Uczelnie w Szczecinie zaprojektowały ten kierunek w taki sposób, aby kształcenie było zróżnicowane i obejmowało zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Studenci analizują teksty literackie. Zajęcia poświęcone są kulturom krajów, w których używa się języków germańskich.
Prowadzone są także zajęcia z drugiego wybranego języka, obejmujące podobne aspekty jak w przypadku języka głównego. Podczas wykładów omawiane są podstawowe aspekty związane z nauką języków. W trakcie ćwiczeń studenci analizują teksty i w praktyce uczą się języka.
Studenci mogą też wybrać daną specjalizację studiów, m.in. język angielski z elementami wiedzy o krajach anglojęzycznych, język chiński z elementami wiedzy o Chinach, język francuski z elementami wiedzy o Francji itd.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku filologia germańska z dodatkowym językiem obcym możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci znają gramatykę, słownictwo i potrafią płynnie komunikować się w mowie i w piśmie w języku germańskim oraz drugim językiem obcym. Krytycznie myślą i analizują teksty literackie, rozumiejąc kontekst kulturowy.
Znają historię, tradycję i obyczaje krajów germańskich oraz krajów, w których używa się dodatkowego języka. Rozumieją też różnorodność kulturową i zasady pracy w międzynarodowym środowisku.
Efektywnie komunikują się w różnych kontekstach, zarówno formalnych, jak i nieformalnych. Przedstawiają też informacje w sposób klarowny i przekonujący odbiorcę.