Weterynaria - Warszawa

Studia w Warszawie na kierunku

weterynaria

Odkryj kierunek weterynaria w Warszawie i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

16.08.2023

Weterynaria studia Warszawa 2023| woj. mazowieckie

Weterynaria w Warszawie to 5,5-letnie studia (jednolite magisterskie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej). 

Studia na kierunku weterynaria w Warszawie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5,5 roku (studia jednolite magisterskie)

Opis kierunku

Los zwierząt – nie tylko psów i kotów – nie jest ci obcy? Chcesz czuwać nad ich zdrowiem i bezpieczeństwem? Dodatkowo też interesują cię kwestie związane z naukami medycznymi i biologicznymi? Uczelnie w Warszawie przygotowały propozycję kształcenia idealną dla ciebie – studia na kierunku weterynaria. W programie kształcenia znalazły się przedmioty poświęcone anatomii oraz fizjologii zwierząt różnego gatunku.

 

Uczelnie

W Warszawie weterynarię możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznejSzkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW).
 

Praca po studiach

Studia w Warszawie na kierunku weterynaria obfitują również w szereg laboratoriów i zajęć praktycznych. Studenci uczą się między innymi, jak prawidłowo przeprowadzać różnorodne zabiegi chirurgiczne, dostosowywać leczenie zwierząt do ich indywidualnych potrzeb oraz co robić, by zadbać o jak najlepszą egzystencję zwierząt gospodarczych. Po zakończeniu nauki na absolwentów czeka praca w klinikach weterynaryjnych, inspekcjach sanitarnych, fermach czy ośrodkach badawczo-rozwojowych.

czytaj dalej wszystko o Weterynaria - Warszawa

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie jest kierunek WETERYNARIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Weterynaria stopień: (Jednolite), czas trwania: 5,5 roku
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na studia na kierunku weterynaria w Warszawie?

Studia na kierunku weterynaria mają profil ścisły. Można je wręcz porównać do kształcenia medycznego, bo w swojej pracy zajmować się będziesz przecież leczeniem zwierząt. Zachwyt nad nimi i miłość do nich w procesie rekrutacji może oznaczać zbyt mało. Jeżeli zależy ci na kształceniu się na studiach weterynaryjnych, to swoje przygotowania maturalne powinieneś rozpocząć już dziś.

Wśród przedmiotów, które zdawać będziesz na maturze, powinny znaleźć się obligatoryjnie: biologia, chemia, matematyka. Dodatkowym atutem będzie dobra znajomość dowolnie wybranego języka obcego nowożytnego. Tylko twoja determinacja sprawi, że przekroczysz próg wymarzonej uczelni.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Weterynaria w Warszawie

Jak wyglądają studia na kierunku weterynaria w Warszawie?

1. Dla kogo ten kierunek

Od wielu lat w naszych świadomościach dominuje przeświadczenie, że zakres usług weterynarzy skupia się wyłącznie na zwierzętach. Oczywiście to podstawa pracy każdej osoby, która kończy studia na kierunku weterynaria. Warto uświadomić sobie, że medycyna weterynaryjna to nauka, która sięga znacznie głębiej. W jej zakres wchodzi nie tylko profilaktyka, diagnostyka i leczenie chorób zwierząt. Każdy z nas chce mieć dzisiaj poczucie, że jego ukochany zwierzak trafi pod opiekę najlepszych specjalistów. Mało kto ma świadomość, że zakres usług świadczonych przez weterynarzy jest szerszy. To oni bowiem chronią ludzi przez chorobami odzwierzęcymi i dbają o jakość produktów, które są odzwierzęce.

Studia na kierunku weterynaria będą idealne dla osób, które interesują się naukami ścisłymi, takimi jak biologia, czy chemia. W przyszłej pracy weterynarza na pewno duże znaczenie odgrywa także empatia oraz wrażliwość na cierpienie zwierząt. Te dwie cechy powinny być jednak przekute w praktyczne działanie, dzięki któremu to cierpienie będzie zmniejszone. Jeżeli wybierzesz te studia, musisz mieć świadomość, że czeka cię wiele intensywnej nauki, która przekuje się po czasie w zatrudnienie zgodne z profilem wykształcenia.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku weterynaria możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia jednolite magisterskie

 

2. Tryb:
 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku weterynaria w Warszawie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.

Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.  

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Praca po studiach

Osoby, które wybierają studia na kierunku weterynaria mogą kończyć studia z poczuciem, że istnieje duża szansa, że znajdą one od razu pracę w zawodzie. Mimo że gabinetów weterynaryjnych w miastach jest całkiem sporo, to wciąż potrzebni są specjaliści, którzy zajmują się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób naszych ukochanych zwierząt domowych. Warto podkreślić, że oczywiście praca w prywatnym gabinecie weterynaryjnym jest tylko jedną z wielu możliwych ścieżek kształcenia.

Studia weterynaryjne przygotowują bowiem do pracy w instytucjach inspekcji weterynaryjnej, czy stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Możesz pracować także w stacjach hodowli zwierząt, czy placówkach naukowych. To, jak potoczy się twoja kariera, zależne będzie w dużej mierze od twoich indywidualnych zainteresowań i chęci zawodowego rozwoju.

 

4. Program kształcenia i gdzie studiować

Studia weterynaryjne mają bardzo specyficzny i specjalistyczny charakter. W praktyce oznacza to, że ten profil kształcenia nie znajdzie się w ofercie każdej jednostki akademickiej. Dydaktyką na tym kierunku mogą zajmować się tylko te ośrodki, które dysponują jak najlepszym zapleczem technicznym oraz laboratoryjnym. Oznacza to w praktyce, że studia w Warszawie możesz rozpocząć na tym kierunku w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Możesz mieć pewność, że ta uczelnia zapewni ci kształcenie pod okiem profesjonalistów.

Osoby, które wybierają studia na kierunku weterynaria, muszą mieć świadomość, że rozciąga się przed nimi perspektywa wielu intensywnych lat kształcenia. W ten profil kształcenia wpisanych jest zarówno wiele zajęć z podstawowych nauk ścisłych, wśród których znajdą się przykładowo biologia, biochemia, czy chemia organiczna. Jako studenta weterynarii czeka cię wiele godzin ćwiczeń praktycznych w laboratoriach. Program kształcenia wypełniać będą także zajęcia kierunkowe związane przykładowo z fizjologii zwierząt, weterynarii sądowej, czy żywienia zwierząt.

Program kształcenia na studiach weterynaryjnych musi mieć bardzo rozbudowany charakter. Wiedza przyszłych weterynarzy musi obejmować bowiem wiele nauk ścisłych. Swoją przygodę z tym kierunkiem rozpoczniesz zatem od zgłębiania podstawowych zagadnień, które związane są przykładowo z:

 • chemii;
 • biofizyki;
 • fizjologii komórki;
 • czy genetyki.

 

Czas studiów weterynaryjnych to jednak czas zgłębiania zagadnień kierunkowych, które niejednokrotnie wymagają wielu godzin poświęconych na pracę w laboratoriach. Studentów tego kierunku czeka także wiele wykładów oraz ćwiczeń praktycznych, podczas których będą się zapoznawać z:

 • anatomią zwierząt;
 • epidemiologią weterynaryjną;
 • anatomią porównawczą zwierząt;
 • praktyką hodowlaną;
 • czy higieną zwierząt rzeźnych.

 

Musisz pamiętać, że studia weterynaryjne to nie tylko profil kształcenia, który da ci wiedzę o diagnostyce i leczeniu podstawowych chorób u zwierząt domowych takich jak psy koty. Musisz mieć świadomość, że czas twojego kształcenia obejmować także będzie naukę o gatunkach zwierząt hodowlanych, o żywności pochodzenia odzwierzęcego itd. Przed tobą bardzo intensywny czas kształcenia, więc musisz podejść do niego naprawdę rzetelnie.

Dodatkowo studia weterynaryjne rozwijać będą także twoje umiejętności interpersonalne i tzw. kompetencje miękkie. Pamiętaj, że w swojej pracy spotykać będziesz wielu zrozpaczonych właścicieli zwierząt, którzy pragną zapewnić im to, co najlepsze. Do twoich obowiązków należeć będzie zatem nie tylko leczenie czworonożnych pacjentów, lecz także rzetelna i umiejętna rozmowa z klientami, więc te umiejętności także będziesz rozwijać podczas studiów weterynaryjnych w Warszawie.

Ile trwają studia na kierunku weterynaria w Warszawie?

Studia na kierunku Weterynaria w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia weterynaryjne to studia jednolite magisterskie, w związku z czym ciężka praca każdego z absolwentów zostanie wynagrodzona uzyskaniem przez niego tytułu magistra oraz uprawnień do wykonywania pracy w zawodzie weternarza. Jak w przypadku wszystkich studiów jednolitych, tak i tutaj nie istnieje możliwość podzielenia edukacji na dwa etapy, z których każdy kończy się innym utytułowaniem.

Weterynaria w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
jednolite magisterskie 5,5 roku lekarz weterynarii

Jaka praca po studiach na kierunku weterynaria w Warszawie?

Dziś młodzi ludzie kształcenie wyższe wybierają nie tylko ze względu na chęć rozwoju i pogłębiania zainteresowań. Dziś liczy się także to, jakie perspektywy zatrudnienia rozciągają się przed nimi w przyszłości. Uczelnie w Warszawie starają się zapewnić swoim studentom takie profile dydaktyczne, dzięki którym nie będą musieli się martwić o pracę w przyszłości. Zawód weterynarza jest dziś wyjątkowo popularny, ponieważ współcześnie każdy miłośnik zwierząt chce otaczać swoje pupile jak najlepszą opieką.

Studia weterynaryjne przygotowują cię zatem do pracy w prywatnych gabinetach weterynaryjnych, gdzie zajmować się będziesz profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób zwierzęcych. Pamiętaj, że jest to jedna z wielu możliwych ścieżek dla rozwoju twojej kariery. Jako abiturient studiów na kierunku weterynaria w Warszawie możesz także pracować w:

 • jednostkach badawczych;
 • stacjach sanitarno-epidemiologicznych;
 • inspekcji weterynaryjnej;
 • stacjach hodowli zwierząt;
 • placówkach naukowych;
 • nadzorze produkcji żywności itd.

 

Pamiętaj, że to, jak rozwijać się będzie twoja kariera, zależy wyłącznie od ciebie. Dbaj o to, by także w trakcie trwania działalności zawodowej nieustannie się rozwijać, uczestniczyć w kursach i szkoleniach. Ukończenie studiów weterynaryjnych daje ci także wymierną szansę na utworzenie własnej działalności gospodarczej, która będzie mieć charakter lecznicy dla zwierząt.

 

Ile wynoszą zarobki absolwentów kierunku studiów Weterynaria?

Po ukończeniu studiów na kierunku Weterynaria absolwenci mają przed sobą wiele możliwości zawodowych. Część absolwentów decyduje się na pozostanie na uczelni, jednak zdecydowana większość podejmuje zatrudnienie m.in. w stancjach sanitarno-epidemiologicznych, inspekcjach weterynaryjnych, stacjach hodowli zwierząt, nadzorze produkcji żywności, placówkach naukowych, a także w jednostkach badawczych, Niektórzy z absolwentów decydują się również na otworzenie własnej działalności gospodarczej np. własnej kliniki weterynaryjnej. Absolwenci Weterynarii najczęściej pracują właśnie jako lekarze weterynarii. Czym zajmują się na co dzień i ile wynoszą ich miesięczne zarobki?

 

Weterynarz

Absolwenci kierunku studiów Weterynaria mogą podjąć zatrudnienie jako weterynarze. Czym się zajmują? Obowiązki weterynarza mogą różnić się w zależności od wybranej placówki, w której pracują. Mogą zajmować się zwierzętami hodowlanymi, a także tymi domowymi. W przypadku zwierząt hodowlanych odpowiadają np. za inseminację lub zbadanie zwierzęcia czy mięso nadaje się do sprzedaży. Jeśli chodzi o zwierzęta domowe, to zajmują się wszelkimi dolegliwościami zgłaszanymi przez właścicieli. Poprzez profilaktykę, do poważniejszych schorzeń i zabiegów operacyjnych. Mediana zarobków weterynarza wynosi około 4360 zł brutto miesięcznie.

Źródło: wynagrodzenia.pl (listopad 2021)  

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami. 

Gdzie studiować na kierunku weterynaria w Warszawie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Kierunek weterynaria - uczelnie w Warszawie

czytaj dalej uczelnie w Warszawie

Uczelnie w Warszawie - kierunek weterynaria:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW) stacjonarne studia jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek weterynaria w Warszawie?

Zanim rozpoczniesz studia weterynaryjne, zastanów się, czy ten profil kształcenia na pewno do ciebie pasuje. Nie każdy absolwent szkoły średniej będzie dawać sobie radę w pracy, która wymaga działania pod presją czasu i ratowania cierpiących zwierząt. Nim przystąpisz do rekrutacji, odpowiedz sobie najpierw na kilka podstawowych pytań:

 • Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia ci problemu?
 • Czy kochasz zwierzęta i ich los nie jest ci obojętny?
 • Czy wykazujesz się dużą empatią i otwartością?
 • Czy jesteś dokładny i precyzyjny?

 

Jeżeli odpowiadasz na t pytania twierdząco, to kierunki studiów takie jak weterynaria stoją dla ciebie otworem. Zanim przekroczysz próg uczelni, to będziesz musiał wziąć udział w procedurze rekrutacyjnej. Przeanalizuj dobrze, jakie przedmioty wybrać podczas egzaminów maturalnych. W przypadku weterynarii powinny mieć one przede wszystkim profil ścisłych. Wśród nich muszą się znaleźć obowiązkowo: matematyka, chemia, biologia, czy nawet fizyka. Pamiętaj, by część z nich zdawać na poziomie rozszerzonym. To realnie zwiększy Twoje szanse na znalezienie się na listach osób przyjętych.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, których wiedza wyróżnia się na tle innych rówieśników, jest wzięcie udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Dla laureatów i finalistów stopnia centralnego otwiera ona drogę do znalezienia się na listach osób przyjętych poza kolejnością. Studia w Warszawie na kierunku weterynaria powinny cię skłonić do takich olimpiad jak:

 • Olimpiada Matematyczna;
 • Olimpiada Biologiczna;
 • czy Olimpiada Chemiczna.

 

Nie zapomnij także o terminowym złożeniu dokumentów rekrutacyjnych. Jeśli ten etap zostanie przez ciebie zaniedbany, może okazać się, że zostaniesz i tak skreślony z listy osób przyjętych. Wśród dostarczanych przez ciebie dokumentów powinny się na pewno znaleźć skany dowodu, zdjęcia do legitymacji oraz oczywiście świadectwo maturalne.

 

STUDIA W WARSZAWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Warszawie

studia w Warszawie

 

WETERYNARIA - ważne informacje

weterynaria studia

studia weterynaryjne w Warszawie

studia weterynaryjne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku weterynaria w Warszawie?

Studia weterynaryjne to idealny wybór dla osób, które swoją zawodową przyszłość chciałby związać z bezpośrednią pracą ze zwierzętami.

Justyna, studentka drugiego roku, przekonuje:

Dla mnie wybór studiów weterynaryjnych był naturalny ze względu na długą tradycję tego zawodu w mojej rodzinie. Od najmłodszych lat byłam uczona szacunku do zwierząt. Po ukończeniu studiów chcę zajmować się ich leczeniem. Nie wyobrażam sobie innej pracy!

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Weterynaria Warszawa studia jednolite magisterskie


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Weterynaria Warszawa studia stacjonarne

Kierunki weterynaryjne w Warszawie

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia