Jak wyglądają studia muzyczne w Bydgoszczy?
Rozmyślając nad studiami muzycznymi, warto zastanowić się nad wyborem największego miasta województwa kujawsko- pomorskiego. Czy są w mieście ślady muzyki? W Bydgoszczy organizowany jest corocznie międzynarodowy festiwal muzyczny oraz kongres muzykologiczny Musica Antiqua Europae Orientalis.
W tym mieście, nad rzeką Brdą położona jest Opera Nova, jedna z najpopularniejszych w kraju, a każdego roku tutejsza filharmonia organizuje „Bydgoski Festiwal Muzyczny”. Studia muzyczne w Bydgoszczy to miejsce dla tych, którzy chcą czerpać wiedzę nie tylko z zajęć na uczelni, ale także z muzycznych podróży po mieście.
Studia muzyczne to ciągła praktyka, zatem proces dla ludzi wytrwałych, nie zrażających się po pierwszej porażce. Najwybitniejszych wirtuozów możemy śmiało porównać do najwybitniejszych sportowców. Ich kariery, ich możliwości i umiejętności są okupione ciężką pracą i licznymi wyrzeczeniami.
No, ale przecież na studiach nie będzie tak strasznie. Studia muzyczne w tym mieście to wchłanianie nut z każdego zakątka, każdej ulicy i każdej alejki. Nie na darmo obszar znajdujący się we wschodniej części Śródmieścia nazywany jest Dzielnicą muzyczną.
Na tym terenie zlokalizowane są: Filharmonia Pomorska, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego, Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki oraz Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Chcesz zostać muzykiem? Chcesz poznać miasto, które muzykom ma bardzo wiele do zaoferowania? Zobacz ofertę studiów muzycznych w Bydgoszczy.
Czy studia muzyczne w Bydgoszczy są trudne?
Mawia się, że muzyka łagodzi obyczaje. To prawda, ale żeby tę muzykę tworzyć bądź wykonywać potrzebne są liczne wymogi, jakie należy spełnić. Studia muzyczne należą do najbardziej specyficznych obszarów kształcenia. Są to studia dla wybranych, których nie da się podjąć z przypadku, drogą losowania albo z powodu braku innych pomysłów na wyższą edukację. I nie chodzi tylko o to, że przedsionkiem do tego obszaru kształcenia są egzaminy wstępne, ale przede wszystkim o to, że studia muzyczne to kolejny etap w muzycznym rozwoju, a zatem przed ich rozpoczęciem należy posiadać jakiś bagaż wiedzy i umiejętności. Studia muzyczne w Bydgoszczy są trudne i wymagają poważnego podejścia do nauki oraz cierpliwości w pokonywaniu kolejnych semestrów.
Czy studia muzyczne w Bydgoszczy to studia z przyszłością?
Muzyka jest jedną z dziedzin sztuki, a jak wiemy sztuka rządzi się nieco innymi prawami. Ponadto umiejętność gry na instrumencie, zdolność czytania partytur czy analizowania i interpretowania dzieła muzycznego to umiejętności ciekawe, bardzo cenne, ale jednak potrzebne w określonej niszy, funkcjonującej obok głównego nurtu jakim jest rynek. Na tej podstawie studia muzyczne w Bydgoszczy nie są studiami z przyszłością. Oczywiście nie oznacza to, że studia nie kładą nacisku na rozwijanie umiejętności wśród studentów. Nic z tych rzeczy. Taka opinia o studiach to efekt współczesności, która wykazuje coraz mniejszą wrażliwość na piękno, a zadowala się tym, co szybko przemija i nie pozostaje na dłużej w pamięci.
Praca po studiach muzycznych w Bydgoszczy
Nierzadko życie muzyka wiąże się z podróżami, ale kończąc naukę na studiach muzycznych w Bydgoszczy warto pozostać w mieście z Wyspą Młyńską. To tutaj swoją siedzibę ma Filharmonia Pomorska, która należy do najbardziej cenionych w Europie, i co ważne dla absolwentów uczelni muzycznej, posiada ona dwa etatowe zespoły artystyczne: Orkiestrę Symfoniczną i Orkiestrę Kameralną „Capella Bydgostiensis”, w których, będąc wykształconym muzykiem, można znaleźć zatrudnienie.
Znalezienie zatrudnienia uzależnione jest od kierunku, w którym zdobyto wykształcenie, ale zawód muzyka mieści w sobie zawsze zawodową opcję alternatywną. Będąc absolwentem kierunku Kompozycja masz tworzyć muzykę; jesteś kompozytorem, twórcą. Jeśli nie chcesz komponować do szuflady wzniosłych dzieł, na które wszyscy dookoła są głusi, działaj jako kompozytor nie dla siebie, ale dla innych.
Możesz komponować muzykę do filmów, seriali, spektakli teatralnych. Możesz także produkować oprawę muzyczną do programów telewizyjnych i audycji radiowych. Zawód muzyka łączy się ze znakami zapytania i gdy zdecydujesz się na zawodową opcję alternatywną, to możesz pozostać na uczelni, bądź uczyć muzyki kolejne pokolenia.