Studia muzyczne Łódź

Studia muzyczne Łódź

Studia muzyczne Łódź

Największy wybór studiów

muzycznych w Łodzi

Odkryj kierunki muzyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

27.01.2023

Studia muzyczne Łódź | woj. łódzkie

Studia muzyczne w Łodzi to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lara (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia muzyczne Łódź
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 2 do 3 lat (studia II stopnia)

Studia możesz podjąć w Akademii Muzycznej w Łodzi w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia.

Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Jak wyglądają studia muzyczne w Łodzi

Studia muzyczne w Łodzi to różnorodna przestrzeń kształcenia, w której odnajdują się osoby o rozmaitych zdolnościach i planach zawodowych. Wśród propozycji edukacyjnych można odnaleźć takie skierowane do przyszłych kompozytorów, dyrygentów, instrumentalistów, czy realizatorów dźwięku. Nie brakuje kierunków i specjalności poświęconych muzyce kościelnej, muzyce jazzowej, choreografii, czy teorii muzyki.

Najpopularniejsze kierunki muzyczne w Łodzi: Sztuki sceniczne, Instrumentalistyka, Muzyka w mediach i produkcja muzyczna, Kompozycja i teoria muzyki, Dyrygentura.

Współczesne studia muzyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

 

Praca po studiach muzycznych

Absolwenci studiów muzycznych pracują między innymi jako kompozytorzy, dyrygenci, aktorzy, choreografowie, nauczyciele, realizatorzy dźwięku.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Łodzi na popularnych stanowiskach związanych z wykształceniem muzycznym wahają się od 3000 zł do 5000 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia muzyczne w Łodzi w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy, historia, historia sztuki, matematyka, biologia, fizyka. W postępowaniu kwalifikacyjnym najważniejsze są jednak egzaminy wstępne i rozmowy kwalifikacyjne.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

STUDIA MUZYCZNE W ŁODZI - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Dyrygentura stacjonarne I stopnia, II stopnia
Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej stacjonarne I stopnia, II stopnia
Instrumentalistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Jazz i muzyka estradowa stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Kompozycja i teoria muzyki stacjonarne I stopnia, II stopnia
Muzyka w mediach i produkcja muzyki stacjonarne I stopnia, II stopnia
Muzykoterapia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Sztuki sceniczne stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Łodzi są studia muzyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Muzyczna w Łodzi

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI MUZYCZNE W ŁODZI

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia muzyczne w Łodzi

Rekrutacje na studia muzyczne – tak jak na wszystkie o profilu artystycznym – przebiegają inaczej od tych standardowych, określanych mianem konkursu świadectw. Aby dołączyć do grona studentów Akademii Muzycznej należy zaliczyć wieloetapowy egzamin wstępny. A różnią się one w zależności od kierunki, na który startujemy.

Na przykład, na kierunku Muzyka w mediach przeprowadzany jest egzamin kierunkowy, polegający na pisemnej wypowiedzi na jeden z trzech zaproponowanych tematów dotyczących wiedzy ogólno muzycznej, a także egzamin podstawowy, składający się z rozmowy kwalifikacyjnej, dotyczącej, między innymi: problematyki muzyki i mediów, zainteresowań muzycznych kandydata, wiedzy o roli muzyki w kulturze. Ubiegając się o przyjęcie na kierunek Dyrygentura chóralna, należy przystąpić do wieloetapowego egzaminu. W pierwszej części należy poprowadzić dwa zróżnicowane utwory chóralne wybrane spośród następujących: J.K. Lasocki – „Z pieśnią”, J.S. Bach – „Chorały”, Z. Noskowski – „Pory roku”.

W drugiej części kandydat odbywa rozmowę na tematy związane z chóralistyką. Trzecia część to egzamin z emisji głosu, polegający na wykonaniu pieśni, w towarzystwie akompaniatora. Kolejna część to egzamin z kształcenia słuchu, w trakcie którego należy, między innymi zapisać 4- głosowe dyktando harmoniczne i 1- głosowe dyktando atonalne. Następną częścią jest egzamin z Harmonii, który składa się, między innymi z gry na fortepianie ćwiczeń harmonicznych.

A potem „już tylko” dwie części: egzamin z fortepianu i form muzycznych i literatury muzycznej. Rekrutacja na studia muzyczne jest naprawdę bardzo wymagająca. Należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami uczelni, aby nie przeoczyć żadnego z etapów.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach i kierunkach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI MUZYCZNE W ŁODZI

STUDIA MUZYCZNE W ŁODZI - PODYPLOMOWE

I
M
N
S

Jak wyglądają studia muzyczne w Łodzi

Muzyka – sztuka, której tworzywem są percypowane przez ludzi dźwięki, wytwarzane przez nich głosem i/ lub za pomocą instrumentów muzycznych. Tak wygląda definicja widniejąca w Encyklopedii PWN. Zatem, czy można nauczyć się wytwarzania tych dźwięków? Oczywiście, że tak. Wystarczy wybrać studia muzyczne w Łodzi.

Studia muzyczne w Łodzi realizowane są na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, która kształci studentów na czterech wydziałach. A jakie przedmioty widnieją w siatce zajęć? Między innymi: Metodyka literatury muzycznej, Podstawy dydaktyki ogólnej, Harmonia praktyczna, Metodyka emisji głosu, Praca z akompaniatorem. To tylko kropla w morzu dziedzin, które należy zgłębić, aby stać się pełnoprawnym, wykwalifikowanym muzykiem.

Studia muzyczne to bardzo ważna część polskiego szkolnictwa wyższego. W XXI wieku, w którym nawet młodzi ludzie stają się coraz głuchsi, takie uczelnie mogą wykształcić tych, którzy przynajmniej będą próbować zatrzymać postępujący, dość smutny, proceder.

Muzyka to nierozerwalna część naszej historii. W muzycznej przestrzeni możemy napotkać wiele wybitnych nazwisk, które stanowią o sile rodzimej kultury; Moniuszko, Wieniawski, Chopin, Kilar, Matuszkiewicz… może studiom muzycznym w Łodzi pojawi się kolejne nazwisko, które zapisze się złotymi zgłoskami w annałach światowej muzyki?

 

Jeśli kwarty, septymy i oktawy nie są Ci obce,  „Mały Solfeż” autorstwa Józefa Karola Lasockiego „masz w małym palcu”, a ponadto grasz na instrumencie, to nie zastanawiaj się dłużej nad wyborem swojej drogi edukacji. Przeczytaj co oferują studia muzyczne w Łodzi.

 

Studia muzyczne w Łodzi możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)
 • Studia podyplomowe
 •  

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia muzyczne w Łodzi możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia, to znaczy zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Większość kierunków jest zatem dwuetapowa.

 

Pierwszy stopień to trzyletnie studia licencjackie, drugi stopień natomiast to dwuletnie studia magisterskie. Analogicznie etapy te zapewniają tytuł licencjata i magistra. Poszczególnie kierunki muzyczne należą do kategorii studiów artystycznych.

 

Uczelnie w Łodzi oferują także kształcenie podyplomowe, które pozwala zdobyć dodatkowe kompetencje w danej dziedzinie, na przykład nauczanie muzyki w szkole. Studia podyplomowe trwają dwa lata i odbywają się w formie niestacjonarnej.

 

Studenci mogą uczyć się dziennie (stacjonarnie), a tym samym realizują zajęcia od poniedziałku do piątku, ale kształcą się także zaocznie (niestacjonarnie) i zarazem uczą w weekendy. Musisz zdecydować, która forma edukacji odpowiada Ci bardziej.

Zapoznaj się jednak z listą kierunków stacjonarnych i niestacjonarnych, ponieważ oferta w tym zakresie może być zróżnicowana.

 

czytaj dalej studia w Łodzi

 

Kierunki studiów muzycznych w Łodzi

 

Studia muzyczne w Łodzi możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia, to znaczy zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Większość kierunków jest zatem dwuetapowa. Pierwszy stopień to trzyletnie studia licencjackie, drugi stopień natomiast to dwuletnie studia magisterskie.

 

Analogicznie etapy te zapewniają tytuł licencjata i magistra. Poszczególnie kierunki muzyczne należą do kategorii studiów artystycznych. Uczelnie w Łodzi oferują także kształcenie podyplomowe, które pozwala zdobyć dodatkowe kompetencje w danej dziedzinie, na przykład nauczanie muzyki w szkole. Studia podyplomowe trwają dwa lata i odbywają się w formie niestacjonarnej.
 

 

Studenci mogą uczyć się dziennie (stacjonarnie), a tym samym realizują zajęcia od poniedziałku do piątku, ale kształcą się także zaocznie (niestacjonarnie) i zarazem uczą w weekendy. Musisz zdecydować, która forma edukacji odpowiada Ci bardziej. Zapoznaj się jednak z listą kierunków stacjonarnych i niestacjonarnych, ponieważ oferta w tym zakresie może być zróżnicowana.

 

 

Najpopularniejsze kierunki studiów muzycznych:

 

 • dyrygentura
 • edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej
 • instrumentalistyka
 • jazz i muzyka estradowa
 • kompozycja i teoria muzyki
 • muzyka w mediach i produkcja muzyki
 • muzykoterapia
 • sztuki sceniczne

czytaj dalej kierunki studiów w Łodzi

 

Gdzie studiować kierunki muzyczne w Łodzi?

 

Studia muzyczne możesz realizować przede wszystkim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Uczelnia podzielona jest na różne wydziały, które umożliwiają studentom kształcenie w danej dziedzinie.

 

Na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej znajdziesz na przykład dyrygenturę symfoniczną, muzykę w mediach czy edukację i animację muzyczną.

 

Wydział Fortepianu, Organów, Klawesynu, Muzyki Dawnej i Jazzu skupia się na instrumentalistce w zakresie, chociażby muzyki kościelnej, fortepianu czy klawesynu.

 

Wydział Instrumentalny na instrumentalistkę patrzy z kolei z perspektywy wiolonczeli, saksofonu, gitary, akordeonu.

 

Ci, którzy marzą o karierze wokalnej, musicalowej bądź chcą zajmować się produkcją muzyczną i realizacją dźwięku, powinni natomiast wybrać studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim.

 

Poszczególne wydziały mają konkretną specyfikę. Akademia posiada doskonale wyposażone sale ćwiczeniowe i wykładowe oraz wysoko wyspecjalizowaną kadrę akademicką.

 

Uczelnie na których można studiować kierunki muzyczne w Łodzi

 

 • Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
czytaj dalej uczelnie w Łodzi
 

Jak wybrać studia muzyczne w Łodzi, aby mieć dobrą pracę?

Wiele osób podchodzi sceptycznie do kształcenia muzycznego. Wydaje się, że muzycy nie mają perspektyw na pracę, jeśli nie są gwiazdami rocka czy popu, których piosenki ciągle puszczane są w radiach i telewizji. Nic bardziej mylnego, a w grę wchodzi nie tylko nauczanie muzyki. 

 

Studenci zdobywają wiedzę teoretyczną, umiejętności z zakresu kompozycji, a także rozwijają kreatywność i wykazują się niezależnością myślenia. Absolwenci są poszukiwani na rynku pracy nie tylko muzycznym, ale i medialnym i kulturowym.

 

Przede wszystkim stanowisko pracy często uzależnione jest od realizowanego kierunku czy specjalności. Abiturienci są przygotowani do pracy w charakterze krytyka muzycznego, dziennikarza, prelegenta, prezentera, moderatora, publicysty, sprawozdawcy radiowego i telewizyjnego, redaktora merytorycznego w prasie i innych mediach.

 

Zatrudniani są w instytucjach upowszechniania kultury, przy obsłudze festiwali, konkursów i imprez muzycznych, przy animowaniu szeroko pojętej kultury muzycznej. Zajmują się organizacją różnego rodzaju projektów, które popularyzują kulturę muzyczną w różnych środowiskach, instytucjach samorządowych, jednostkach administrowania kulturą.

 

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • nauczyciel muzyki
 • dyrygent
 • kompozytor
 • publicysta
 • prezenter telewizyjny
 • sprawozdawca radiowy
 • dziennikarz muzyczny
 • krytyk muzyczny
 • montażysta muzyczny

 

Oczywiście praca absolwentów studiów muzycznych obiera także formę artystyczną w dziedzinie szeroko pojętej twórczości muzycznej oraz w zakresie twórczości kompozytorskiej w mediach, takich jak radio czy telewizja, oraz w różnych dziedzinach sztuki (film, teatr), a także aranżacji i montażu muzyki. Są to tylko nieliczne możliwości, które pozwolą spełniać muzyczne aspiracje i marzenia.

 

Wybór zawodu nie jest rzeczą łatwą. Nim zdecydujesz się na konkretny kierunek studiów, warto zapoznać się z aktualnym rynkiem pracy. Czasem jednak niczego on nie zmieni, jeśli chcesz iść za marzeniami. Ta droga nie musi być zła. Wiele osób osiąga sukces w dziedzinie, która najbardziej je interesuje, a wręcz napędza do życia, jak w przypadku artystów bywa. Największe osiągnięcia zauważysz u tych, którzy wytrwale dążą do celu i stają się najlepsi w swojej dziedzinie.

 

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Łodzi?

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi zachwyca architektonicznie, łącząc elementy włoskiego renesansu i baroku z motywem secesyjnym. Niegdyś budynek składał się z pomieszczeń reprezentacyjnych, to jest z salonów i jadalni, które dziś pełnią funkcję sal koncertowych i wykładowych. 

Piękne przeszklone halle, gabinety, a nawet ogród zimowy to tylko z nielicznych elementów, które wyróżniają uczelnię na tle innych. Dech zapierają także stiukowe sufity, witraże i marmurowe kominki. Nim budynek stał się miejscem dla Akademii Muzycznej, miał być przeznaczony na siedzibę Robotniczego Domu Kultury. W pierwszych latach swej działalności dzielono go ze Średnią Szkołą Muzyczną i łódzką Szkołą Filmową.

Aktualnie prócz sal wykładowych, ćwiczeniowych i koncernowych, w Akademii Muzycznej mieści się Studio Komputerowe Muzyki Elektronicznej i Pracownia Elektroakustyczna. Władze uczelni pielęgnują bogatą historię miejscówki, ale jednocześnie dbają o nowoczesny charakter kształcenia i dążą do wyposażenia wszystkich sal w najlepsze sprzęty. W Łodzi nie znajdziesz lepszego miejsca na kształcenie muzyczne.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia muzyczne w Łodzi?

Łódź jest jednym z największych i najpopularniejszych miast akademickich. Maturzyści i studenci zwracają uwagę na możliwości, które daje im dane miasto nie tylko pod względem kształcenia, ale i pracy czy rozwoju kulturalnego. Władze miasta organizują szereg wydarzeń o charakterze kulturowym, sportowym, a także różnego rodzaju imprezy masowe, między innymi koncerty i festiwale. Miasto chętnie umożliwia studentom dostęp do wszelkich atrakcji, oferując różnego rodzaju zniżki.

 

Władze uczelni nawiązują współpracę z przyszłymi pracodawcami studentów, ale i z innymi uczelniami w kraju i za granicą. Ułatwia to skorzystanie z licznych programów stypendialnych, stażowych czy branie udziału w wymianach międzyuczelnianych. Młodzi w Łodzi nie mogą narzekać na brak zainteresowania. Uczelnie i miasto otaczają ich opieką i gwarantują pomoc nie tylko na etapie studiów, ale i po ich ukończeniu.

 

Grono praktyków, a także wyspecjalizowana kadra naukowa starają się w najwyższym stopniu przekazać zdobytą już wiedzę. Władze Akademii Muzycznej chętnie organizują liczne koncerty, przedstawienia i innego typu wydarzenia, które pozwolą zaprezentować podopiecznym ich możliwości wokalne, kompozytorskie, montażowe. Społeczność artystyczna jest niezwykle specyficzna, ale też otwarta na poznawanie nowych ludzi i zdobywanie nowych doświadczeń. Łódź musi dotrzymywać im kroku, ponieważ są to ludzie nowatorscy w myśleniu i dążący do unikatowych rozwiązań.

 

Wybór miasta akademickiego jest uwarunkowany różnymi czynnikami. Odległością, pracą, kierunkiem studiów, rodziną i znajomymi. Czasem największe znaczenie może mieć osoba, która wykłada na danej uczelni. Niezależnie od tego, gdzie będziesz studiował/a, pamiętaj, że przez lata studenckie miasto i uczelnia stają się Twoim nowym domem. Wbrew pozorom władze podchodzą do tego w ten sam sposób, dlatego dbają o Twój czas wolny, ale jednocześnie pozwalają Ci rozwijać się w zakresie Twoich zainteresowań.

 

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach muzycznych w Łodzi

Jaką drogę można wybrać kończąc studia muzyczne w Łodzi? Wszystko zależny od kierunku i specjalności, które ukończyliśmy. Na przykład, będąc absolwentem Dyrygentury Symfoniczno- Operowej posiadamy kwalifikacje do pracy artystycznej w tej dziedzinie, czyli może kierować profesjonalnymi zespołami symfonicznymi i operowymi. 

Kończąc Kompozycję i teorię muzyki posiadamy kwalifikacje do pracy w dziedzinie twórczości kompozytorskiej (zwłaszcza chóralnej i kameralnej), do pracy dydaktycznej w szkołach muzycznych, do działalności w instytucjach kultury i mediach, czy też do pracy przy obsłudze festiwali, imprez muzycznych, czy konkursów.

Będąc absolwentem Rytmiki jesteśmy przygotowani do pracy artystycznej w zakresie komponowania ruchu, improwizacji ruchowej, a także tworzenia akompaniamentu do zajęć ruchowych, oraz do pracy dydaktycznej w żłobkach, przedszkolach, szkołach muzycznych, czy też placówkach pozaszkolnych.

Kończąc kierunek o nazwie Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej możemy podjąć pracę polegającą na kierowaniu zespołami muzycznymi (wokalnymi, instrumentalnymi i wokalno- instrumentalnymi) w szkolnictwie muzycznym lub amatorskim ruchu muzycznym, posiadamy kwalifikacje do pracy dydaktycznej w zakresie edukacji muzycznej na poziomie nauczania przedszkolnego, oraz w ogólnokształcących szkołach podstawowych, a także do pracy przy projektach artystycznych. 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


AKADEMIA MUZYCZNA IM. GRAŻYNY I KIEJSTUTA BACEWICZÓW W ŁODZI STUDIA MUZYCZNE

Wydział Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej:

 • Muzyka w mediach;
 • Dyrygentura chóralna;
 • Dyrygentura symfoniczna;
 • Dyrygentura symfoniczno- operowa;
 • Kompozycja i teoria muzyki;
 • Rytmika;
 • Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej;
 • Edukacja i animacja muzyczna;
 • Muzykoterapia.

dowiedz się więcej 

Wydział Fortepianu, Organów, Klawesynu, Muzyki Dawnej i Jazzu:

 • Instrumentalistyka. Specjalności: Fortepian, Klawesyn, Organy oraz instrumenty dawne (skrzypce barokowe, altówka barokowa, wiolonczela barokowa, viola da gamba, flet traverso,  flet podłużny, obój barokowy, lutnia), Muzyka kościelna, Specjalności jazzowe.

dowiedz się więcej 

Wydział Instrumentalny:

 • Instrumentalistyka. Specjalności: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, klarnet, fagot, saksofon, róg, trąbka, puzon, tuba, gitara, harfa, perkusja, akordeon.

dowiedz się więcej 

Wydział Wokalno- Aktorski:

 • Wokalistyka;
 • Musical i choreografia;
 • Produkcja muzyczna i realizacja dźwięku.

dowiedz się więcej 

Akademia Muzyczna prowadzi także studia podyplomowe, na kierunkach: Prowadzenie zespołów kameralnych, Instrumentalistyka, Studia orkiestrowe, Wykonawstwo muzyki nowej, Teoria i krytyka tańca.

 

 


TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)