Studia muzyczne Łódź

Studia muzyczne Łódź

Studia muzyczne Łódź

Największy wybór studiów

muzycznych w Łodzi

Odkryj kierunki muzyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Studia muzyczne Łódź | woj. łódzkie

Muzyka – sztuka, której tworzywem są percypowane przez ludzi dźwięki, wytwarzane przez nich głosem i/ lub za pomocą instrumentów muzycznych. Tak wygląda definicja widniejąca w Encyklopedii PWN. Zatem, czy można nauczyć się wytwarzania tych dźwięków? Oczywiście, że tak. Wystarczy wybrać studia muzyczne w Łodzi.

Studia muzyczne w Łodzi realizowane są na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, która kształci studentów na czterech wydziałach. A jakie przedmioty widnieją w siatce zajęć? Między innymi: Metodyka literatury muzycznej, Podstawy dydaktyki ogólnej, Harmonia praktyczna, Metodyka emisji głosu, Praca z akompaniatorem. To tylko kropla w morzu dziedzin, które należy zgłębić, aby stać się pełnoprawnym, wykwalifikowanym muzykiem.

Studia muzyczne to bardzo ważna część polskiego szkolnictwa wyższego. W XXI wieku, w którym nawet młodzi ludzie stają się coraz głuchsi, takie uczelnie mogą wykształcić tych, którzy przynajmniej będą próbować zatrzymać postępujący, dość smutny, proceder.

Muzyka to nierozerwalna część naszej historii. W muzycznej przestrzeni możemy napotkać wiele wybitnych nazwisk, które stanowią o sile rodzimej kultury; Moniuszko, Wieniawski, Chopin, Kilar, Matuszkiewicz… może studiom muzycznym w Łodzi pojawi się kolejne nazwisko, które zapisze się złotymi zgłoskami w annałach światowej muzyki?

Jeśli kwarty, septymy i oktawy nie są Ci obce,  „Mały Solfeż” autorstwa Józefa Karola Lasockiego „masz w małym palcu”, a ponadto grasz na instrumencie, to nie zastanawiaj się dłużej nad wyborem swojej drogi edukacji. Przeczytaj co oferują studia muzyczne w Łodzi.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W ŁODZI SĄ STUDIA MUZYCZNE

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

KIERUNKI MUZYCZNE W ŁODZI

Rekrutacja i wymagania na studia muzyczne w Łodzi

Rekrutacje na studia muzyczne – tak jak na wszystkie o profilu artystycznym – przebiegają inaczej od tych standardowych, określanych mianem konkursu świadectw. Aby dołączyć do grona studentów Akademii Muzycznej należy zaliczyć wieloetapowy egzamin wstępny. A różnią się one w zależności od kierunki, na który startujemy.

Na przykład, na kierunku Muzyka w mediach przeprowadzany jest egzamin kierunkowy, polegający na pisemnej wypowiedzi na jeden z trzech zaproponowanych tematów dotyczących wiedzy ogólno muzycznej, a także egzamin podstawowy, składający się z rozmowy kwalifikacyjnej, dotyczącej, między innymi: problematyki muzyki i mediów, zainteresowań muzycznych kandydata, wiedzy o roli muzyki w kulturze. Ubiegając się o przyjęcie na kierunek Dyrygentura chóralna, należy przystąpić do wieloetapowego egzaminu. W pierwszej części należy poprowadzić dwa zróżnicowane utwory chóralne wybrane spośród następujących: J.K. Lasocki – „Z pieśnią”, J.S. Bach – „Chorały”, Z. Noskowski – „Pory roku”.

W drugiej części kandydat odbywa rozmowę na tematy związane z chóralistyką. Trzecia część to egzamin z emisji głosu, polegający na wykonaniu pieśni, w towarzystwie akompaniatora. Kolejna część to egzamin z kształcenia słuchu, w trakcie którego należy, między innymi zapisać 4- głosowe dyktando harmoniczne i 1- głosowe dyktando atonalne. Następną częścią jest egzamin z Harmonii, który składa się, między innymi z gry na fortepianie ćwiczeń harmonicznych.

A potem „już tylko” dwie części: egzamin z fortepianu i form muzycznych i literatury muzycznej. Rekrutacja na studia muzyczne jest naprawdę bardzo wymagająca. Należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami uczelni, aby nie przeoczyć żadnego z etapów.

szczegółowe wymagania na uczelniach

STUDIA MUZYCZNE W ŁODZI - PODYPLOMOWE

Praca po studiach muzycznych w Łodzi

Jaką drogę można wybrać kończąc studia muzyczne w Łodzi? Wszystko zależny od kierunku i specjalności, które ukończyliśmy. Na przykład, będąc absolwentem Dyrygentury Symfoniczno- Operowej posiadamy kwalifikacje do pracy artystycznej w tej dziedzinie, czyli może kierować profesjonalnymi zespołami symfonicznymi i operowymi. Kończąc Kompozycję i teorię muzyki posiadamy kwalifikacje do pracy w dziedzinie twórczości kompozytorskiej (zwłaszcza chóralnej i kameralnej), do pracy dydaktycznej w szkołach muzycznych, do działalności w instytucjach kultury i mediach, czy też do pracy przy obsłudze festiwali, imprez muzycznych, czy konkursów.

Będąc absolwentem Rytmiki jesteśmy przygotowani do pracy artystycznej w zakresie komponowania ruchu, improwizacji ruchowej, a także tworzenia akompaniamentu do zajęć ruchowych, oraz do pracy dydaktycznej w żłobkach, przedszkolach, szkołach muzycznych, czy też placówkach pozaszkolnych. Kończąc kierunek o nazwie Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej możemy podjąć pracę polegającą na kierowaniu zespołami muzycznymi (wokalnymi, instrumentalnymi i wokalno- instrumentalnymi) w szkolnictwie muzycznym lub amatorskim ruchu muzycznym, posiadamy kwalifikacje do pracy dydaktycznej w zakresie edukacji muzycznej na poziomie nauczania przedszkolnego, oraz w ogólnokształcących szkołach podstawowych, a także do pracy przy projektach artystycznych. 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


AKADEMIA MUZYCZNA IM. GRAŻYNY I KIEJSTUTA BACEWICZÓW W ŁODZI STUDIA MUZYCZNE

Wydział Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej:

 • Muzyka w mediach;
 • Dyrygentura chóralna;
 • Dyrygentura symfoniczna;
 • Dyrygentura symfoniczno- operowa;
 • Kompozycja i teoria muzyki;
 • Rytmika;
 • Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej;
 • Edukacja i animacja muzyczna;
 • Muzykoterapia.

dowiedz się więcej 

Wydział Fortepianu, Organów, Klawesynu, Muzyki Dawnej i Jazzu:

 • Instrumentalistyka. Specjalności: Fortepian, Klawesyn, Organy oraz instrumenty dawne (skrzypce barokowe, altówka barokowa, wiolonczela barokowa, viola da gamba, flet traverso,  flet podłużny, obój barokowy, lutnia), Muzyka kościelna, Specjalności jazzowe.

dowiedz się więcej 

Wydział Instrumentalny:

 • Instrumentalistyka. Specjalności: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, klarnet, fagot, saksofon, róg, trąbka, puzon, tuba, gitara, harfa, perkusja, akordeon.

dowiedz się więcej 

Wydział Wokalno- Aktorski:

 • Wokalistyka;
 • Musical i choreografia;
 • Produkcja muzyczna i realizacja dźwięku.

dowiedz się więcej 

Akademia Muzyczna prowadzi także studia podyplomowe, na kierunkach: Prowadzenie zespołów kameralnych, Instrumentalistyka, Studia orkiestrowe, Wykonawstwo muzyki nowej, Teoria i krytyka tańca.

 

 


TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)