Filologia - Bydgoszcz

Filologia - Bydgoszcz

Filologia - Bydgoszcz

Studia w Bydgoszczy

na kierunku filologia

Odkryj kierunek filologia w Bydgoszczy i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

27.07.2022

Filologia studia Bydgoszcz 2022 | woj. kujawsko-pomorskie

Studia na kierunku Filologia w Bydgoszczy to studia licencjackie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata.

Studia na kierunku filologia w Bydgoszczy
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku filologia w Bydgoszczy rozpocznie się 20 kwietnia 2022 r. i potrwa do 20 października 2022 r. | Filologia Bydgoszcz - terminy rekrutacji >

Uczelnie

W Bydgoszczy filologię możesz studiować w ramach kierunku na 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).
 
Opis kierunku
Studia filologiczne w Bydgoszczy są bardzo oblegane, zwłaszcza że umożliwiają zdobycie wiedzy odnoszącej się do kultury, historii i literatury wybranego obszaru językowego. Studenci uczą się także drugiego języka i posługują się nim płynnie w sytuacjach społecznych i zawodowych. Nabywają umiejętności i kompetencje w obszarze przekładu ustnego i pisemnego, działalności turystycznej oraz pisania, redagowania i tłumaczenia na potrzeby nowych mediów i rozrywki interaktywnej.
 
Specjalności
Współczesne studia filologiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia. Popularne specjalności na kierunku filologia w Bydgoszczy: filologia hiszpańska, filologia rosyjska... specjalności na filologii w Bydgoszczy >
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Bydgoszczy na kierunku filologia w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane jest złożenie odpowiednich dokumentów. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Za naukę w uczelniach niepublicznych będziemy musieli zapłacić. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 4290 zł. Wykaz opłat za studia na kierunku filologia w Bydgoszczy >

 

Praca po studiach

Absolwenci zatrudniani są w marketingu, mediach, polityce, administracji, sądownictwie, public relations, działach HR, przedsiębiorstwach i korporacjach, w turystyce, translatoryce lub szkolnictwie państwowym i prywatnym.

czytaj dalej wszystko o Filologia - Bydgoszcz

Zobacz, na jakich uczelniach w Bydgoszczy jest kierunek filologia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy

Filologia stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jak wygląda rekrutacja na kierunek filologia w Bydgoszczy?

Studia w Bydgoszczy kształcą bardzo dobrych filologów, od kandydatów wymaga się jednak już na poziomie rekrutacji bardzo dużo. Zainteresowane osoby muszą bowiem pokazać, że mają łatwość w nauce języków obcych. Podczas przygotowań do egzaminu maturalnego najwięcej czasu powinieneś poświęcić dowolnie wybranemu językowi. Oprócz tego zastanów się, które z przedmiotów humanistycznych ułatwią ci naukę w przyszłości – być może będzie to WOS, historia, lub może nawet historia sztuki. Jedno jest pewne, swoje przygotowania do nauki powinieneś rozpocząć już dziś. Kandydatów jest wielu, a liczba miejsc ograniczona.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Filologia w Bydgoszczy

Jak wyglądają studia na kierunku filologia w Bydgoszczy?

1. Dla kogo ten kierunek

Współczesność oferuje bardzo dużo, dziś możemy pracować bowiem w dowolnym zakątku świata. By moglibyśmy jednak w pełni dbać o rozwój, potrzebna jest do tego doskonała znajomość języków. Studia filologiczne otwierają zatem różnorodne drogi, dzięki którym możemy przekraczać granice komunikacyjne. Osoby, wybierające ten typ studiów, doskonalą nie tylko umiejętności komunikacji w danym języku, lecz także dogłębnie poznają cały krąg kulturowy, towarzyszący nauce konkretnej filologii. Studia na kierunku filologia poszerzają horyzonty i sprawiają, że twoje wykształcenie będzie mieć bardzo praktyczny wymiar.

Filologowie nie są wyłącznie językowymi ekspertami, lecz także znają się na literaturze, historii, sztuce i filozofii danego obszaru. Studenci kierunków filologicznych są zatem prawdziwymi humanistami, którzy głębiej rozumieją otaczającą ich rzeczywistość. Każda osoba, która myśli zatem o rozpoczęciu kształcenia o tym profilu, powinna być przede wszystkim czuła na wrażliwą tkankę języka i powinien cechować ją zapał do nauki języków obcych. Jeżeli warunki te zostaną spełnione, to studia na kierunku filologia mogą zaoferować wiele pasjonujących chwil.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku filologia możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku filologia w Bydgoszczy realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. 

Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Gdzie studiować

Kierunki studiów w Bydgoszczy takie jak filologia od bardzo wielu lat cieszą się niegasnącą popularnością wśród studentów. W praktyce oznacza to, że tego typu kierunki powinny znaleźć się w ofercie każdego miasta akademickiego. Studia na kierunku filologia stanowią bowiem pewien typ kształcenia – jako przyszły student możesz wybierać spośród wielu filologii – angielskiej, polskiej, rosyjskiej itd. Uczelnie w Bydgoszczy również przygotowały bardzo atrakcyjną ofertę nauki na tych kierunkach. Swoją przygodę na studiach filologicznych w tym mieście możesz rozpocząć albo na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego albo na Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej.


4. Praca po studiach

Studia na kierunku filologia dają bardzo dużo możliwości rozwoju. Osoby, które kończą studia filologiczne, odnajdą się świetnie w każdej przestrzeni zawodowej. Dziś biegłe władanie dowolnie wybranym językiem obcym stanowi niemal podstawę stabilnego zatrudnienia. Pracodawcy wybitnie cenią rozległe kompetencje lingwistyczne, ponieważ one niejednokrotnie są świadectwem otwartości umysłu. Studia filologiczne pozwalają zatem na rozwój zgodny z własnymi marzeniami i aspiracjami.

Kierunki studiów takie jak filologia pozwalają oczywiście na twórczą i stabilną pracę w oświacie, szkołach językowych, różnego rodzaju wydawnictwach i agencjach prasowych. Osoby, które kończą te studia, cechuje duża kreatywność, więc mogą one podejmować takie aktywności zawodowe, w których można realizować się artystycznie z zakresu tworzenia tekstów, krótkich artykułów, czy haseł reklamowych. Studia filologiczne to idealny wybór dla tych osób, które nie boją się zawodowych wyzwań.

 

5. Program studiów

Studia filologiczne dla pasjonatów języka i literatury stanowią nie lada gratkę. W program kształcenia na tych kierunkach wpisanych jest wiele ciekawych zajęć i wykładów. Pasjonaci filologii uczestniczyć będą w dwóch podstawowych blokach zajęciowych. Pierwszy z nich obejmuje zagadnienia literaturoznawcze, a drugi językoznawcze. W obrębie kształcenia literaturoznawczego znajdą się zajęcia takie jak:

 • teoria literatury;
 • analiza dzieł literackich;
 • historia literatury itd.

 

Część językoznawcza ma wymiar zarówno praktyczny, jak i teoretyczny. Studenci nieustannie rozwijać będą swoje kompetencje komunikacyjne. Podstawą jednak musi być doskonałe opanowanie zagadnień z zakresu teorii języka, posługiwanie się nim bowiem będzie miało dużo bardziej świadomy charakter. Studenci dogłębnie zapoznają się zatem z:

 • gramatyką współczesną i historyczną;
 • teoriami językoznawczymi;
 • praktyczną stylistyką itd.

 

Kierunki studiów takie jak filologia oferują również bardzo interesujące kształcenie specjalistyczne, które rozwijać będzie wąskie umiejętności przykładowo z zakresu translatorki i dydaktyki. Naczelną ideą studiów filologicznych jest jednak nieustanne rozwijanie wielowymiarowych kompetencji komunikacyjnych. Absolwenci tego kierunku przez cały czas kształcenia dbają o to, by ich umiejętności językowe były na jak najwyższym poziomie, co sprawi, że odnajdą się oni na każdej płaszczyźnie zawodowej.

Ile trwają studia na kierunku filologia w Bydgoszczy?

Ile trwają studia na kierunku filologia w Bydgoszczy?

Studia na kierunku Filologia w Bydgoszczy trwają 3 lata (studia I stopnia).

Studenci tego kierunku swoją intelektualną przygodę zaczynają od trzyletniego kształcenia pierwszego stopnia. W trakcie jego trwania poznają podstawowe wiadomości oraz wykształcą niezbędne kompetencje językowe, pozwalające na sprawną i płynną komunikację. Po tym czasie przystępują oni do egzaminu licencjackiego, którego pomyślne zdanie daje szansę na rozpoczęcie pierwszych aktywności zawodowych.

Filologia w Bydgoszczy - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat

Jaka praca po studiach na kierunku filologia w Bydgoszczy?

Ukończenie studiów filologicznych może dać wiele satysfakcji osobom, które nie boją się intelektualnych oraz zawodowych wyzwań. Uczelnie w Bydgoszczy kształcą bowiem bardzo dobrych filologów, którzy swobodnie mogą sterować swoją karierą. Dziś właściwie każdy sektor zawodowy czeka na pracowników, którzy doskonale władać będą dowolnie wybranymi językami obcymi. Kończąc studia na kierunku filologia, możesz zatem znaleźć pracę, która odpowiadać będzie twoim zainteresowaniom.
Oczywiście filologowie stabilne i interesujące zatrudnienie znajdą przede wszystkim w:

 • agencjach reklamowych;
 • agencjach marketingowych;
 • urzędach;
 • biurach tłumaczeń;
 • wydawnictwach;
 • biurach prasowych itd.

 

Studia w Bydgoszczy na kierunku filologia przygotowują także do pracy w oświacie, ponieważ w tym sektorze praca jest niemalże gwarantowana. Na absolwentów czeka praca zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Filolodzy otrzymują rzetelne przygotowanie do nauczania dzieci, młodzieży oraz dorosłych, ponieważ dzisiaj każdemu zależy na biegłym posługiwaniu się wybranym językiem obcym, niezależnie od tego, czy ma 10, czy 50 lat.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się zawód copywritera. To osoba, która zajmuje się pisaniem różnego rodzaju tekstów oraz sloganów reklamowych. Absolwenci studiów filologicznych posiadają kompetencje, które pozwolą na wykonywanie tego zawodu z sukcesami.

Gdzie studiować na kierunku filologia w Bydgoszczy?

Studia możesz podjąć w kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy oraz Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.

 

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku filologia, w roku akademickim 2022/2023, dwie uczelnie niepubliczne oferują płatne studia w obu trybach. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 4290 zł.

 

Uczelnie na których można studiować kierunek filologia w Bydgoszczy

 

 

czytaj dalej uczelnie w Bydgoszczy

Uczelnie w Bydgoszczy - kierunek filologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy stacjonarne, niestacjonarne studia I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek filologia w Bydgoszczy?

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek filologia w Bydgoszczy?

Studia filologiczne mogą być poszerzającą horyzonty przygodą życia. Warto jednak wybrać ten profil kształcenia świadomie, by nie czuć rozczarowania w przyszłości. Pasjonatów filologii czeka bowiem bardzo dużo czytania oraz praktycznej nauki języka. Osoby, które nie mają dusz humanistycznych, mogą czuć znużenie oraz zniechęcenie. Zastanów się zatem, czy studia na kierunku filologia znajdą się w kręgu twoich zainteresowań. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • Czy nauka języków obcych przychodzi ci z łatwością?
 • Czy szczególnie interesuje cię sztuka i kultura wybranego kręgu kulturowego?
 • Czy pasjonuje cię literatura?

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to istnieje duża szansa, że bez problemu odnajdziesz się na studiach filologicznych. Uczelnie w Bydgoszczy gwarantują bardzo komfortowe warunki kształcenia, dzięki którym możesz zadbać o wszystkie swoje filologiczne zainteresowania. Zanim jednak staniesz się jednym ze studentów, musisz pomyślnie przejść przez proces rekrutacji. Pamiętaj, że największe szanse na znalezienie się na listach osób przyjętych, dadzą Ci wyniki uzyskane na poziomie rozszerzonym. Przedmiot, dzięki któremu będziesz mógł rozwijać się na studiach filologicznych, to oczywiście dowolnie wybrany język obcy nowożytni. Oprócz tego dodatkowym atutem będą dobre wyniki uzyskane z innych przedmiotów humanistycznych: historii, WOS-u, języka polskiego, czy nawet historii sztuki.

Pasjonaci filologii, których wiedza i kompetencje językowe znacznie wykraczają poza poziom szkoły średniej, mogą spróbować swoich sił w olimpiadzie przedmiotowej. To propozycja jedynie dla najbardziej ambitnych uczniów, którzy gotowi są poświęcić swój wolny czas na dodatkową naukę. Laureaci i finaliści tych elitarnych kierunków mają szansę na znalezienie się na listach osób przyjętych poza kolejnością. Kierunki studiów takie jak filologia uwzględniają w procesie rekrutacji:

 • różnego rodzaju olimpiady języków obcych nowożytnich;
 • Olimpiadę Literatury i Języka Polskiego itd.

Nie zapomnij również o terminowym uiszczeniu wszystkich niezbędnych opłat rekrutacyjnych, ponieważ to od daty przelewu zależy, czy twoja kandydatura będzie rozpatrzona. Gdy już dostaniesz się na listy osób przyjętych, pamiętaj o dostarczeniu niezbędnego zestawu dokumentów – świadectwa maturalnego, zdjęć do legitymacji oraz skanów dowodu.

 

STUDIA W BYDGOSZCZY - ważne informacje

kierunki studiów w Bydgoszczy

studia w Bydgoszczy

 

FILOLOGIA - ważne informacje

filologia studia

studia filologiczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku filologia w Bydgoszczy?

Studia na kierunku filologia stanowią najlepszy wybór dla osób, których zainteresowania oscylują wokół humanistyki.

Katarzyna, studentka jednej z filologii, mówi:

Studia filologiczne to chyba jedna z nielicznych form kształcenia, która tak bardzo poszerza horyzonty. Polecam je każdemu, kto chce rozpocząć fascynującą przygodę językową. Naprawdę warto!

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Filologia Bydgoszcz studia i stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Filologia Bydgoszcz studia stacjonarne

Filologia Bydgoszcz studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku filologia w Bydgoszczy

Kierunki filologiczne w Bydgoszczy

POZOSTAŁE UCZELNIE W BYDGOSZCZY NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK FILOLOGIA

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2022

 

Teraz najważniejsze

wyniki matur 2022

matura poprawkowa 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia