Studia muzyczne Katowice

Studia muzyczne Katowice

Studia muzyczne Katowice

Największy wybór studiów

muzycznych w Katowicach

Odkryj kierunki muzyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Studia muzyczne Katowice | woj. śląskie

Początki działalności katowickiej Akademii Muzycznej sięgają roku 1929, kiedy to Witold Friemann, założył Państwowe Konserwatorium Muzyczne, zainaugurowane uroczystym koncertem 28 września. Dziś uczelni mieści się aż w pięciu budynkach, większość z nich to budynki zabytkowe, wpisane na listę dziedzictwa narodowego. Spora część kampusu uczelni to nowo wybudowane przestrzenie, jak np. atrium zaprojektowane przez Tomasza Koniora, w którym mieści się sala koncertowa na 480 miejsc. Akademia Muzyczna to nie tylko sale wykładowe, ćwiczeniowe, ale i laboratoria dźwięku, sale do zajęć terapeutycznych, pracownie komputerowe oraz biblioteki. Muzyka to nie tylko dźwięki. To również słowa, liczby, komputery. Dzisiejszy świat muzyki jest znacznie bogatszy, niż ten świat z początku istnienia zalążka Akademii.

Karol Szymanowski, którego imię nosi Akademia w Katowicach, to polski kompozytor, pianista, pedagog i pisarz. Należał do grupy Młodej Polski, uważany jest za jednego z najwybitniejszych muzyków polskich, zajmuje miejsce tuż obok Fryderyka Chopina. To wiele znaczy, że śląska Akademia Muzyczna nosi właśnie jego imię. Akademia Muzyczna w Katowicach to bardzo ważny punkt na mapie całej Polski. Odbywają się tu liczne koncerty, warsztaty, sesje naukowe i konkursy. Zespoły, działające przy Akademii, cieszą się niemałą popularnością.

Akademicka Orkiestra Symfoniczna jest uznawana za jedną z najlepszych w Polsce, a Akademicka Orkiestra Barokowa jest rzadkością! Akademicy organizują tu festiwale, takie jak Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Akademickich, Festiwal Grudniowy, Dni Muzyki Wokalnej, Międzynarodowy Festiwal Skrzypcowy, Śląski Festiwal Jazzowy, Festiwal muzyki Instrumentalnej i tak dalej… To chyba wystarczający dowód na to, że Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach to ośrodek naukowy najwyższego poziomu. Sprawdźcie, jakie kierunki studiów prowadzi uczelnia i jak się na nie dostać!

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM SĄ STUDIA MUZYCZNE

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI MUZYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

SORTOWANIE:

Niestety, nic nie znaleziono

KIERUNKI MUZYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

Rekrutacja i wymagania na studia muzyczne w Katowicach

Aby dostać się na studia muzyczne na Akademię im. Karola Szymanowskiego trzeba nie tylko ukończyć szkołę muzyczną I i II stopnia, ale także zdać egzaminy wstępne, praktyczne - ze śpiewu, z gry, z teorii muzyki. Egzaminy maturalne nie odgrywają tu tak znaczącej roli, jak w rekrutacji na inne kierunki studiów.

Najważniejsze są wasze umiejętności i predyspozycje muzyczne, to one są biletem wstępu na studia muzyczne na Akademii. Warto więc od samego początku zadbać o realizowanie ścieżki rozwoju muzycznego. Istnieje taka możliwość, by przyjęto kandydata, który nie ukończył żadnej szkoły muzycznej. Musi to być jednak geniusz muzyczny ze słuchem absolutnym i umiejętnościami gry na wybranym instrumencie, by tak się stało. Oprócz egzaminów praktycznych i teoretycznych, komisja kwalifikacyjna z każdym kandydatem przeprowadza rozmowę wstępną, podczas której sprawdzane są predyspozycje zawodowe.

szczegółowe wymagania na uczelniach

STUDIA MUZYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - PODYPLOMOWE

Praca po studiach muzycznych

Gdzie pracują muzycy? W zespołach muzycznych, w teatrach, przy produkcjach filmowych i telewizyjnych. Niektóre osoby, którym kariera muzyczna umknęła, specjalizują się w realizacji dźwięku i zajmują się nagłośnieniem scen, koncertów etc. Najbardziej popularnym miejscem zatrudnienia wykwalifikowanych muzyków są filharmonie i opery, które rokrocznie wyszukują najzdolniejszych absolwentów Akademii. Dostanie się do filharmonii co prawda graniczy z cudem, jednak nie jest niemożliwe. Absolwenci studiów muzycznych to także osoby przygotowane do pracy dydaktycznej, uczące przyszłe pokolenie muzyków, jak i starające się wykształcić wrażliwość muzyczną u młodzieży. 

Dziś jest to wybitnie trudne zadanie. Aby dostać pracę w szkole, należy zdobyć dodatkowe uprawnienia pedagogiczne. Absolwenci studiów muzycznych to także animatorzy społeczni i kulturalni, zajmujący się organizacją eventów, kółek muzycznych, pracujący w domach kultury. Muzycy, którym niepokorne dusze każą iść we własnym kierunku, uprawiają zawód artysty, jeden z najcięższych, najtrudniejszych zawodów - walki z popędami, z samym sobą, z powołaniem. Tę drogę wybierają prawdziwe osobowości twórcze, którym spokój wewnętrzny zapewnia li i jedynie możliwość tworzenia.

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


AKADEMIA MUZYCZNA W KATOWICACH STUDIA MUZYCZNE

Studia muzyczne w Katowicach prowadzi Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, możecie wybrać tu studia na kierunkach:

  • Kompozycja, dyrygentura i teoria muzyki, spec. kompozycja, teoria muzyki, dyrygentura symfoniczno-operowa, dyrygentura chóralna na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu, studia I i II stopnia, stacjonarne
  • Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, spec. edukacja muzyczna (prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych oraz przedmioty ogólnomuzyczne), rytmika i przedmioty ogólnomuzyczne, muzykoterapia na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu, studia I i II stopnia, stacjonarne
  • Jazz i muzyka estradowa, spec. kompozycja i aranżacja, instrumentalistyka jazzowa (fortepian, gitara, gitara basowa, kontrabas, skrzypce, flet, saksofon, trąbka, puzon, perkusja, wibrafon, elektroniczne instrumenty klawiszowe, instrumenty perkusyjne, akordeon), wokalistyka jazzowa, realizacja nagłośnienia na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu, studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
  • Instrumentalistyka spec. gra na instrumencie (fortepian, organy, klawesyn, akordeon, gitara, harfa, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, klarnet, fagot, saksofon, trąbka, róg, puzon, tuba, perkusja, skrzypce barokowe, wiolonczela barokowa, viola da gamba, lutnia, obój barokowy, fagot barokowy), organy - muzyka kościelna, korekcja i strojenie fortepianu na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym, studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
  • Wokalistyka, spec. wokalno-aktorska na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym, studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

dowiedz się więcej>

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)