Chemical engineering and technology - Rzeszów

Chemical engineering and technology - Rzeszów

Studia na kierunku chemical engineering and technology w Rzeszowie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Chemical engineering and technology stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne

05.05.2024

Chemical engineering and technology - studia Rzeszów 2024 | woj. podkarpackie

Studia na kierunku chemical engineering and technology to studia inżynierskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia inżynierskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

Chemical engineering and technology - Rzeszów
Studia na kierunku chemical engineering and technology w Rzeszowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku chemical engineering and technology w Rzeszowie rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 12 września 2024 r. | Chemical engineering and technology Rzeszów - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Chemical engineering and technology to interdyscyplinarna dziedzina nauk, która łączy wiedzę z chemii, fizyki, matematyki i nauk technicznych. Studia te uczą, jak projektować, opracowywać i optymalizować procesy chemiczne, a także jak zarządzać nimi, aby produkować różne substancje i materiały na skalę przemysłową. Studenci poznają też zasady projektowania i analizy procesów chemicznych, takie jak modelowanie, symulacje i optymalizacje procesów produkcyjnych. Kształcenie daje też wgląd w wiele gałęzi przemysłu chemicznego, takich jak przemysł petrochemiczny, farmaceutyczny czy spożywczy.

Praca po studiach

Absolwenci, kończąc studia w Rzeszowie na tym kierunku mają wiele możliwości zatrudnienia, w tym w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, farmaceutycznym, spożywczym, kosmetycznym, energetycznym, a także w laboratoriach badawczych. Znajdą pracę w zakładach produkcyjnych jako inżynierowie procesu, produkcji lub inżynierowie technologiczni. Odnajdą się również, pracując nad rafinacją ropy naftowej, produkcją gazu ziemnego czy przetwarzaniem surowców petrochemicznych.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Rekrutacja na studia w Rzeszowie na ten kierunek prowadzona jest na podstawie rankingu, który tworzy się, uwzględniając wyniki na maturze z matematyki, biologii, chemii, języka obcego nowożytnego. Kandydaci muszą też znać język angielski na poziomie, który umożliwia studiowanie w tym języku.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku chemical engineering and technology?

Chemiczne kierunki studiów w Rzeszowie mają zwykle strukturę, która obejmuje zarówno nauki teoretyczne, jak i praktyczne umiejętności. Nie inaczej jest na kierunku chemical engineering and technology, który obejmuje podstawy nauki w formie matematyki, fizyki, chemii. Studenci uczą się także zasad termodynamiki stosowanych w procesach chemicznych.

Zajęcia obejmują również metody separacji, takie jak destylacja, ekstrakcja czy osmoza. Studenci uczą się projektować i optymalizować procesy chemiczne na podstawie zasad inżynierskich. Poznają również zasady bezpiecznego zarządzania procesami chemicznymi.

Poza tym uczelnie w Rzeszowie w ramach tej ścieżki kształcenia prowadzą zajęcia laboratoryjne, w ramach których uczestnicy mogą wykonywać eksperymenty, aby zastosować zdobytą wiedzę. Biorą też udział w praktykach w przemyśle, które dają im doświadczenie w realnym środowisku pracy.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku chemical engineering and technology możemy podzielić na:

1. Typ

 • studia inżynierskie.

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci znają podstawy chemii, fizyki innych nauk przyrodniczych. Wyróżnia ich wiedza na temat podstawowych zasad inżynierii chemicznej, w tym termodynamiki, kinetyki i mechaniki płynów.

Potrafią projektować, analizować i optymalizować procesy chemiczne oraz technologiczne. Stosują różne metody separacji, takie jak destylacja, ekstrakcja czy chromatografia. Rozumieją jednocześnie zasady bezpiecznego prowadzenia procesów chemicznych i zarządzania ryzykiem. Minimalizują przy tym wpływ procesów chemicznych na środowisko i dbają o zrównoważony rozwój.

Potrafią zarządzać projektami chemicznymi, w tym planować, budżetować i realizować je. Prezentują uzyskane wyniki badań i projektów w sposób zrozumiały oraz przekonujący. Tworzą też nowe rozwiązania i innowacje w dziedzinie chemii oraz technologii chemicznej.

Uczelnie w Rzeszowie - kierunek chemical engineering and technology:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza (Wydział Chemiczny) stacjonarne I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku chemical engineering and technology?

Studia na kierunku chemical engineering and technology trwają 3,5 roku (studia inżynierskie).

Chemical engineering and technology w Rzeszowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier

Jaka praca po studiach na kierunku chemical engineering and technology

Absolwenci mają wiele możliwości pracy w różnych gałęziach przemysłu oraz innych sektorach. Dzięki interdyscyplinarnemu wykształceniu mogą podjąć pracę w wielu obszarach związanych z przetwarzaniem, analizą i produkcją substancji chemicznych.

Odnajdą się w zakładach produkcyjnych na stanowisku inżyniera procesu, produkcji lub technologicznego. Będą rozwijać nowe produkty chemiczne i optymalizować istniejące procesy produkcyjne.

Czeka na nich także praca nad zapewnieniem jakości produktów chemicznych w różnych sektorach przemysłowych. Mogą prowadzić audyty jakości i nadzór nad zgodnością z przepisami. Bez problemu znajdą zatrudnienie również w laboratoriach badawczych nad rozwojem, nowych technologii oraz materiałów.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku chemical engineering and technology

 • przemysł chemiczny,
 • inżynier procesu,
 • inżynier produkcji,
 • inżynier technologiczny,
 • przemysł farmaceutyczny,
 • przemysł spożywczy,
 • przemysł petrochemiczny i energetyczny,
 • przemysł kosmetyczny i materiałowy,
 • ochrona środowiska,
 • laboratoria badawcze.

Zdobyte umiejętności i kompetencje sprawiają, że absolwenci są dobrze przygotowani do pracy w przemyśle chemicznym, energetycznym, farmaceutycznym oraz w wielu innych sektorach. Mają także potencjał do prowadzenia badań naukowych i innowacyjnych projektów w dziedzinie chemii oraz technologii chemicznej.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Chemical engineering and technology Rzeszów studia i stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Chemical engineering and technology Rzeszów studia stacjonarne

Chemical engineering and technology w Rzeszowie

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia