powinno mu w tym przeszkadzać. Właśnie dlatego większość pracodawców zapoznaje swoich podwładnych z regulaminem odnoszącym się do tak zwanego BHP.
Idealni kandydaci na tego typu studia inżynierskie nie mogą mieć problemów z naukami ścisłymi, które są podstawą zaplanowanego przez uczelnie w Zielonej Górze programu kształcenia. Jeśli w zakresie Twoich zainteresowań mieści się ryzyko zawodowe oraz warunki pracy, a także pragniesz zgłębiać wiedzę na ten temat, ten kierunek może być właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy w Zielonej Górze realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunek bezpieczeństwo i higiena pracy w Zielonej Górze możesz realizować na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczelnia zapewnia wszechstronne wykształcenie, oferując różnorodność kierunków studiów. Właśnie dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych kandydatów na studia.
4. Praca po studiach
Studia w Zielonej Górze na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy przygotowują absolwentów do pracy w administracji państwowej, administracji samorządowej, administracji gospodarczej i oświatowej w zakresie problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy, w średnich i dużych przedsiębiorstwach, w służbie bezpieczeństwa i higieny pracy, w instytucjach, które zajmują się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Absolwenci oceniają przebieg procesów produkcyjnych w zakładach pracy w odniesieniu do bezpieczeństwa i higieny pracy, przeprowadzają kontrole przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, oceniają rozwiązania techniczno-organizacyjne pod względem spełniania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, badają okoliczności i przyczyny wypadków przy pracy oraz podejmują odpowiednie działania profilaktyczne.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia prócz przedmiotów skupiających się wokół nauk ścisłych oferuje także przygotowanie z zakresu prawa czy psychologii. W siatce zajęć znajdziesz na przykład: metody analizy danych w inżynierii bezpieczeństwa, podstawy psychologii i socjologii, zarządzanie zasobami ludzkimi, grafika inżynierska i podstawy projektowania, przygotowanie i doskonalenie zawodowe pracowników, analiza i ocena zagrożeń fizycznych, podstawy technicznego bezpieczeństwa pracy, podstawy socjotechniki w zarządzaniu zespołami ludzkimi, metody i systemy zarządzania bezpieczeństwem i ryzykiem w środowisku pracy i wiele innych.