Studia filologiczne to doskonała okazja do poszerzania horyzontów dosłownie i w przenośni. Germanistyka zbliży Cię do krajów niemieckich, pozwoli zapoznać się z ich językiem, kulturą i historią, ale także umożliwi Ci wymianę studencką i wzięcie udziału w programie Erasmus, co zdecydowanie pozwoli Ci podszkolić umiejętności językowe.
Germanistyka pozwala wykształcić kompetencje komunikacyjno-społeczne, rozwinąć umiejętności analityczne i interpretacyjne. Są to studia idealne dla umysłów humanistycznych, które marzą o zajmowaniu się językoznawstwem bądź literaturoznawstwem, a także chcą zgłębiać informacje o kulturze i religii danego kraju. Nie bez powodu mówi się, że języki obce pozwalają nam zyskać drugą osobowość i rozszerzyć myślenie. Jeśli nie chcesz żyć schematem, masz duszę podróżnika i odznacza Cię ciekawość świata, kierunek germanistyka w Bydgoszczy jest właśnie dla Ciebie.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku germanistyka możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku germanistyka w Bydgoszczy realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Filologia germańska cieszy się dużą popularnością. Niektórzy decydują się na zgłębianie języka niemieckiego przez wiele możliwości pracy. Inni zachwycają się kulturą i literaturą lub chcą zgłębiać historię krajów niemieckich. Uczelnie w Bydgoszczy starają się wypełnić ten pociąg do wiedzy. Miejsca, w których możesz realizować studia filologiczne, znajdziesz w dziale poniżej.
Oprócz języka niemieckiego studenci będą mogli kształcić się w zakresie drugiego języka obcego nowożytnego. W siatce zajęć znajdują się takie przedmioty jak:
-
fonetyka i fonologia
-
morfologia i składnia
-
lingwistyka mediów
-
kultura Niemiec, Austrii i Szwajcarii
-
literatura niemieckojęzyczna
Program kształcenia składa się z przedmiotów kierunkowych i specjalistycznych, obracających się w obrębie języka w komunikacji specjalistycznej bądź tłumaczeń tekstów.